Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Griselda je krutá, feministická a veľmi dobre zahratá. Seriál má chyby, ale aj veľmi silné stránky

Seriál Griselda je zaujímavým počinom - nielen z filmárskeho hľadiska, ale aj z feministického.

09.02.2024 00:00
Griselda Foto:
Sofia Vergara ako Griselda Blanco.
debata

Seriály a filmy z prostredia drog si počas posledných rokov získali obrovskú popularitu. Či už ide o filmového Escobara alebo o seriál Narcos, svet drog a ich pašovania má akési zvláštne čaro. Mnohí sa preto potešili, keď sa dozvedeli, že na Netflix prišla seriálová novinka – Griselda. Šesťdielna séria ponúka pohľad na príbeh Griseldy Blanco, ženy, ktorá na niekoľko rokov „ovládla“ Miami.

Griselda vychádza z reálnej postavy, množstvo častí jej príbehu však bolo upravených a zjednodušených. Vďaka tomu sa tvorcom podarilo vytvoriť celkom hutný príbeh s jednoznačnou dejovou líniou. Šesť častí na rozpovedanie príbehu La Madriny, ako ju prezývali, stačilo. Séria je uzatvorená, začína sa príchodom Griseldy do Miami a končí sa jej smrťou. Sleduje všetko medzi tým – začiatky pašovania drog do Miami, vzťahy medzi ňou a mocnými mužmi drogového sveta aj to, ako unikala vyšetrovaniu.

Griselda Čítajte viac Drogová kráľovná Griselda vtrhla na Netflix: Ukáže vám, ako to vyzerá, keď svet narkotík ovládne žena

Respektíve, taký dlhý príbeh by sa dal rozpovedať aj vo väčšom množstve častí, musel by však byť spracovaný úplne inak. Tvorcovia však zjavne nemali v úmysle rozpovedať príbeh do detailu tak, ako sa stal, ani nechceli odovzdávať veľké posolstvá – Griselda je dielo, ktoré má zasiahnuť masy, má byť stráviteľné, pozerateľné a hlavne pomerne ľahko pochopiteľné. A to sa podarilo.

Keď sa v médiách hovorí o príbehu skutočnej Griseldy, používa sa väčšinou jej policajná fotografia – na tej sa nachádza staršia žena, ktorá nepôsobí obzvlášť výrazne. Preto by sa mohlo zdať, že výber Sofie Vergara do hlavnej úlohy slúžil len na romantizovanie príbehu. Pri lepšom hľadaní sa však vieme dostať aj k iným fotografiám Blanco zo staršej doby. Mladá Griselda bola naozaj mimoriadne pekná, hoci ťažko povedať, či oplývala takou gráciou, s akou postavu hrala Vergara.

Griselda v jej podaní bola vždy dobre oblečená, upravená, v ruke mala cigaretu a dílerov dirigovala na vysokých podpätkoch. To seriálu pridáva na elegancii a pozerateľnosti, prispieva to však k romantizácii drogového sveta, ktorý môže na diváka pôsobiť ako splnený sen.

Výber hlavnej postavy bol naozaj dobrým krokom. Hoci Vergara mala skúsenosti najmä s komediálnymi seriálmi, ukázala, že jej herecký záber je omnoho širší – postava jej dokonale sadla, od skutočnej Griseldy si požičala nepreniknuteľný pohľad, ktorým častovala priateľov aj nepriateľov. Tvorcovia sa snažili zachytiť aj rozpad postavy spôsobený drogami – to sa im z časti podarilo a z časti nie. Vergera skvelo zahrala stupňujúcu sa paranoju a výraznú zmenu osobnosti pod vplyvom drog, táto zmena však nebola zobrazená na vzhľade tak, ako sa to stalo v skutočnosti – s výnimkou scén z väzenia, kde má postava aspoň šedivé vlasy.

Práve neschopnosť nechať postavy zostarnúť by sa dala tvorcom vyčítať – zatiaľ čo pri dospelých postavách sa to dá pochopiť a tvorcovia môžu využiť zmeny farby vlasov či maskovanie pomocou brady, pri deťoch je to náročnejšie. V seriáli tak dochádza k momentu, kedy sa dej posunie o 3 roky, no Griseldin syn Osvaldo nezostarne ani o deň.

Seriál mal chyby

Na celý seriál sa však veľmi dobre pozerá – luxus Miami v 70-tych a 80-tych rokov je vizuálne atraktívny. Drahé autá, nádherné vily či kostýmy, vďaka ktorým aj bežní díleri vyzerali ako vystrihnutí z časopisu. Práve tu sa však dostávame až k prílišnej romantizácii drogového sveta – to najhoršie (okrem smrti), čo sa postavám stalo, bolo, že sedeli v lacnejšom moteli. Aj dlhodobé užívanie drog sa otvorene podpísalo len na niekoľkých postavách – zvyšné sa napriek dlhoročnému užívaniu drog tešili dobrému zdraviu aj celkom čistej mysle.

Aj samotná postava Griseldy bola veľmi zromantizovaná – zatiaľ čo v realite vyrastala v slumoch, pochádzala z obrovskej chudoby a svoju prvú vraždu spáchala už v 11 rokoch, v seriáli bola vykreslená ako žena, ktorá si prežila veľa zlého a naštartovanie biznisu s drogami v Miami bolo hlavne snahou postarať sa o jej tri deti. Na druhej strane, práve vďaka tomu sme mohli sledovať rozpad osobnosti Griseldy od ženy, ktorá uvažovala triezvo a racionálne, až k chladnokrvnej vrahyni, ktorá zabíjala z paranoje.

Oproti výraznej Griselde boli zvyšné postavy veľmi okrajové – v rôznych častiach síce vychádzali do popredia, no po chvíli zase zmizli. To sa týka aj Griseldiných synov, ktorí počas celého príbehu neprejavili takmer žiaden náznak odporu voči matke ani voči drogovému svetu, v ktorom sa ocitli. Áno, aj oni zažili momenty, kedy matke vyčítali, že s nimi trávi nedostatok času, ale z celkového pohľadu aj oni pôsobili len „do počtu“.

Feministická výpoveď dvoch žien

Seriál je vďaka hlavnej hrdinke výraznou ženskou výpoveďou. Aj na „druhej strane“ sa pozornosť zameriava najmä na ženskú detektívku. Obe postavy si prechádzajú problémami, ktoré trápia mnohé ženy – policajtka v mužskom kolektíve napriek svojej šikovnosti nemá dosť rešpektu, svoju kariéru musí skĺbiť aj so starostlivosťou o dieťa, ktoré však z príbehu neskôr vypadne – uprednostní otca.

Griselda si zase musí vydobyť rešpekt medzi ostatnými veľkými menami v Miami – všetko sú to muži. Pomáhajú jej v tom ďalšie výraznejšie ženské postavy – priateľky ale aj spolupracovníčky. Postupne však prestáva veriť všetkým a nakoniec jej zostanú len ľudia, ktorým by mala veriť najmenej.

Oplatí sa seriál vidieť?

Niektorí ľudia tvorcom vyčítajú, že sa viac nepridŕžali reality. Je pravdou, že by sa o drogovom svete v Miami aj o samotnom živote Griseldy dalo hovoriť oveľa dlhšie.

Foto: Netflix
Griselda

Tento seriál však nemal v úmysle byť detailný, ani poučný a ani sa vyrovnať či napodobniť Narcos. Ide o dielo, ktoré má v úmysle byť populárne – to sa mu darí vďaka skvelým záberom, výborným hereckým výkonom Sofie Vergara, skvelým kostýmom a lokáciám. Vďaka veľkému zastúpeniu žien a feministických tém však dokáže odovzdať akýsi ženský odkaz – ak sa chce žena presadiť, nehľadiac na to, na akej strane stojí, musí sa snažiť viac. Či už ide o vyšetrovanie vrážd alebo o vládu nad drogovými dílermi.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #netflix #Griselda