Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Premrštené očakávania, veľký tlak: Tento seriál trpí chybami, ktorým sa mohol vyhnúť

Koncom decembra sa na Netflixe objavil spin-off Papierového domu s názvom Berlín.

09.01.2024 00:00
berlín Foto:
Záber zo seriálu Berlín.
debata

Keď sa na Netfixe objavil Papierový dom (La casa de papel), spôsobil hotovú senzáciu. Milióny ľudí sledovali príbeh bandy zlodejov, ktorí boli pripravení (takmer) na všetko. Divákov ohuroval premyslený príbeh, ale aj osobnosti, ktoré sa v Papierovom dome objavili. Zlodeji pomenovaní podľa miest, ktorí postupne odhaľovali to najlepšie, ale aj najhoršie v nich. Jedna z najkontrover­znejších bola postava Berlína. Práve na nej teraz Netflix postavil celý seriál.

Práve sláva a kvality Papierového domu sú novému seriálu do istej miery na škodu. Premrštené očakávania spôsobili, že má seriál na konte nižšie hodnotenia a aj veľmi kritické recenzie. Zaslúži si ich však?

Ikonická lúpež alebo zlodejská telenovela?

Andrés de Fonollosa (Berlín) okolo seba zhromaždil vlastnú skupinu zlodejov. Príbeh sa odohráva v Paríži roky predtým, ako sa uskutočnila slávna lúpež na čele s Profesorom. Chystajú sa v priebehu jednej noci ukradnúť klenoty v hodnote viac ako 40 miliónov eur. Na to, aby sa podaril, je potrebné držať sa plánu do najmenšieho detailu. Tentokrát však lúpež nevedie racionálny Profesor, ale Berlín. A podľa toho to aj vyzerá. Pre Berlína však nie sú podstatné len peniaze, ale aj láska. A práve tá to komplikuje.

berlin, papierový dom, la casa de papel, Čítajte viac Berlín valcuje Netflix, recenzie sú však rozpačité. Diváci vyčítajú seriálu nudu aj priveľa lásky

Kto očakával akčný seriál plný prestreliek a zápletiek, musel zostať sklamaný. A mnohí aj zostali. Berlín sa s Papierovým domom nemôže porovnávať čo sa týka akčnosti ani premyslenosti. Veľa času je venovaná práve vzťahu Berlína s manželkou riaditeľa aukčného domu, ktorému sa Berlín snaží šperky ukradnúť a na ktorého chce lúpež aj zhodiť. V seriáli sa vďaka tomu objavujú aj pasáže, ktoré sú charakteristické skôr pre romantickú komédiu, lúpež je mnohokrát na vedľajšej koľaji.

V posledných častiach 8-dielneho seriálu sa objavujú aj známe tváre – konkrétne Raquel Murillová a Alicia Sierrová. Tak ako pre Papierový dom tak aj pre Berlín sú charakteristické výrazné ženské postavy – je však škoda, že v tomto prípade zo seba ukázali len minimum. Lupiči im totiž tentokrát naozaj prešli cez rozum. Aspoň to tak vyzerá.

Ťažko sa verí tomu, že scenáristi plánovali seriálu také ukončenie, akého sme sa dočkali. Pomerne pomalý príbeh, ktorý by sa bez množstva scén pokojne zaobišiel, bol totiž ukončený veľmi rýchlo. Zlodeji sa síce pri úteku zapotili, niektorým postavám šlo aj o život – nakoniec však všetci vyviazli bez zranenia a príbeh skončil happyendom. Zatiaľ čo prvé časti sa zaoberali každým detailom, tá posledná bola ukončená veľmi nasilu – postavy vyviazli z kritických situácií, nedostatočne vysvetleným spôsobom sa zbavili lupu a šťastní sa stretli a oslávili víťazstvo. Polícii sa nepodarilo vyšetriť prakticky nič, francúzskej vyšetrovateľke nepomohol ani príjazd Murillovej a Sierrovej, ktoré sa síce tvárili vševediaco, vo výsledku však neodhalili o lupičoch nič.

Opakovanie ikonických scén

Pozitívne však je, že sme sa dozvedeli o postave Berlína naozaj veľa. Seriál ide do hĺbky, ukazuje, čo všetko je ochotný urobiť pre lásku, čo všetko je ochotný stratiť. Postava ženy, do ktorej sa zamiluje, bola dobre prepracovaná – naivka Camille s veľkými očami, ktorá bojuje medzi citmi k manželovi a k Berlínovi, z minúty na minútu mení svoje rozhodnutia a je uveriteľná aj v situáciách, ktoré sú pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné – napríklad scéna vo väzení, kde Berlín zaplatí právnika manželovi svojej milenky, ktorého sám za mreže dostal.

Tvorcovia sa pokúsili zopakovať aj scénu z Papierového domu, kde lupiči spievali v trezore Bella Ciao. Tentokrát Berlín spolu s kolegom-lupičom na svadbe spievajú pieseň Felicità, efekt však ani zďaleka nebol rovnaký.

Tvorcovia sa aj pri ostatných postavách držali archetypov, ktoré im v minulosti priniesli úspech. Členka zlodejskej bandy Cameron až nápadne pripomína Nairobi, zlodej Bruce zase má črty, ktoré pripomínajú Denvera. Hoci aj postavy v tomto seriály majú zaujímavé črty, nie sú ani zďaleka tak výrazné ako v Papierovom dome – kvôli siahodlhým mileneckým scénam Berlína a Camille sú potlačené do úzadia.

Divák tak nemá potrebu sa s postavami identifikovať a ani si k nim vytvárať vzťah – či už pozitívny alebo negatívny. Heroizácia zlodejov tu bola povýšená na nový level, áno, aj tu lupiči spravili chyby vychádzajúce z ich charakterových vlastností, vo výsledku však nešlo o zlyhania, ktoré by mali na dej zásadný vplyv. Tvorcovia sa neunúvali ani vysvetliť, prečo sa niektoré postavy na zlodejskú dráhu dali – pri postave Keily, ktorá je niečo ako technický génius, je preto motivácia pustiť sa do lúpeže len ťažko pochopiteľná. Keď sa spätne zamyslím nad seriálom, postavy lupičov ani nevyzerajú, že by peniaze potrebovali – vôbec nehovoria, čo s nimi urobia, aké sny si chcú splniť. Aj preto pôsobia veľmi plocho.

Výsledný dojem je dobrý

Čo však treba oceniť, je vynikajúca práca kamery. V seriáli boli pasáže, kde sa ukážkovo prechádzalo medzi akčnými, vtipnými a romantickými scénami bez toho, aby to pôsobilo rušivo. Naopak, práve vynikajúca práca kameramanov dopomohla tomu, že výsledný dojem aj napriek negatívam zostal pomerne dobrý.

Zábery z filmu Divoké Slovensko s Nigelom Marvenom Čítajte viac Slovensko navštívil svetoznámy dokumentarista. Spolu so Slovákmi natočili neuveriteľný film

Tvorcovia dej zasadili do prostredia romantického Paríža, pričom lupiči tentokrát bývali v nádhernom hoteli. Scény, kde Berlín vysvetľuje plán zločinu, tak pôsobia naozaj epicky. Celkový plán lúpeže bol zaujímavý, s Papierovým domom sa však nemohol ani porovnávať – to je však absolútne logické, pretože sa ani nemohol. Pri prvej lúpeži z Papierového domu bolo Profesorovým motívom dokončiť lúpež svojho otca, chceli upútať verejnosť, zapojiť ju, pri druhej lúpeži šlo o pomstu kvôli únosu Ria. Žiadne takéto motívy sa neobjavili, v tomto seriáli šlo len o lúpež pre zisk s cieľom upútať čo najmenšiu pozornosť.

Opäť ale pripomínam, že sa ani objaviť nemohli – pokiaľ by bola lúpež naozaj veľkolepá, išlo by o rozpor so scenárom pôvodného seriálu. Práve preto sa tvorcovia zamerali na vnútorný svet Berlína a vo výsledku neurobili chybu – napriek negatívam ide o zaujímavý scenár, nájdeme v ňom aj zaujímavé zápletky a profesionálne spracovanie a výber lokalít. Len od neho netreba očakávať niečo, čím zo svojej podstaty ani nemôže byť. Druhá séria zatiaľ nie je potvrdená, tvorcovia si však otvorili niekoľko dverí a hoci hodnotenia nie sú tak pozitívne ako pri Papierovom dome, seriál si našiel divákov, ktorí oceňujú jeho kvality.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Paríž #Papierový dom #Papierový dom: Berlín