Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Megaúspešná Druhá šanca smeruje do USA! Neuveríte, čo Američania spravia s hlavným hrdinom

Americké televízie sa pripravujú na novú sezónu a do zámoria smeruje ďalší úspešný európsky formát, ktorá dobre poznajú aj Slováci.

03.04.2023 19:56
druhá šanca, Foto:
Druhá šanca má aktuálne na Slovensku prestávku vo vysielaní. Tretia séria by sa mohla do vysielania dostať na jeseň 2024.
debata

Len vo februári, televízia ABC, ktorej patria najväčšie seriálové hity ako Dobrý doktor (The Good Doctor) alebo Klinika Grace (Grey's Anatomy) oznámila, že do novej sezóny 2023/2024 chystá vlastnú adaptáciu seriálu HPI, teda formát, ktorý sa u nás vysielal pod názvom Výnimočná Nikol. Je známe, kto stvárni hlavné úlohy a do projektu smerujú známe seriálové tváre.„Americkú Nikol“ stvárni herečka Kaitlin Olson, známa z viacerých komediálnych seriálov (The Mick, Hacks). Jej policajného parťáka si zahrá Daniel Sunjata (Manifest, Echoes, Diabol nosí Pradu). Policajnú vyšetrovateľku, ktorú u nás stvárnila Dominika Morávková, v USA prevezme herečka Javicia Leslie. Tá sa nedávno preslávila ako seriálová Batwoman, pričom išlo o prvý LGBTI+ superhrdinský seriál vôbec. Sekundovať jej bude herec Deniz Akdeniz. Ten ukázal svoj talent v dvoch sériách hitu Letuška (The Flight Attentand) spolu s Kaley Cuoco. Nateraz sa ešte čaká na potvrdenie nakrúcanie prvej série, ak sa bude vedeniu televízie páčiť pilotná epizóda.

Markizácky seriál Druhá šanca Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Tento rok Markíza odštartuje lekárskou drámou...

A to nie je všetko. Televízia FOX, ktorá vysiela napríklad Simpsonovcov alebo úspešné seriály 911 a 911: Texas, ukáže americkým divákom svoju adaptáciu talianskeho seriálu DOC – Nelle tue mani, teda „slovenská“ Druhá šanca s Jánom Koleníkom. Narozdiel od konkurenčnej ABC, FOX nečakal ani testovaciu pilotnú časť a rovno si objednal nakrútenie prvej série. Z tejto správy budú zrejme sklamaní fanúšikovia seriálu Doktori (The Resident), ktorý sa vysiela aj na Slovensku, keďže práve DOC by mal ich náhradou. Už dlhšie sa špekuluje, že nedávno skončená šiesta séria by mala byť posledná, hoci televízia tieto správy oficiálne ešte nepotvrdila, uzavretie deja v poslednej časti hovorilo jasnou rečou.

Američania však poriadne zaexperimentujú s podobou celého seriálu. Pôvodný formát hovorí o hrdinovi, ktorý po vážnom zranení hlavy stratí spomienky z posledných 12 rokov. Toho sa držala aj slovenská adaptácia.

MUDr. Andrej Fabián je jedným z najlepších interných lekárov na Slovensku, ale jeho vzťah k pacientom je úplne neosobný. Nevolá ich menami, ale číslom postele. Nezaujíma ho ich osobný život, iba laboratórne správy. Nulová empatia, nulový súcit, nulová emocionálna angažovanosť. Jednej noci ho však osobný život pacienta, ktorý zomrel na jeho oddelení, kruto dobehne: pacientov otec, zúfalý od žiaľu, ho strelí do hlavy.

Fabián nezomiera, ale keď sa prebudí, rýchlo si uvedomí, že to, čo sa mu stalo, je možno oveľa horšie ako smrť: zranenie hlavy vymazalo všetky jeho spomienky za posledných dvanásť rokov. Jediná vec, na ktorú sa Fabián môže upnúť, aby neupadol do zúfalstva, je vrátiť sa k svojej práci. Ale niečo sa v ňom zmenilo: byť pacientom úplne prevrátilo jeho prístup k medicíne. A hoci sa teraz nemôže spoliehať na svoje lekárske znalosti, ktoré sú 12 rokov staré, môže využívať svoju obnovenú schopnosť emocionálneho zapojenia.

Americká verzia sa otrasie v základoch, zmení sa pohlavie ústrednej postavy. Dej sa sústredí na brilantnú doktorku Amy Eliasovú, vedúcu oddelenia internej a rodinnej medicíny v nemocnici Westside v Minneapolise. Po zranení mozgu, ktoré vymazalo posledných osem rokov jej života, sa Amy musí pohybovať v neznámom svete, kde si vôbec nepamätá pacientov, ktorých liečila, kolegov, s ktorými pracovala, spriaznenú dušu, s ktorou sa rozviedla. Muža, ktorého teraz miluje, ani tragédiu, ktorá ju spôsobila a odstrčila ju od všetkých. Môže sa spoľahnúť iba na svoju odcudzenú 17-ročnú dcéru, ktorú si pamätá ako 9-ročnú, a hŕstku oddaných priateľov. Bude sa musieť snažiť pokračovať v medicíne, hoci stratila takmer desaťročie vedomostí a skúseností.

„Americká Druhá šanca“ by sa mohla dostať do vysielania už túto jeseň, nasadenie oficiálne však nie je ešte potvrdené, ale televízia FOX by z nej mohla spraviť ťahúň najatraktívnejšej časti televízneho roka.

Taliansky seriál DOC – Nelle tue mani od 26. marca 2020 vysiela tamojšia televízia Rai 1. O jeho univerzálnosti svedčí fakt, že medzičasom už bol vysielaný aj v Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Brazílii, Mexiku, či Slovinsku, a distribuovaný bol tiež do Anglicka.

Megaúspech na Slovensku

Druhá šanca s oboma 16-epizódnymi sériami sa stala najsledovanejším seriálom na trhu a naplno ovládla televízny rok 2022. Všetkých 16 jesenných epizód Druhej šance zaznamenalo v cieľovej skupine 12–54 vynikajúci priemerný rating 9,5% a trhový podiel 30,6%. Každý pondelkový večer si k obrazovkám Markízy sadalo v priemere 523-tisíc divákov starších ako 12 rokov.

Emotívnu finálovú epizódu sledovalo v rámci 2. série absolútne rekordných 563-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #seriál Druhá šanca