Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Dlhé čakanie na Rod draka bude o čosi ľahšie: HBO má nového seriálového kráľa!

Prečítajte si recenziu prvej časti najočakávanejšieho seriálu roka 2023 The Last of Us z dielne HBO.

16.01.2023 08:58
the last of us, pedro pascal, Foto:
Tohtoročný seriálový top hit The Last of Us predstavila svoju prvú epizódu.
debata

Televízia HBO spolu so svojou streamovacou službou HBO Max začali rok 2023 naozaj veľkolepo! Len pred pár hodinami mali nedočkaví diváci možnosť vidieť prvú epizódu zaručeného seriálového hitu The Last of Us. Prečo stanica vypustila svoj megahit tak skoro? Dôvod je prozaický. Na jeho premiéru sa čakal viac ako dva roky, keďže produkcia prvej série patrila medzi najnáročnejšie a najnákladnejšie projekty HBO za posledné roky. Rozpočet prvých deviatich častí bol väčší ako prvých päť sérii Hry o tróny dokopy – teda 100 miliónov dolárov.

The Last of Us je seriálovou adaptáciou kultovej rovnomennej počítačovej hry, ktorá ukazuje svet dvadsať rokov po páde civilizácie. Seriálov so zombie apokalypsou tu už bolo nespočetne veľa a tento žáner je už trošku zdecimovaný vďaka The Walking Dead, ktoré dávno prepáslo šancu na dôstojný koniec, aby neunudil divákov k smrti. Tvorcovia sa však nebáli vstúpiť do obohratej zápletky, vedeli, že podklad, ktorý majú dostať na obrazovku je originálny a zaručene strhne každého fanúšika. Nielen toho, čo roky rokúce hral hru na počítači. Otvára sa jedinečná možnosť priblížiť tento námet celému svetu. A rozhodne je sa na čo pozerať.

Takto vyzerá najočakávanejší seriál roka 2023 Fotogaléria - 6 fotiek Všetky fotky
Záber z prvej série The Last of Us.

Kvôli únave materiálu so zombie apokalypsou sa v The Last of Us na ničom nešetrilo. Nie je to seriál, ktorý sa nakrúca pre zeleným plátnom, ako určuje súčasný trend. Vybudovali sa reálne kulisy, zničené mestá, zničené ulice. Na prvý pohľad tento seriál lahodí oku, pretože dáva jasne najavo, akou vizuálnou cestou sa bude uberať, čo len podporí motiváciu sledovať celý príbeh ďalej. K tomu všetkému sa pripájajú špičkové vizuálne efekty, ktoré vo flashbackoch ukazujú počiatky pádu civilizácie a rozšírenie sa smrtiacej nákazy.

Prvá epizóda so štedrou, až 80-minútovou minutážou, pripomínala film ako seriál. Aj nasledujúce epizódy sa nebudú príliš skracovať, mali by mať okolo 60 minút. Začiatok seriálu zrozumiteľne predstavil hlavných hrdinov seriálu, ale aj vybrané vedľajšie postavy, bez toho, aby vznikol chaos. Dostali priestor, aby ukázali svoje povahové črty a tým sa okamžite buduje puto medzi divákom a postavou.

The Last of Us sa odohráva dvadsať rokov po tom, čo moderná civilizácia zanikla. Joel, otrlý stroskotanec, je najatý, aby prepašoval Ellie, štrnásťročné dievča, ktoré prežilo, z tiesnivej karanténnej zóny. To, čo začína ako malá zákazka, sa čoskoro stane brutálnou a srdcervúcou cestou, keď obaja musia prejsť USA a aby prežili – sú odkázaní jeden na druhého.

Samotný príbeh má viacero vrstiev, ktoré sa postupne odkrývajú a sú mimoriadne zaujímavé. Ústredná dvojica hercov Pedro Pascal (Joel) a Bella Ramsey (Ellie), zhodou okolností obaja účinkovali v Hre o tróny, sú extrémne zaujímavé postavy, čo podporuje aj samotný scenár.

Ten strháva od prvých sekúnd prvej epizódy, keď ukazuje úvodný monológ vedcov z roku 1968, ktorí rozprávajú o možnej pandémii a ich názory na možnosť pádu civilizácie. Scenár je nápaditý, trefný, prešpekulovaný a najmä úderný, pretože okamžite upozorňuje na pandémiu, ktorú si svet reálne zažíva. Naráža na globálne otepľovanie a možnú nástrahu na úplne nový typ nebezpečenstva. A nie sú to vírusy, ale huby, ktoré by mohli zmutovať a spôsobiť nekonečnú skazu.

A tu sa skrýva pointa apokalypsy. Ľudstvo padne vďaka parazitickým hubám, ktoré napádajú ľudí, držia ich čiastočne pri živote, množia sa, rýchlo sa šíria a robia z ľudí bezduché krvilačné príšery, ktoré chcú len jedno – krv. A liek neexistuje. Nádej zomrela a zhasla.

Zdanlivo dokonalá civilizácia sa rozsypala v priebehu pár dní, spolu s morálkou a etikou. Zvyšky ľudstva žijú v opevnených zvyškoch miest, armáda vládne totalitnou rukou a život vo vnútri je na míle vzdialený od civilizovaného sveta. Krutovláda má jasne dané pravidlá, sloboda je čoraz vzdialenejšou spomienkou na dávne časy a utópia, ktorej už nikto neverí, že by sa mohla vrátiť. Sú tu však záblesky nádeje, hnutie odporu a najmä Ellie, ktorá sa nakazila, no jej telo porazilo chorobu v počiatočnom štádiu a prežila. Práve ona kľúčom k výrobe lieku. Je však motivácia ho vyrobiť? Chcú sa tí, ktorí vládu vrátiť k starému poriadku? Nič tomu nenasvedčuje…

Prvá epizóda The Last of Us nešetrila divákov a servírovala silné emočné momenty od prvých sekúnd. Panika, strach, rúcanie sa sveta a príchod krvilačných príšer, ktoré ešte nedávno boli ľudia. A to bola len malá ochutnávka toho, čo zvyšných osem epizód ešte prinesie. Bude to zbesilá jazda!

Pedro Pascal je fantastický v úlohe Joela, vďaka silnému pozadiu jeho príbehu. Stráca milovanú dcéru, ktorú mal ochrániť a spolu s ňou zomiera aj kus z neho. Dvadsať rokov po je z neho iný človek. Vnútorne udupaný, zmierený s osudom a zdanlivo slepo plní úlohy, aby prežil v nastolenom režime v bývalom meste Boston. Lenže na pozadí tejto pretvárky sa otvára úplne iná zápletka. Joel sa snaží nájsť svojho brata, lenže cesta von z mesta je priam nemožná. Až do momentu, keď mu cestu skríži Ellie a oni sa vydávajú do neprebádaného sveta plného nástrah, neistoty. Navyše jeden druhému neveria. Ako môžu prežiť v mŕtvom svete, keď obaja sú pripravení v momente zabiť jeden druhého?

Svoje herecké kvality Bella Ramsey ukázala už v Hre o tróny a hoci jej úloha nebola veľká, stala sa nezabudnuteľnou. To isté platí aj pri jej postave v The Last of Us. Drsný scenár plný nadávok, všadeprítomnej skepsy, nedôvery spravil aj z mladého dievčaťa osobu, ktorá ničím nepripomína nevinnú osobu. Spolu do posledného detailu prepracovaným vizuálom tieto dve hlavné postavy vytvárajú dychberúcu symbiózu, pričom je radosť sledovať, ako si herci svoje zlomené charaktery užívajú a vytvárajú si pôdu pre celú sezónu, ktorú čakajú hutné zápletky.

The Last of Us, po prvej epizóde, nasadilo latku mimoriadne vysoko. Televízia, ani tvorcovia neklamali divákov, keď im sľubovali jedinečný seriál, aký ešte nevideli. A to dlhé čakanie naň sa oplatilo. Zároveň ponúka zábavu na niekoľko týždňov a tak o trošku skráti, zdanlivo, nekonečné čakanie na druhú sériu Rodu draka, ktorá dorazí v roku 2024. Avšak roku 2023 naplno vládne The Last of Us!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #HBO #HBO Max #Pedro Pascal #The Last of Us #Bella Ramsey