Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Paralyzovaný Hollywood má šancu na reštart: Kedy sa znova začnú nakrúcať filmy a seriály?

Hollywoodske štúdiá podľa zahraničných agentúr v nedeľu dosiahli predbežnú dohodu s odborovým zväzom scenáristov WGA.

25.09.2023 09:17
Hollywood, štrajk Foto: ,
Štrajkujúci herci a scenáristi pred NBC Universal Studios v New Yorku.
debata

Očakáva sa, že dohoda ukončí skoro päťmesačný štrajk, počas ktorého sa k scenáristom pridali aj herci. Na štrajkujúcich hercov sa však dohoda nevzťahuje, podotkla AP.

O uzavretí dohody v spoločnom vyhlásení informoval zväz WGA a združenie AMPTP, ktoré obhajuje záujmy veľkých štúdií, streamovacích služieb a produkčných spoločností. Dohodu sa podarilo dosiahnuť po piatich dňoch obnoveného intenzívneho vyjednávania.

Štrajk však ešte odvolaný nebol, upozornilo na sociálnych sieťach združenie WGA a vyzvalo scenáristov, aby sa zatiaľ nevracali do práce. Dohodu musí totiž najprv potvrdiť rada združenia aj jeho členovia.

Podmienky dohody zatiaľ nie sú známe. Odbory požadujú od hollywoodskych štúdií zlepšenie finančného ohodnotenia scenáristov a tiež stanovenie pravidiel pre používanie niektorých nových technológií, napríklad umelej inteligencie. Podobné požiadavky má aj odborové združenie hercov SAG-AFTRA, ktoré sa k protestu pridalo v júli.

Štrajk do značnej miery ochromil hollywoodsku produkciu. Protest scenáristov pozastavil napríklad vznik nových radov obľúbených seriálov The Last of Us stanice HBO alebo Stranger Things streamovacej služby Netflix.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hollywood #štrajk scenáristov