Na Slovensku máme historický najnižší počet ľudí s nedávnou osobnou skúsenosťou s úplatkom. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) na reprezentatívnej vzorke 1009 respondentov a respondentiek.
Dávanie úplatku v posledných troch rokoch pripustilo iba 9 % populácie. Za vyše dve dekády tak vôbec po prvýkrát tento podiel klesol pod desať percent. Doposiaľ najnižšie číslo (10,2 %) bolo zaznamenané vlani v novembri. Pri prvom meraní z roku 1999 sa k úplatku v posledných troch rokoch priznávalo až vyše 40 % opýtaných.
Výsledky prieskumu odzrkadľujú uplynulé tri roky s koncovkou úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Z metadát podľa TIS vyplýva, že medzi skupiny najčastejšie reportujúcich úplatky stále patrí predovšetkým staršia generácia, ale špecificky aj sympatizanti Smeru a SNS. Spolu s Alianciou ide o strany, kde tento podiel presiahol 14 %. Z hľadiska oblastí stále drvivo „vedie" zdravotníctvo.
„Aj keď v oblasti korupcie sa v týchto dňoch skloňuje najmä neistá budúcnosť vyšetrovaní korupčných káuz, či zatiaľ nejasný zámer vlády znižovať tresty za korupciu, do značnej miery stále platí aj jednoduchá rovnica: Čím viac úplatky tolerujú bežní ľudia vo vlastných životoch, tým priaznivejšie podhubie má v spoločnosti aj veľká korupcia. A na tú doplácame naozaj všetci, od zbytočných úmrtí pre zlý stav nemocníc či ciest, až po odchody demotivovaných šikovných ľudí do zahraničia,“ uvádza riaditeľ TIS Michal Piško.