Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Legendárny bratislavský Dunaj mizne pred očami. Pozrite sa, ako bude vyzerať po dokončení

Rekonštrukcia OD Dunaj a Domu odievania prebieha podľa plánu.

25.10.2023 06:00
OD Dunaj Foto:
Rekonštrukcia OD Dunaj a Domu odievania na Námestí SNP v Bratislave.
debata

Rekonštrukcia Obchodného domu Dunaj na Námestí SNP v Bratislave, niekdajšieho Obchodného domu Brouk a Babka, prebieha podľa harmonogramu. Rovnako tak rekonštrukcia jeho dvojičky – Domu odievania, ktorý je s OD Dunaj prepojený od roku 1985.

„Rekonštrukcia prebieha podľa plánu a v intenciách dohodnutého časového harmonogramu,“ uviedol projektový manažér developerskej spoločnosti CTP Boris Randa.

Práce majú byť podľa plánov dokončené začiatkom roka 2025. V druhom štvrťroku 2025 má byť budova otvorená verejnosti. Rozpočet na prestavbu je desiatky miliónov eur.

Metropolis Čítajte aj Jedinečná silueta v tvare písmena M: Luxusné bývanie v bratislavskom „novom Manhattane“ sa stáva realitou

Odstraňovanie fasády

Na Dome odievania bolo odstránené siedme a ôsme nadzemné podlažie, ako aj všetky nenosné konštrukcie do úrovne prvého nadzemného podlažia. Aktuálne sa postupne odstraňuje fasáda budovy a pokračuje dekonštrukcia pôvodnej oceľovej nosnej konštrukcie v dvoch bočných traktoch. Odstraňujú sa tiež podlahy, potery a niektoré nosné monolitické a nenosné konštrukcie.

Rekonštrukcia OD Dunaj a Domu odievania Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Rekonštrukcia OD Dunaj a Domu odievania na...

Do konca tohto roka je v pláne kompletne dokončiť dekonštrukčné a búracie práce na Dome odievania. Následne je naplánovaný začiatok výstavby vertikálneho komunikačného traktu (trakt pri budove Ministerstva kultúry SR) a traktu pasáže v Dome odievania, teda časť priliehajúca k budove Brouk a Babka.

V OD Dunaj, ktorý je nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou, plánuje developer ešte tento rok začať s odstraňovaním nenosných konštrukcií, rovnako tak neautentickej fasády z Námestia SNP.

Vizualizácia OD Dunaj a Domu odievania po... Foto: CTP/Boogle Architects
OD Dunaj Vizualizácia OD Dunaj a Domu odievania po dokončení.

Budovy prepojí nové átrium

Po rekonštrukcii majú v budovách vzniknúť obchody, kaviarne, reštaurácie a kancelárske priestory, ale aj klub či dvojpodlažné podzemné parkovisko pre autá a zázemie pre cyklistov. Na dvoch horných poschodiach má byť desať apartmánov určených na prenájom.

Jednou z noviniek bude prepojenie veľkolepým átriom, ktoré bude na prízemí a pôjde až do výšky štyroch poschodí. Zároveň prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou ako pasáž. Obidve budovy spojí zelená strecha určená na relax.

OD Dunaj a Dom odievania po dokončení prepojí... Foto: CTP
OD Dunaj OD Dunaj a Dom odievania po dokončení prepojí átrium.

Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. Architektonický návrh vychádzal z obdobných projektov amerických obchodných domov. Stavba bola osadená v mieste bývalej hradnej priekopy, na mieste dvoch meštiackych domov.

So stavbou sa začalo 1. apríla a skončilo sa 15. augusta 1936. Otvorený bol 1. septembra 1936, teda len päť mesiacov po začatí výstavby. Už v čase jeho výstavby predstavoval tento moderný deväťposchodový obchodný dom najnovšie technické vybavenie i kvalitné zázemie.

Nával pri otvorení obchodného domu Brouk a... Foto: web umenia
Brouk a babka Nával pri otvorení obchodného domu Brouk a Babka v roku 1936.

Dom odievania bol postavený v rokoch 1975 až 1985 podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána Bahnu. Otvorený bol 4. apríla 1985. Budovu „dostali“ Bratislavčania ako darček k 40. výročiu oslobodenia Bratislavy.

Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015. V minulosti bola vlastníkom budov aj spoločnosť Orco Property Group, ktorej víziou bolo prestavať obe budovy na polyfunkčný dom.

Starší záber na obchodný dom Dunaj a Dom... Foto: wikipedia
OD Dunaj, námestie SNP Starší záber na obchodný dom Dunaj a Dom odievania na námestí SNP v Bratislave.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #developerský projekt #OD Dunaj