Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Do kín prichádza Spiaci účet. Zoznámte sa s postavami nového slovenského filmu

Na plátna kín prichádza slovenská filmovú novinka Spiaci účet. Dej filmu, ktorú tvorcovia označujú za detektívne romaneto s historickými prvkami, sa odohráva v dvoch časových rovinách.

17.04.2024 00:00
Spiaci účet Foto:
Nový slovenský film Spiaci účet.
debata

V centre pozornosti napínavého príbehu stoja mladí manželia, ktorí sa v zložitej životnej a finančnej situácii rozhodnú predať vzácny obraz, zdedený po starých rodičoch. Nájdu v ňom chúlostivý odkaz, ktorý sa pokúšajú rozlúštiť.

Vďaka tomu odokryjú temné tajomstvo rodiny, siahajúce až do obdobia druhej svetovej vojny. Nové zistenia ich postavia pred dilemu – peniaze im môžu zmeniť život, no s bohatstvom preberú na seba aj vinu svojich predkov. Kto všetko bude v tomto príbehu miešať kartami?

Zábery z filmu Spiaci účet Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Adam Javora (Richard Autner) je energický...

Adam Javora (Richard Autner) je energický tridsiatnik, obyčajný chlap, ktorý má problémy, s akými sa stretávajú všetci muži v jeho veku s jedným zásadným rozdielom: záleží mu na osobnej integrite viac ako na materiálnej istote. Existenčné problémy však podlamujú aj jeho zásadovosť a nahlodávajú jeho charakter. „Bola to vlastne moja prvá veľká postava vo filme, ktorý má takúto vážnu tému, a dokonca s presahom do minulosti,“ hovorí herec, vďaka ktorému sa dilema hlavného hrdinu stáva až hmatateľnou.

Jeho manželka Hela (Dominika Morávková) svojho muža miluje, ale vníma ho aj ako komplikované dieťa, čím trochu kompenzuje problémy manželstva, odsúvané na vedľajšiu koľaj. Objav vzácneho obrazu a s ním spojené tajomstvá oboch prekvapia. Morávková prezrádza, že vďaka svojej postave začala na život nazerať z nových perspektív: „Život vie zrazu zmeniť smerovanie, konfrontovať nás s dôležitými otázkami a otočiť naše vnímanie reality. Práca na tejto postave mi ponúkla zamyslenie, ako vie minulosť pohnúť našim súčasným svetom.“

Adamov otec Pavol (František Kovár) je temperamentný dôchodca, tvrdohlavo vzdorujúci veku. Zásadovosť a uzavretosť zdedil po otcovi Jozefovi. Rodina je mu však nadovšetko. „Väčšina z nás si so sebou nesie isté tajomstvá, obhajujúc ich tým, že je to pre všeobecné dobro. Nie vždy to skončí v pozitívne, ale i pre takéto rozhodnutia sa nájde ospravedlnenie,“ uvažuje Kovár o zápletke, ktorá všetkým postavám zmení životy.

Svojskú postavu Adamovej pratety stvárnila Iva Janžurová. Jej Edita je spontánna umelkyňa, úplne zbláznená do svojej práce. Nestihla sa kvôli nej ani vydať… Výnimočná česká herečka o svojej postave hovorí: „Táto rola sa mi veľmi páčila, aj keď nie je hlavná, čo pre herca ešte zvyšuje nároky na prácu na charaktere, lebo ho musí obhájiť na menšom priestore. Editina postava je jediná, ktorú diváci sledujú v oboch príbehoch – v súčasnom aj v minulosti ako mladé dievča, keď sa stáva svedkom udalosti, ktoré v jej mysli pretrvávajú, a snaží sa ich riešiť aj v prítomnosti.“

karol duchon Čítajte aj Karol Duchoň: Aký bol, keď sa vypli kamery a zavrel dvere svojho bytu? Príbeh speváka ožije na veľkom plátne

Kým pátranie po tajomstve dedičstva prebieha v súčasnosti, kľúčovú úlohu v sekvenciách z minulosti zohrávajú Adamovi starí rodičia Jozef a Marika. Jozef (Dávid Uzsák) je introvertný idealista, ktorého mení pocit zlyhania v neľahkých časoch. Marika (Veronika Mészárosová) je temperamentné dievča, v hĺbke duše citlivé, ale nestále a nedočkavé.

„Jozef Javora sa snaží dostať cez tú dobu, ako sa dá, zároveň si chce vybudovať svoje súkromné šťastie a nedať príliš najavo, čo si myslí, lebo to by ho mohlo dostať do problémov,“ hovorí o svojom hrdinovi Dávid Uzsák. Veronika Mészárosová, ktorá stvárňuje Mariku, dodáva: „Páči sa mi, ako sa prirodzene preplietajú životy Mariky, Adama, Jozefa a Hely – je to taká spleť osudov… Je to veľmi nenásilné.“

Snímku Spiaci účet, ktorú nakrútil režisér a scenárista Miloslav Luther (Chodník cez Dunaj, Anjel milosrdenstva, Útek do Budína), do kín prináša od 18. apríla distribučná spoločnosť Continental film.

Pozrite si aj ukážky z pripravovaného filmu o filme (making of):

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry #Richard Autner #Dominika Morávková #Spiaci účet