Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Hrubokrkí mafiáni, zbrane a luxus deväťdesiatych rokov. Natáčanie filmu Miki bolo ukončené, pozrite si fotografie

Padla posledná klapka – natáčanie filmu Miki bolo úspešne ukončené.

06.04.2024 00:00
Natáčanie filmu Miki Foto:
debata (12)

Natáčanie očakávaného filmu Miki bolo ukončené. Filmový štáb nakrúcal na takmer 50 lokáciách a spolu s hercom Milanom Ondríkom, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Mikiho, sa ocitol na patológii aj v známom bratislavskom erotickom salóne Kotva, v Kúpeľoch Sliač, šamorínskom kultúrnom dome, starej nemocnici v Podunajských Biskupiciach, na cintoríne v Telgárte, v kostole v Győri či dokonca vo väzení v Znojme. Do kín by mala snímka prísť v auguste.

Pre režiséra to bola prvá práca na filme, ktorého dej sa neodohráva v súčasnosti. „Vytvoriť uveriteľný svet deväťdesiatych rokov pomocou masiek, kostýmov a lokácií, a zároveň používať súčasné obrazové rozprávanie, bolo pre mňa čosi nové a veľmi motivujúce. Mali sme aj obrovské množstvo postáv, ktoré som potreboval kvalitne obsadiť a herecky udržať v atmosfére filmu. Celkovo bola rozsiahlosť tohto projektu pre mňa veľkou výzvou,“ prezrádza. Jakub Kroner si uvedomuje, že téma filmu vzbudzuje veľký záujem a už teraz je podrobovaná rôznym hodnoteniam.

zuzana fialová, Čítajte viac Taraba zaútočil na Zuzanu Fialovú: Herečky sa zastala prezidentka, minister má na krku trestné oznámenie

„Aj preto som cítil, že je veľmi dôležité ako tento film urobíme. Nakrúcali sme rok a podmienky boli veľmi náročné, ale som v kreatívnom tíme skvelých ľudí a aj vďaka nim mám radosť z toho, ako sa nám to nakoniec podarilo,“ dopĺňa. Počas nakrúcania bolo použitých viac ako 200 dobových áut a 800 kostýmov. Vo filme účinkuje 107 hercov a vyše 1 300 komparzistov.

Za Černákom boli v Leopoldove

V réžii Jakuba Kronera vznikol triler o hlave organizovaného zločinu 90. rokov Mikulášovi Černákovi, ktorého jedinečne stvárňuje Milan Ondrík. Autorom scenára je v Česku i na Slovensku oceňovaný scenárista Miro Šifra, ktorý preštudoval všetky dostupné informačné zdroje, pričom dôležité z nich boli priamo od Mikuláša Černáka. „Počas covidu sme pretelefonovali dohromady desiatky hodín, niekoľkokrát som za ním bol aj osobne v Leopoldove,“ hovorí Šifra.

„Príbeh bývalého bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka je imanentnou súčasťou dejín Slovenska 90. rokov, v ktorých sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. V politike i mimo nej. A tí, čo sa bezškrupulózne vyškriabali na vrchol, sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa „vzormi“. Preto je o 90. rokoch potrebné hovoriť, pretože v nich má korene hlboká kríza dnešnej spoločnosti,“ hovorí producentka Zuzana Mistríková.

Milan Ondrík je podľa Jakuba Kronera skvelý herec, ktorý sa do hlavnej postavy dokázal prevteliť nielen vonkajším, ale aj silným vnútorným uchopením charakteru. „Z môjho pohľadu bolo dôležité, že mal možnosť osobne sa s Mikulášom Černákom stretnúť. Nie preto, aby ho nejakým spôsobom imitoval, ale aby vytvoril postavu, ktorej charakteru rozumie a ktorá má svoju hĺbku a ukotvenie v čase. Náš film nerozpráva iba príbeh jedného človeka, ale ukazuje obraz celej doby. Veľmi ma bavilo každý deň na pľaci sledovať, ako vznikali jednotlivé scény a bol to pre mňa zážitok pracovať s takým koncentrovaným a sústredeným hercom. Verím, že to ocenia aj diváci,“ dodáva.

Natáčanie slovenského filmu Miki Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky

Nová pracovná skúsenosť to bola aj pre držiteľa mnohých významných cien Milana Ondríka – ešte nikdy vo filme nestvárňoval osobu, ktorá žije. „Nechcel som vytvoriť kópiu, pretože to nebude dokumentárny film, ale umelecké dielo. Musel som si vytvoriť svoj vlastný vnútorný príbeh postavy, ktorú stvárňujem. A myslím, že som našiel kľúč, ktorý bol aj pre mňa a aj pre tvorcov uspokojivý,“ hovorí.

Film čelí aj problémom

Film však čelí aj problémom. Ministerstvo kultúry nedávno na tlačovej besede upozornilo, že na tvorcov podali trestné oznámenie.

Burianek prostredníctvom tlačového vyhlásenia AVF (Audiovizuálneho fondu) informoval, že požiadal dozornú komisiu fondu o stanovisko k projektu Miki. „A na základe výsledkov kontroly a odporúčania dozornej komisie fond splnomocnil právnu kanceláriu na podanie trestného oznámenia,“ uviedol. „Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce úkony poskytnúť nemožno,“ tvrdil.

Projekt Miki získal dotáciu od AVF 537 000 eur, oproti tomu projekt o slovenskom generálovi a hrdinovi SNP Jánovi Golianovi získal od fondu sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať. Práve toto bolo dôvodom, prečo rezort kultúry dotáciu preveruje.

Berňaták navyše tvrdí, že dotačný proces pri projekte Miki vzbudzuje podozrenia z nezákonného konania. „Dozorná komisia zistila, že pri podaní žiadosti existujú podozrenia týkajúce sa pravosti podpisov a pravosti predložených dokumentov,“ povedal štátny tajomník.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Miki