Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prečo sú práve novinári strážcami demokracie? Nový film nám to ukáže, hovorí producentka Hrycová

V novom česko-slovenskom filme sa odohráva tvrdý súboj medzi novinármi a tajnými službami.

15.03.2024 00:00
slnko v sieti, Vanda Hrycová Foto: ,
Producentka Wanda Adamík Hrycová.
debata (13)
šimkovičová, taraba, danko, Čítajte aj Taraba: RTVS riadi bezdomovec zasypaný exekúciami, spravodajstvo nás nezaujíma. Danka niekto nazval "debilom"

Už onedlho vstúpi do kín špionážny triler Vlny režiséra Jiřího Mádla. Film nakrútený podľa príbehu reálnych ľudí zavedie divákov do Československého rozhlasu, kde sa odohráva tvrdý súboj medzi novinármi a tajnými službami.

„Bez nezávislých novinárov slobodná spoločnosť neprežije, a preto by sme si ich mali vážiť, podporovať ich a chrániť pred akýmikoľvek útokmi,“ hovorí producentka Wanda Adamík Hrycová. V hlavnej ženskej úlohe sa predstaví Táňa Pauhofová, diváci sa môžu tešiť aj na Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Vojtěcha Koteka, Jevgenija Libezňuka či Michaelu Majerníkovú.

Záber zo špionážneho trileru Vlny s Táňou... Foto: Bontonfilm
Vlny Záber zo špionážneho trileru Vlny s Táňou Pauhofovou v hlavnej ženskej úlohe.

Novinári sú strážcami demokracie

Vlny podľa producentky ukazujú, že hrdinom sa človek nerodí, ale stáva sa ním. „Obvykle vo vypätých chvíľach, keď sa v jednom momente musí rozhodnúť medzi tým, čo je správne a čo výhodné. Film nám ukazuje, prečo sú práve novinári strážcami demokracie, ktorej základnými stavebnými piliermi sú sloboda slova a nezávislé médiá, čo nie sú poplatné moci a vládnucim stranám,“ ozrejmuje.

Na spoluprácu ju oslovila Monika Kristl, česká producentka filmov režiséra, scenáristu a herca Jiřího Mádla. „Po prečítaní Jirkovho scenára som hneď vedela, že na tomto projekte chcem participovať, pretože mám k hlavnej téme veľmi blízko. Som „twisťácke dieťa“, ktoré vyrastalo medzi novinármi v mečiarovských v časoch, keď sloboda slova a nezávislosť médií neboli samozrejmosťou, a keď si sprostredkovanie pravdy vyžadovalo veľkú odvahu. Nikdy by mi však nenapadlo, že tento film v čase svojho dokončenia získa takú aktuálnosť, ako dnes,“ dodáva.

Viac o filme Vlny si môžete prečítať v tomto článku:

Vlny, Pauhofová Čítajte viac Kompromitujúca nahrávka môže zmeniť dejiny. Špionážny triler s Pauhofovou a Maštalírom predstavuje prvé zábery

Tandem režiséra Jiřího Mádla a kameramana Martina Žiarana vytvoril napínavý veľkovýpravný film s použitím najnovších filmových technológií. „Jirko s Martinom našli doteraz nezverejnené archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu tak, že diváci neuvidia rozdiel medzi starými zábermi a teraz nakrúteným materiálom. Spôsobí im to autentický dojem a mimoriadne silné emócie,“ zdôrazňuje Adamík Hrycová.

Vlny produkuje spoločnosť Dawson Films, koproducentmi sú Český rozhlas, Česká televízia, Barrandov Studio a. s., Innogy, Wandal Productions a RTVS. Film podporili Štátny fond kinematografie ČR, Audiovizuálny fond Praha, Plzenský kraj a Audiovizuálny fond SK. Distribútor filmu Bontonfilm plánuje premiéru v kinách 1. augusta 2024.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Jiří Mádl #Wanda Adamik Hrycová #film Vlny