Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Ďalší úspech pre Umelohmotné nebo. Celovečerný animovaný film získal prestížnu nomináciu na Annie Awards

15.02.2024 00:00
White Plastic Sky Foto:
Umelohmotné nebo
debata

Celovečerný animovaný sci-fi film Umelohmotné nebo dosiahol ďalší významný úspech, keď získal nomináciu na Annie Awards v kategórii Dlhometrážny nezávislý film. Toto svetové ocenenie, udelené Medzinárodnou asociáciou animovaného filmu (ASIFA), je považované za jedno z najprestížnejších v odvetví animácie a je prirovnávané k Oscarom. Ceremoniál, ktorý sa bude konať tento týždeň, 17. februára v Los Angeles, bude už 51. v poradí.

umelohmotne nebo Čítajte viac Recenzia filmu Umelohmotné nebo: Aký je to pocit, byť druhom, ktorý vymiera?

Na slávnostnom odovzdávaní sa zúčastnia traja producenti filmu: Orsolya Sipos a Jozsef Füllop z Maďarska, zatiaľ čo Slovensko bude zastupovať Juraj Krasnohorský, cestujúci do Los Angeles nielen ako producent diela, ale aj ako reprezentant slovenskej Asociácie Producentov Animovaných Filmov (APAF). Jeho prítomnosť má za cieľ propagovať aktivity asociácie, zviditeľniť prácu členov a podporiť rozvoj animovaného filmového priemyslu na Slovensku.

„Toto je historický okamih pre slovenský animovaný priemysel, keďže prvýkrát je slovenský animovaný film nominovaný medzi 5 najlepších svetových animovaných nezávislých filmov roka. Doposiaľ slovenský celovečerný animovaný film nemal príležitosť získať ocenenie na takejto svetovej úrovni. Táto ďalšia nominácia svedčí o jeho výnimočnosti a uznaní kvalít zo strany nielen európskych, ale aj amerických profesionálov,“ zdôraznil Juraj Krasnohorský z Artichoke.

Umelohmotné nebo vznikalo počas dlhých sedem rokov a vyznačuje sa výnimočným príbehom, ktorý je univerzálny a aktuálny. „Nominácia na Annie Awards je pre nás zrejme najväčším úspechom, pretože ide o najprestížnejšie ocenenie pre animované filmy v Spojených štátoch po Oscaroch. Je to obrovská pocta pre celý tím a potvrdenie tvrdej práce, ktorá stála za vznikom tohto filmu,“ zdôraznil Juraj Krasnohorský.

Film bol doteraz prezentovaný na viac ako 60 filmových festivaloch po celom svete, od Európy cez Ameriku až po Áziu. Svetovú premiéru absolvoval na Berlinale, nedávno bol tiež nominovaný na Európsku filmovú cenu EFA v kategórii najlepší animovaný film roka 2023 a získal ocenenie Silver Méliès za najlepší film na Európskom festivale fantastických filmov v Štrasburgu, čo len potvrdzuje jeho výnimočnosť.

UMELOHMOTNÉ NEBO (Műanyag égbolt / White...
Art film fest, pr, nepouzivat UMELOHMOTNÉ NEBO (Műanyag égbolt / White Plastic Sky – Maďarsko, Slovensko)

Umelohmotné nebo ponúka silný vizuálny a umelecký zážitok, kde sa umenie, technológia a príbeh spájajú do jedinečného a fascinujúceho zážitku. Na Slovensku mal premiéru minulý rok v novembri a aktuálne sa premieta v novootvorenom kine Lumiére v Bratislave už tento piatok a sobotu. Diváci ho budú môcť vidieť aj v premiére na obrazovkách RTVS v apríli.

Dej filmu predstavuje dystopickú budúcnosť v roku 2123. Fascinujúci futuristický svet, v ktorom vymrela príroda a ľudstvo sa snaží vyrovnať so svojím dlhom voči planéte. Po dovŕšení 50 rokov obyvatelia odovzdávajú svoje telo komunite a postupne prechádzajú transformáciou na stromy, aby poskytli kyslík aj potravu ďalšej generácii.

V tomto krutom svete, kde má život iba 18 tisíc dní, sa Stefan odváži porušiť všetky pravidlá, aby zachránil život svojej manželke Nóre, ktorá sa rozhodla dobrovoľne a predčasne podstúpiť implantáciu a už o pár dní sa začne transformovať. No jej rozhodnutie ju zaviedlo na cestu, ktorá zmení nielen jej osud, ale aj osud celého ľudstva. Zvláštnosťou filmu je, že sa odohráva pre slovenských divákov na známych miestach ako Budapešť alebo Vysoké Tatry. Film bol vyrábaný zmiešaním techník Rotoscope, teda prekresľovaním živých hercov a 3D animácie, ktorú mal na starosti tím animátorov na Slovensku.

Foto: Film Expanded
umelohmotne nebo

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové a televízne ceny #Umelohmotné nebo