Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Niekto klope na dvere: Mysteriózny triler sa s divákmi hrá ako mačka s myšou a vo finále šokuje

Film Niekto klope na dvere prináša mrazivé odpovede na otázky, čo by sme boli ochotní urobiť pre záchranu sveta.

02.02.2023 06:00
Niekto klope na dvere Foto:
Záber z filmu Niekto klope na dvere.
debata
black panther, wakanda forever, čierny panter, Čítajte aj Február na Disney+: Najkratší mesiac v roku bude super! Tieto veľké premiéry čakajú na vás

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, sa začala dobre. Až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia „oni štyria“. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty.

Boli by ste ochotní urobiť nemožné, keby to bol jediný spôsob, ako zachrániť svet? Režisér M. Night Shyamalan, tvorca skvelých trilerov so šokujúcimi koncami, nakrútil mysteriózny film o nepredstaviteľnej dileme, ktorá znie úplne bláznivo.

Zábery z filmu Niekto klope na dvere Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Záber z filmu Niekto klope na dvere.

Čo ak je to pravda?

Štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie. Je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. Hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka „Čo ak je to pravda?“ je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte, no odpovede sú ešte mrazivejšie.

Režisér Shyamalan je známy tým, že sa vo svojich filmoch zahráva s divákmi ako mačka s myšou a vo finále ich šokuje. „Odhalenie kľúčového zvratu v príbehu patrí k mojim obľúbeným činnostiam. Rád miešam žánre a je jasné, že prekvapenie musí prísť, keď je film v najnapínavejšom momente. Keby som to nerobil, divácky zážitok by bol oveľa slabší,“ vysvetľuje režisér, ako sa mu väčšinou podarí zaujať publikum.

Pozrite si trailer:
Video

Sľubné odozvy kritikov

Snímku si už pozrelo viacero kritikov v zahraničí a odozvy sú viac ako sľubné. Ian Sandwall z Digital Spy označil snímku za „napínavý, strhujúci thriller, ktorý vás udrží v napätí počas celej svojej stopáže“. Zároveň vyzdvihol Davea Batistu, ktorý podľa neho „vyniká svojou pôsobivou a desivou postavou.“ Brian Davids z magazínu The Hollywood Reporter označil snímku za „dielo skutočného umelca“ a dodal: „Je to jeden z najlepších filmov kariéry M. Night Shyamalana. Posledných 10 dní som naň neprestal myslieť.“

Skvelé obsadenie v podobe Batistu vyzdvihol aj kritik Michael Nordine, ktorý hovorí o najdokonalejšom obsadení, aké kedy tento herec mal. Vyzdvihol aj režiséra, keď povedal, že ide o jeho najlepší film za posledných takmer 20 rokov. Kritici vyzdvihli aj chémiu medzi hlavnými postavami Andrewom (Ben Aldridge) a Ericom (Jonathan Groff), ktorí stvárnia rodičov malej Wen (Kristen Cui).

Triler Niekto klope na dvere prináša do slovenských kín od 2. februára distribučná spoločnosť CinemArt SK.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry