Neo dotovaný modrými pilulkami
Hoci základná mustra kopíruje prvý Matrix, veľa vecí je tu postavených na hlavu a otočených do protismeru. V prvej časti najnovšieho Matrixu sa Neo postupne preberá a chvíľu trvá, kým sa dostáva k „plnému vedomiu“. Je rozpačitý, spomalený, denne dotovaný modrými pilulkami, ktoré otupujú zmysly a tlmia zbytočné otázky.
Je zaujímavé sledovať, ako sa tvorcovia hrajú s pôvodnými nápadmi, ako žartujú na účet Matrixu, aktuálneho diania alebo korporátneho sveta. Vtipne pôsobí odkaz na Warner Bros., ktorý Nea núti k pokračovaniu jeho hier a ak to neurobí on, zavolajú na to niekoho iného. Ide o zdôvodnenie Lany Wachowski, prečo znovu vzkriesila Nea alebo je to opäť iba metahumor?

Agent Smith má novú tvár (ten pôvodný sa údajne nemohol zapojiť), jeho postava sa tu najviac vyvíja – a nečakaným smerom. Nový je aj Morfeus, ktorý si sám zo seba robí žarty (jeho prvé stretnutie s Neom neprebieha ako v jednotke v nejakom dramatickom prostredí, ale na toaletách). Psychoanalytik v podaní Neila Patricka Harrisa je ďalšou výraznou postavou, ktorá obohatila tím Matrrix a treba povedať, že si pre seba ukradol kus šou.
Matrix Ressurections je plný odkazov na pôvodný Matrix (kto nevidel trilógiu, treba doštudovať) a z tohto pohľadu je film zaujímavý a vtipný. Do popredia vstupuje príbeh lásky medzi Neom a Trinity, ktorý je okrem ich vzkriesenia najvýraznejšou líniou filmu. Nejde ani tak o to, či sa pre červenú pilulku rozhodne on, ale ona.