Je hravý, má rád absurdity a všetci s ním chcú pracovať. Je tu ďalší film originálneho tvorcu
Filmy Wesa Andersona nesú svojský autorov rukopis. Rodený Texasan si získal fanúšikov z radov kritikov aj bežných divákov po celom svete a mnohí hollywoodski herci túžia po tom, aby s ním pracovali. Zaujal svojou špecifickou filmovou estetikou, ale aj humorom a zveličením. Či už išlo o Grandhotel Budapešť, Psí ostrov, Takú zvláštnu rodinku či dokonca animovaného Fantastického pána Lišiaka.
Jeho najnovší film Francúzska depeša Liberty Kansas Evening Sun prináša ďalšie príbehy tohto tvorcu, ktorý bol v minulosti nominovaný na Oscara. Film oživuje reportáže z posledného čísla amerického časopisu, ktorý vychádzal vo fiktívnom francúzskom mestečku v dvadsiatom storočí.
"V zásade v sebe spája tri veci: zbierku poviedok, to som vždy chcel natočiť, film inšpirovaný časopisom New Yorker a jeho autormi, a keďže som strávil veľa času vo Francúzsku, vždy som chcel natočiť francúzsky film a film, ktorý by súvisel s francúzskou kinematografiou,“ hovorí Anderson, ktorý pravidelne čítal New Yorker už od strednej školy.
Čítajte aj Päť filmových noviniek, ktoré si pozriete z pohodlia domovaJe známe, že s originálnym režisérom by radi pracovali mnohí hollywoodski herci. Tentoraz dal šancu mnohým z nich, pretože vo filme účinkuje množstvo postáv a mnohé z nich stvárnili veľmi známe mená.
Zoznam účinkujúcich zahŕňa napríklad tieto: Benicio del Toro (Sicario, Traffic – Nadvláda gangov), Adrien Brody (Pianista, Grandhotel Budapešť), Tilda Swinton (Grandhotel Budapešť, Psí ostrov), Léa Seydoux (James Bond: Spectre, Nie je čas zomrieť), Frances McDormand (Tri billboardy kúsok za Ebbingom, Fargo, Krajina nomádov), Timothée Chamalet (Duna, Malé ženy, Kráľ), Bill Murray (Psí ostrov, Stratení v preklade), Owen Wilson (Bastardi, Marley a ja). A mnohí ďalší.
Spomienky na zosnulého šéfredaktora
Po smrti obľúbeného šéfredaktora Arthura Howitzera sa zamestnanci Francúzskej depeše, populárneho amerického časopisu, ktorý vychádza vo francúzskom mestečku Ennui-sur-Blasé, stretnú, aby napísali jeho nekrológ.
Prúd spomienok smeruje k rozprávaniu štyroch príbehov o štyroch článkoch do časopisu. Prvý s názvom Cestopis najsexi častí samotného mesta je o neohrozenom reportérovi na bicykli, ktorého priťahujú znepokojivé a nechutné stránky odľahlých miest, ktoré navštevuje.
Betónové veľdielo odkrýva príbeh o šialenom maliarovi, o jeho „bacharke“ a zároveň múze, o obchodníkovi s umením predávajúcim diela tohto maliara astronomické sumy a o renomovanej zberateľke umenia z Kansasu.
Revízia Manifestu hovorí o politických i sexuálnych vášňach, ktoré poháňajú romanticky rozčarovanú mládež v Ennui, aby vytiahla do boja proti svojim dospelým vládcom a začala búrlivý štrajk, ktorý povedie k zavretiu celej krajiny.
Súkromná jedáleň policajného komisára vznikla na základe zadania napísať portrét legendárneho šéfkuchára pracujúceho pre miestneho šéfa polície. Zvrtne sa to na napínavý príbeh, v ktorom sa hrá o čas, keď skupina zločincov unesie komisárovho milovaného syna a protežanta.
Štyri zábavné aj dojímavé príbehy sa stretli na stránkach časopisu Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun. Klasicky absurdné rozprávanie s typickým zveličením Wesa Andersona prichádza do kín 12. októbra.
Zaujímavosti o filme
Filmy Wesa Andersona sa v priebehu rokov vyvinuli na spletité, vzrušujúco rozmanité a vizuálne bohaté diela so zaujímavými detailmi v každom zábere.
- Vo Francúzskej depeši sa vizuál zrazu mení z farebného na čiernobiely, zo širokouhlého na tridsaťpäť milimetrový film, titulky vyskočia z hociktorého rohu obrazovky a emočný register môže v okamihu prejsť od komédie cez lyriku do najhlbšieho roztúženia.
- Tak ako ďalšie Andersonove filmy (okrem animovaných), aj tento bol nakrútený na filmový pás.
- Francúzska depeša sa odohráva vo fiktívnom mestečku Ennui-sur-Blasé, ktoré predstavuje celé Francúzsko v priereze času. Anderson nakrúcal v mestečku Angoulême na juhu Francúzska, kde sa nachádzajú tie správne staré budovy, pokrútené uličky, viadukty a vertikálne naskladané miesta, ktoré pripomínajú Paríž, Lyon a iné francúzske mestá.
- Pri nakrúcaní živých zátiší Anderson požiadal hercov a herečky, aby sa nehýbali. „Túto hru sa hrávam s dcérou,“ hovorí del Toro. „Je to jedna z prvých hier, čo si pamätám z detstva, a zrazu… zrazu sa ju hrajú všetci herci od Tildy Swinton po Henryho Winklera, všetky tie legendy.“
© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ