Z verejnoprávnej STVR odchádzajú ďalší ľudia. Barbora Šišoláková končí ako redaktorka :24 a Soňa Weissová ako vedúca zahraničného oddelenia v Slovenskom rozhlase.
Výpoveď Weissová podala 15. augusta. Tento týždeň jej vedenie ponúklo okamžitý odchod, a ak odíde hneď, aj dva platy a hoci dohodu neprijala, stiahli ju z práce až do skončenia pomeru. „Nečerpám si dovolenku, nemôžem však pracovať. Vedenie sa voči mne rozhodlo uplatniť tzv. ,prekážku pri práci zo strany zamestnávateľa‘ s dátumom od 27. 8.,“ napísala novinárka svojim kolegom.
Čítajte viac Občiansky a vodičský preukaz v mobile? Už čoskoro sa to na Slovensku stane realitou„Pani Soňa Weissová už pred niekoľkými dňami sama požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou. Keďže momentom tohto podania je už do istej miery naštrbená dôvera medzi vedením spravodajstva a p. Weissovou, tak STVR nepovažuje za správne a vhodné, ak redaktori vo výpovednej lehote naďalej vystupujú ako tváre verejnoprávneho média. STVR sa preto v tomto prípade rozhodla využiť právny inštitút prekážky v práci na strane zamestnávateľa,“ reaguje Andrea Pivarčiová za STVR, jej stanovisko priniesli Aktuality.
Zahraničné oddelenie je tak nateraz bez vedenia. Soňa Weissová bola jednou z iniciátoriek otvoreného listu zamestnancov verejnoprávnej RTVS, v ktorom žiadali vládu, aby zastavila zrušenie RTVS, rozvako stála aj za inými aktivitami, ktoré kritizovali STVR.
„Ako štrajkový výbor zastupujúci zamestnancov a spolupracovníkov odmietame zásahy do slobody tvorby a šikanovanie nepohodlných ľudí. Pri blížiacom sa 35.výročí novembra tieto praktiky pripomínajú kroky niekdajších nomenklatúrnych kádrov a sú hanbou v akejkoľvek demokratickej spoločnosti," píše na sociálnej sieti Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť. „Nové vedenie STVR ich tlačí do dohody s odstupným, kde však musia podpisovať mlčanlivosť o pomeroch vo verejnoprávnom médiu. Médiu, ktoré patrí verejnosti. Vám všetkým. A máte právo o ňom vedieť,“ píšu.
Barbora Šišoláková z televíznej :24 rovnako oznámila svoj odchod. „Neodchádzam z princípu, že sa mení názov, logo, riaditeľ, alebo kvôli tomu, že zmeny iniciovala súčasná vládna koalícia. Odchádzam preto, lebo po zmenách vo vedení sa tam nedá pracovať tak ako predtým. Na obsah v spravodajstve sa pozerá prísnejšie, opatrnejšie, a neraz sa upravuje,“ napísala a spomenula napríklad svoju reportáž o Tomášovi Tarabovi, ktorá nebola odvysielaná v kompletnej podobe.
S novým vedením sa však mala rozchádzať vo viacerých témach. „Spomenula by som moju osobnú poradu s vedením, na ktorej mi vytkli otázky, ktoré som položila počas inaugurácie prezidenta P.Pellegriniho jeho poradcovi pre zahraničnú politiku J.Kubišovi. (Napr. ohľadom prípadnej cesty do Moskvy či pozvanie ruského veľvyslanca).“
Od novely zákona o RTVS (STVR) ubehlo niekoľko mesiacov. Doteraz nebola predstavená nová vizuálna identita a ani nové logo, ktoré si ministerstvo kultúry objednalo.