Takmer päť mesiacov po tom, čo Donald Trump ohlásil svojich „špeciálnych veľvyslancov“ pre Hollywood, jeden z nich – herec Jon Voight – sa podľa všetkého chystá predstaviť konkrétny plán na reštart filmového a televízneho priemyslu v USA.
Ako potvrdil portál Deadline, Voight absolvoval niekoľko stretnutí so zástupcami odborov a vedením štúdií, aby sa podrobnejšie oboznámil s problémami, ktoré trápia domácu audiovizuálnu produkciu. Podľa dostupných informácií už rokoval s organizáciami ako Directors Guild of America, Teamsters či IATSE. Naopak, Writers Guild of America sa s ním zatiaľ nestretla a nie je potvrdené, či kontakt nadviazal aj herecký cech SAG-AFTRA.

Jeho „spoluveľvyslanci“ – Sylvester Stallone a Mel Gibson – sa do týchto rozhovorov nijako nezapojili a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tejto téme venovali samostatne.
Voight, držiteľ Oscara za film Coming Home a otec herečky Angeliny Jolie, zatiaľ neodhalil konkrétny obsah svojho návrhu pre Trumpa. Podľa zdrojov z prostredia Hollywoodu by však ústredným bodom jeho iniciatívy mala byť federálna daňová úľava.
Spojené štáty už dlhodobo čelia odlivu filmových a televíznych projektov do zahraničia, najmä do krajín ako Kanada, Veľká Británia či Maďarsko, ktoré ponúkajú atraktívne finančné stimuly a vybudovanú infraštruktúru. Na domácej pôde sa o podporu svojich lokálnych odvetví snažia viaceré štáty, no čoraz viac sa hovorí o potrebe federálnej motivácie na úrovni celej krajiny.

Otázne však je, či by Trumpova administratíva bola ochotná takýto krok podporiť. Prezident, ktorý v minulosti vystupoval ako televízna celebrita, má voči Hollywoodu dlhodobo chladný postoj a ešte výraznejší po tom, čo mnoho známych osobností verejne podporilo kampaň Kamaly Harrisovej.
Okrem toho, akékoľvek výrazné výdavky zo štátneho rozpočtu by šli proti rétorike Bieleho domu o šetrení a znižovaní dlhu. Administratíva už niekoľko mesiacov škrtá rozpočty federálnych inštitúcií a obmedzuje výdavky na výskum či infraštruktúru.
Na druhej strane, oživenie domácej produkcie by mohlo zapadnúť do Trumpovej širšej stratégie návratu pracovných miest do USA. Vo svojom vyhlásení na platforme Truth Social v januári Trump napísal, že Voighta, Stallonea a Gibsona vymenoval „s cieľom priviesť Hollywood, ktorý za posledné štyri roky stratil veľa klientov v zahraničí, SPÄŤ – VÄČŠÍ, LEPŠÍ A SILNEJŠÍ AKO KEDYKOĽVEK PREDTÝM!“

Zdroje blízke Voightovým stretnutiam tvrdia, že odbory od neho zatiaľ neočakávajú žiadne zázraky.
Zostáva teda otázne, či Jon Voight dokáže Trumpa presvedčiť o potrebe federálnej podpory pre záchranu hollywoodskeho priemyslu. Hoci jeho úsilie naznačuje snahu o riešenie dlhodobého problému odlivu produkcie, zatiaľ chýbajú konkrétne opatrenia aj politická vôľa. Ak má mať iniciatíva reálny dopad, bude potrebné prekonať nielen ideologické rozdiely, ale aj praktické prekážky spojené s federálnym rozpočtom. Hollywood zatiaľ vyčkáva s opatrným optimizmom, no bez veľkých ilúzií.