Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Bankári odhalili nový typ podvodu, stúpol o 3 000 %. Tieto správy vás môžu pripraviť o majetok

Podvodníci útočia na emócie rodičov. Fake Family podvody raketovo rastú – škody dosiahli státisíce eur.

14.03.2025 11:20
Nový podvod Foto:
Bankári odhalili nový typ podvodu
debata (1)

Podvodníci našli nový spôsob, ako zneužiť dôveru rodičov voči svojim deťom. Z klasických podvodov s igelitkami plnými peňazí vyhodenými z okna sa presunuli do digitálneho sveta – na WhatsApp a falošné platby účtov. Tento trend sa rýchlo šíri a oslovuje čoraz mladšiu generáciu.

Odborníci zaznamenali medziročný nárast týchto podvodov až o 3 000 %.

Osobné údaje ako cieľ podvodníkov. Polícia radí, ako sa brániť
Video
Pri príležitosti Európskeho dňa ochrany osobných údajov, ktorý je 28. januára sme diskutovali s hovorcom Prezídia Policajného zboru Romanom Hájekom. Zamerali sme sa na to, aké podvody zneužívajúce osobné údaje ohrozujú občanov, prečo sú seniori často cieľovou skupinou a aké preventívne opatrenia môžu každý z nás podniknúť. / Zdroj: TV Pravda

„Ahoj mami, toto je moje nové číslo. Toto si môžeš uložiť. Môžeš mi poslať WhatsApp?“ Ak vám prišla takáto správa, rozhodne nie ste sami. Podvody s falošnou rodinou, známe ako „Fake Family“, zažívajú v posledných mesiacoch dramatický nárast.

Škody v stovkách tisíc eur

Podľa údajov Slovenskej sporiteľne podvodníci v roku 2023 touto metódou od klientov vylákali približne 13-tisíc eur. V roku 2024 však už škody dosiahli 397 108 eur, čo predstavuje nárast o 3 000 %. Len za prvé dva mesiace roku 2025 sa podvodníci pokúsili vylákať až 436 222 eur.

„Ak by tento trend pokračoval, celková výška škôd za rok 2025 by mohla presiahnuť 2,5 milióna eur, čo by znamenalo ďalší 600-percentný medziročný nárast kybernetickej kriminality v tejto oblasti,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

telefonat Čítajte viac Jeden falošný telefonát ťa môže zruinovať. Tieto nové triky podvodníkov ťa pripravia o peniaze aj identitu

Napriek tomu, že banky v mnohých prípadoch dokázali klientov ochrániť, riziko je stále vysoké. „Podvodníci sú čoraz sofistikovanejší a neustále zdokonaľujú svoje metódy. Klientom preto odporúčame byť maximálne obozretní,“ dodáva Adamovský.

Podvodníci hrajú na emócie

Mechanizmus týchto podvodov je jednoduchý, no účinný. Podvodník sa predstaví ako dieťa, ktoré má pokazený telefón a nemôže sa dostať k bankovej aplikácii. Požiada rodiča o úhradu účtu a poskytne platobné údaje. Ak sa rodič zdráha, podvodník si vypýta fotografiu platobnej karty a pokúsi sa o okamžitý prevod.

„Tým, že žiadajú okamžitú platbu, sa snažia predísť tomu, aby rodič podvod odhalil a platbu zrušil,“ vysvetľuje Adamovský. Počas konverzácie podvodník často vedie nezáväzný rozhovor, aby pôsobil dôveryhodne. Na záver rodičovi sľúbi, že peniaze vráti.

Bankári zachytili nový typ podvodu Fotogaléria - 3 fotky Všetky fotky
Nový typ podvodu "Fake Family"

Situáciu komplikuje aj fakt, že podvodníci začali presmerovávať platby na slovenské bankové účty. Tým získavajú na dôveryhodnosti, keďže doteraz väčšina podvodov smerovala na zahraničné účty.

Fake Family predbiehajú ostatné podvody

Dáta ukazujú, že Fake Family podvody v roku 2025 prekonali doteraz najrozšírenejšie podvody spojené s online bazármi a investíciami.

Kým pri podvodoch na bazároch sa podvodníci zameriavali najmä na predaj nepotrebných vecí, v roku 2024 sa taktika zmenila – cieľom sa stali ľudia, ktorí chceli nakúpiť tovar z druhej ruky. Pri investičných podvodoch podvodníci sľubujú vysoké zisky z kryptomien, pričom obeť ich často dobrovoľne pošle na falošnú investičnú platformu.

Podvod - phishing Čítajte viac Hackeri útočia celkom novým spôsobom: Falošné listy lákajú na podvodnú aplikáciu

„Najmä februárové dáta ukazujú, že podvody na bazároch ustupujú. Investičné podvody síce klesajú pomalšie, no podvodníci ich stále využívajú, pretože pri nich často dokážu vylákať od jednej obete väčšie sumy peňazí,“ upozorňuje Adamovský.

Pri investičných podvodoch dosahuje priemerná suma strát 2 100 eur, pri Fake Family podvodoch je to 1 400 eur a pri bazárových podvodoch približne 500 eur.

Ako sa chrániť pred podvodníkmi?

  • Overte si informácie – ak vám príde správa od údajného blízkeho, zavolajte na číslo, ktoré máte uložené v kontakte.
  • Nikdy neplaťte pod nátlakom – ak cítite emocionálny tlak, overte si situáciu predtým, než pošlete peniaze.
  • Kontaktujte banku – ak máte podozrenie na podvod, ihneď kontaktujte svoju banku.

Podvodníci neustále zdokonaľujú svoje metódy a využívajú slabiny v ľudskej dôvere. Obozretnosť je preto najlepšou ochranou pred stratou peňazí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #podvod #hacker #Whatsapp #podvodné správy