Tohtoročné SAG Awards 2025 vzbudili na sociálnych sieťach vlnu diskusií. Fanúšikovia ostali v šoku, keď sa na červenom koberci objavili herečky s extrémne chudými postavami. Najviac ich však zarazila jedna spoločná črta – neuveriteľne tenké, vychudnuté ruky.
„Tie ruky vyzerajú neprirodzene a tie šaty im len pridávajú na kontraste,“ komentoval jeden z užívateľov pod fotografiou Demi Moore, píše Daily Mail. Ďalší pridal ostrejší názor: „Byť štíhly je jedna vec, ale vyzerať podvyživene a vyčerpane je už iná úroveň.“
Práve herečky ako Nicole Kidman, Selena Gomez, Ariana Grande, Brooke Shields či Demi Moore okrem svojho štýlu vyvolali diskusiu o extrémnej chudosti, ktorá sa v poslednom období stala v Hollywoode trendom. Objavili sa dokonca hlasy, že Hollywood by mal zaviesť pravidlá proti propagácii extrémnej štíhlosti na červenom koberci.
Čoraz viac celebrít sa totiž objavuje s nápadne vychudnutými postavami, čo vyvoláva špekulácie o tom, či aj ony nepodľahli mánia okolo Ozempicu – lieku pôvodne určeného na liečbu cukrovky, ktorý sa stal populárnym prostriedkom na rýchle chudnutie.
Ariana Grande si na slávnostný večer zvolila jemne ružové šaty s kvetinovými detailmi, ktoré pripomínali ikonický štýl Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme z roku 1953. No zatiaľ čo Audrey bola éterická prirodzene, jej štíhla postava bola dôsledkom podvýživy počas druhej svetovej vojny, píše TopStar.

Selena Gomez sa objavila v róbe, ktorá nápadne pripomínala šaty, aké mala Marilyn Monroe na Oscaroch v roku 1951. Aj napriek svojej vždy prirodzene ženskej postave pôsobila nezvyčajne chudo.
Podľa odborníkov tento trend pripomína nebezpečné praktiky starého Hollywoodu, keď mnohé herečky držali drastické diéty a fajčili, aby potlačili hlad. Dnes ich miesto prebral Ozempic, ktorý síce zaručuje rýchle chudnutie, no prináša aj vážne riziká pre zdravie.
Ozempic efekt
Odborníci varujú, že za týmto trendom môže byť nový fenomén nazývaný „Ozempic arms“ – teda extrémne tenké a ochabnuté ruky, ktoré sú údajne dôsledkom populárnych injekcií na chudnutie.
Profesor Alexander Miras, odborník na liečbu obezity z Imperial College London, vysvetlil, že ide o vedľajší efekt dramatického úbytku hmotnosti. „Tento jav sme už videli pri takzvaných ‘Ozempic face’ alebo ‘Ozempic butt’. Nie je to spôsobené priamo liekom, ale stratou tuku pod kožou, čo vedie k ochabnutiu,“ upozornil.
Najviac je to viditeľné na miestach s menšou svalovou hmotou, napríklad pri lakťoch, kde koža nemá dostatočnú podporu a začne visieť. Ak tieto lieky užívajú ľudia s nízkou hmotnosťou len preto, aby zostali extrémne štíhli, efekt je ešte výraznejší, dodal profesor Miras.
Na druhej strane, mladší ľudia majú väčšiu šancu, že sa ich koža postupne prispôsobí vďaka vyššej elasticite, hoci nie vždy to funguje dokonale.

Plastickí chirurgovia hlásia problém
Plastický chirurg Julius Few, ktorý pôsobí v Chicagu a Beverly Hills, prezradil, že až 30 % jeho pacientov užíva lieky zo skupiny GLP-1, kam patrí aj Ozempic. Na niektorých si všimol výrazné zhoršenie kvality pokožky.
„Vyzerá to, akoby koža predčasne zostarla. Pripomína mi to starú, preťaženú gumičku, ktorá stratila pružnosť,“ povedal.
Rýchla strata hmotnosti môže viesť k vážnym zdravotným problémom
Odborníci už dlhšie upozorňujú na nebezpečenstvo rýchleho úbytku svalovej hmoty pri používaní týchto liekov.
Minulý mesiac speváčka Avery priznala, že kvôli Ozempicu trpí osteoporózou – ochorením, ktoré oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenín. Sharon Osbourne zase minulý rok prekvapila vyhlásením, že stratila takmer polovicu svojej telesnej hmotnosti, no výsledok nebol taký, aký čakala. „Koža mi visela všade. Moje prsia boli sploštené a úplne ochabnuté,“ priznala.
Lieky na chudnutie nie sú určené na estetické účely
Podľa odborníkov je najväčší problém v tom, že tieto lieky nie sú určené pre zdravých ľudí, ktorí len chcú vyzerať štíhlejšie.
„Tieto injekcie nie sú kozmetický prípravok. Sú určené pre ľudí s obezitou, ktorí bojujú s vážnymi zdravotnými komplikáciami ako cukrovka, vysoký krvný tlak alebo spánkové apnoe,“ zdôrazňuje Miras.
Aj keď môžu mať pozitívny vplyv na zdravie obéznych pacientov, ich zneužívanie zdravými ľuďmi len na dosiahnutie extrémneho vzhľadu môže spôsobiť viac škody ako úžitku.