Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Senior zdvihne telefón, predstaví sa lekár. Ide však o podvod, za ktorý draho zaplatí

Podvodníci sa snažia získať prístup k údajom napríklad falošnými správami o spoplatnení aplikácií WhatsApp alebo Messenger.

23.10.2024 00:00
dôchodca, lekár, doktor, senior, invalid Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Vlani bolo na Slovensku zaznamenaných 186 prípadov telefonických podvodov zameraných na seniorov, pričom celková škoda presiahla 2,2 milióna eur. Na ochranu pred týmito hrozbami sú najlepšími nástrojmi informovanosť a prevencia. Informovala o tom spoločnosť Slovak Telekom.

„Podvodníci často využívajú tzv. šokové telefonáty, kde sa vydávajú za policajtov, prokurátorov, lekárov či advokátov a pod emocionálnym nátlakom žiadajú od seniorov peniaze na rôzne fiktívne účely, ako je mimosúdne vyrovnanie alebo náhrada škody. Spadajú sem aj kybernetické útoky, ako sú phishing, smishing či podvodné e-maily, pri ktorých seniori prichádzajú o svoje peniaze,“ uviedla spoločnosť.

revolut, karta Čítajte viac Muž prišiel za pár minút o takmer 200 000 eur. Pribúdajú sťažnosti na obľúbenú spoločnosť

Podvodníci sa snažia získať prístup k údajom napríklad falošnými správami o spoplatnení aplikácií WhatsApp alebo Messenger, pričom nabádajú, že treba overiť osobné údaje. Taktiež seniorom volajú v mene známych spoločností, vytvárajú podozrivé e-shopy, posielajú podozrivé e-maily a snažia sa získať údaje k bankovému účtu. „Podvodníci používajú príbehy o vrátení peňazí na účet alebo vyplatení zostatku na účte ku kryptomene,“ dodala spoločnosť.

Seniorom preto radí, aby podvodníkov nikdy nekontaktovali späť a aby si overovali informácie. „Ak vám niekto tvrdí, že je z polície, banky alebo inej inštitúcie, zavolajte na oficiálne číslo tejto inštitúcie a overte si to,“ podotkla spoločnosť. Seniori by taktiež nikdy nemali poskytovať svoje údaje cez telefón a ani aplikáciu.

„Podvodníci často používajú taktiky zastrašovania. Zachovajte pokoj a overte si informácie. Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu, okamžite informujte svojich príbuzných alebo dôveryhodné osoby,“ priblížila spoločnosť s tým, že v prípade podozrenia na podvod je potrebné kontaktovať políciu a nahlásiť incident.

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #podvod