Stránka Hoaxy a podvody upozorňuje na množstvo podvodných ponúk lacných dovoleniek. „Na internete sa objavujú webstránky a profily, ktoré sa verejnosť snažia oklamať ponukami dovoleniek. Ako sa hovorí, nie všetko, čo sa blyští, je zlato, rovnako to funguje aj s dovolenkami. Ak sa vám ponuka zdá príliš výhodná, zbystrite. Znovu upozorňujeme, že podvodníci vedia napodobniť oficiálnu stránku etablovanej cestovnej kancelárie. Aj keď vyzerá perfektne, ide o fake,“ upozorňuje stránka.
Ako odhaliť podvodnú stránku? Treba sa zamerať najmä na url adresu, ktorá vám prezradí, či stránka sídli na skutočnej doméne cestovnej kancelárie. Ak nie, nič si na nej nekupujte. Môžete totiž prísť o peniaze a dovolenky sa nedočkáte. „V prípade pochybností zadajte do vášho webového prehliadača názov cestovnej kancelárie a skúste kontaktovať oficiálnu stránku ohľadom ponuky, ktorú ste našli,“ upozorňuje stránka.
Čítajte viac Deti kvôli závislosti na technológiách končia na pohotovosti: Digitálny detox je nevyhnutný, tvrdia lekáriPodľa medializovaných informácií sa ľudia stále viac sťažujú Slovenskej obchodnej inšpekcii (SOI) a Slovenskej asociácii cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA). SOI žiada dovolenkárov o zvýšenú obozretnosť pri kúpe zájazdov. Prichádzajú im totiž podnety od ľudí, na ktorých podobná stránka vybehla alebo sa stali obeťami podvodu.
„Špekulanti využívajú naivitu a dôverčivosť slovenskej verejnosti, ktorá počas letnej sezóny túži po dovolenke. Oklamaní boli aj niektorí cestujúci do Chorvátska, týmto prípadom sa už zaoberá slovenská i chorvátska polícia. Skúsenejší cestovatelia odporúčajú vyberať si pobyty s možnosťou storna, preveriť si cestovnú kanceláriu a poprípade do nej zavolať a konfrontovať ich s ponukou,“ odporúča stránka Hoaxy a podvody.
Slováci uprednostňujú jednu dlhšiu dovolenku ročne
Takmer polovica ľudí na Slovensku si dovolenku čerpá postupne, no viac ako tretina ľudí si šetrí na jednu dlhú dovolenku ročne. Oddych výlučne na Slovensku si najčastejšie volia ľudia, ktorí pracujú v elektrotechnike, doprave či v stavebníctve. Najväčší podiel ľudí, ktorí dovolenkujú iba alebo prevažne v zahraničí, pracuje v manažmente, obchode a administratíve. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu portálu Platy.sk, ktorý sa realizoval na vzorke 4139 respondentov. Informovala o ňom spoločnosť Alma Career Slovakia.
Z prieskumu vyplynulo, že 39 % ľudí s nízkymi mzdami dovolenkuje v pohodlí domova. Takmer tretina pracovníkov s nízkymi mzdami však okrem výletov na Slovensku zájde aj do zahraničia. Zo zamestnancov s vysokými príjmami dovolenkuje doma aj za hranicami 56 % respondentov a výlučne či prevažne v zahraničí preferuje dovolenku v tejto skupine 17 % respondentov.