Nadmierne online hranie a používanie sociálnych médií, ako je sledovanie vlogov o jedle a cestovaní, sa stalo bežnou digitálnou závislosťou medzi tínedžermi. Online influenceri sú často vnímaní ako vzory a tvorcovia trendov, pričom ich názory a správanie majú veľký vplyv najmä na mladých ľudí.
Situácia sa však v posledných rokoch zhoršuje. Rodičia si na svojich deťoch všímajú zmeny správania, prejavy závislosti na technológiách a nezáujem o iné činnosti. Odborníci odporúčajú tvrdý detox a zmenu prístupu k technológiám nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
Práve letné mesiace môžu byť ideálnym priestorom na nájdenie činnosti, ktorá zabaví deti aj dospelých a odpúta vás od počítačov, mobilov či televízií.
Mladých ľudí priťahujú vlogeri a influenceri
Bez ohľadu na pohlavie sú tínedžeri viac priťahovaní obsahom vytvoreným vlogermi a influencermi na sociálnych médiách. „Niektoré extrémne prípady závislosti dokonca viedli k hospitalizácii. Deti ich vnímajú ako idoly a snažia sa napodobňovať ich životný štýl, čo ich často privádza do extrémnych situácií,“ hovorí Dr. PN Suresh Kumar, psychiater z Kozhikode pre The Indian Express.
„Nedávno sme zaznamenali prípad 16-ročného dievčaťa z Kozhikode, ktoré bolo závislé od juhokórejských idolov. Prestala jesť, čo malo negatívny dopad na jej zdravie a štúdium,“ zdôrazňuje Dr. Suresh.
Čítajte viac Odborníci varujú pred virálnym letným trendom: Môže vás stáť zdraviePsychológovia a pracovníci centier Digitálnej De-Addikcie (D-DAD) polície v Kerale sú rovnako znepokojení závislosťou mladých ľudí od sociálnych médií.
Bezpečné používanie internetu medzi deťmi:
- Určite obdobie, počas ktorého môžu tínedžeri používať mobilné telefóny, notebooky, počítače alebo tablety.
- Sledujte obsah, ku ktorému deti pristupujú na zariadeniach.
- Naučte deti overovať dôveryhodnosť informácií na sociálnych médiách.
- Používajte bezpečnostné funkcie na prístup k zariadeniam a aplikáciám. Heslá udržiavajte dôverné medzi rodičmi.
- Pomáhajte deťom pri používaní zariadení na štúdium alebo získavanie nových zručností.
- Pozorujte zmeny v správaní detí.
Podľa odborníkov majú živé vysielania tiež veľký vplyv na prilákanie mladých ľudí k online hrám.
Niektoré deti skončili na pohotovosti
Pohotovostné oddelenia liečia deti, ktoré sú rozrušené po odstránení digitálnych zariadení, pričom lekári varujú rodičov pred rizikami závislosti, píše o tom portál ABC.
Corne Esterhuysen, dlhoročný vedúci lekár v Rockhamptone a súčasný pracovník v Rockhampton Hospital, uvádza, že digitálna závislosť spôsobuje u detí vážnu úzkosť, depresiu, samovražedné myšlienky a symptómy ADHD.
„Účinok digitálnej závislosti na mozog sa dajú porovnať s účinkami kokaínu a heroínu,“ povedal doktor Esterhuysen. „Vidíme prípady, keď záchranári privádzajú deti, pretože rodičia im práve zobrali nabíjačky od iPadu.“
Čítajte viac Odborníci varujú pred virálnym letným trendom: Môže vás stáť zdravieTento problém uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia vo svojej najnovšej Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD), vydanej v roku 2022.
Herná porucha je definovaná ako „zhoršená kontrola nad hraním hier“, kde hranie má prednosť pred inými aktivitami a naďalej sa stupňuje na úkor každodenných činností.
Doktor Esterhuysen zdôrazňuje, že počet takýchto incidentov na pohotovosti sa v posledných rokoch dramaticky zvýšil. „Nemôžeme to nechať len na rodičov. Prosíme ich – zoberte deťom tieto zariadenia,“ apeluje.