Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Festival Pohoda potreboval pomôcť, bankármi sa stali ľudia. 66 investorov im poskytlo 500 000 eur

Pohoda získala pôžičku viac ako 500 000 eur, vďaka ktorej pokryjú náklady spojené s organizáciou tohto ročníka.

11.07.2024 00:00
pohoda Foto: ,
Fanúšikovia a fanúšičky reagujú na koncerte kapely Wet Leg počas tretieho dňa festivalu Pohoda 7. júla 2023 na letisku v Trenčíne.
debata (18)

Festival Pohoda sa rozhodol využiť hromadné financovanie od platformy Crowdberry. Získal tam 66 investorov, ktorí sa rozhodli podporiť slovenský festival. Informuje o tom spoločnosť Crowdberry.

„Investičná príležitosť pre Pohoda Festival v podobe zabezpečeného úverového financovania s polročným vyplácaním 9,7 % úrokového výnosu a splatnosťou istiny do troch rokov je uzatvorená,“ píšu na webe.

Šimkovičová Čítajte viac Šimkovičová mešká s dotáciami na záchranu hradov či kaplniek: Sezóna je zrejme stratená

Pohoda získala pôžičku viac ako 500 000 eur, vďaka ktorej pokryjú náklady spojené s organizáciou tohto ročníka. V súčastnosti pre veľký záujem zo strany investorov aktuálne prebieha na platforme Crowdberry tzv. overfunding. Ide o dodatočné navýšenie financovania, aby sa budúci rok mohla zorganizovať ešte lepšia Pohoda 2025. Investori, ktorí nestihli prvé investičné kolo, tak majú ešte príležitosť stať sa „bankármi“ a financovať Pohoda Festival. Jedná sa o priamu investíciu, pri ktorej investor úveruje preverenú firmu bez získania vlastníckeho podielu. Investícia ponúka úrokový výnos 9,7 % p. a., s krátkodobým investičným horizontom do troch rokov a pravidelným vyplácaním úrokov a splácaním istiny.

Slovenský festival Pohoda sa koná už 26 rokov – pričom 20 rokov na letisku v Trenčíne. Festival si za svoju históriu vybudoval široké povedomie, pričom takmer každoročne naň zavíta až 30 tisíc návštevníkov. Pohoda ako jeden z mála festivalov spája množstvo umeleckých žánrov, čo spolu s nadštandardným komfortom, typickým pre tento festival, vytvára unikátnu atmosféru. Návštevníci si môžu bežne vyberať až zo 120 interpretov z desiatok krajín.

Zmena loga STVR Čítajte viac Bizár pokračuje: Šalamúnska zmena loga STVR baví internet

Pohoda je jednou z prvých spoločností, ktoré využili takýto typ financovania. Prečo potrebovali pomoc investorov? „Vzhľadom na situáciu, v ktorej sme sa ocitli v postpandemických rokoch, sme uvažovali, ako budeme s Pohodou pokračovať. Aj keď sme mali niekoľko ponúk na odkúpenie festivalu, rozhodli sme sa vyhnúť tejto ceste a hľadali sme investičný prístup, ktorý neohrozí našu kontrolu nad festivalom, kvalitou služieb a jeho samotnou filozofiou. Práve preto sme vložili dôveru do dlhového financovania,“ vyjadril sa Michal Kaščák, zakladateľ Pohoda Festivalu.

„Teší nás, že sa Crowdberry stalo strategickým partnerom pre Pohoda Festival. Táto úverová investičná príležitosť je skvelým príkladom toho, ako môže súkromný kapitál profitovať spolu s lokálnymi firmami a pomôcť im rásť a prosperovať. Investícia do Festivalu Pohoda nie je len atraktívnou investičnou príležitosťou, ale aj investíciou do kultúry, ktorá formuje a inšpiruje generácie. Našou ambíciou je tento typ investovania ďalej rozvíjať s cieľom učiť Slovákov a Čechov investovať doma do preverených firiem,“ dodáva Dano Gašpar z Crowdberry.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Pohoda 2024