Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Šimkovičová mešká s dotáciami na záchranu hradov či kaplniek: Sezóna je zrejme stratená

Sezóna je pritom v plnom prúde, počas predchádzajúcich rokov sa o takomto čase vykonávalo množstvo prác.

10.07.2024 06:01
Šimkovičová Foto: ,
Martina Šimkovičová na pôde parlamentu počas svojho odvolávania.
debata

Ministerstvo kultúry mešká s dotáciami, vďaka ktorým sa po celom Slovensku rekonštruovali hrady, zámky a kaplnky. V rozhovore pre denník SME na to upozornil hradár Rudo Mlích.

Ministerka ešte v decembri projekt Ľudia a hrady chválila a prisľúbila, že v ňom bude pokračovať. „Projekt je kombináciou ochrany kultúrnych pamiatok a pomoci ľuďom, ktorí majú menšiu šancu uplatniť sa na trhu práce. Keďže prvá fáza tohto projektu k 31. decembru 2023 končí a hodnotíme ho ako veľmi úspešný, rozhodli sme sa v ňom pokračovať. Spustiť by sa mal v apríli budúceho roka,“ uviedla ministerka kultúry.

Tento projekt bol na čas pozastavený, teraz však funguje – kombinuje opravu kultúrnych pamiatok so začleňovaním dlhodobo nezamestnaných do pracovného života.

ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas festivalu Východná Čítajte viac Šimkovičová prišla na festival Východná v kroji. „Rýchlokvasená národniarka,“ skritizovali ju folkloristi

Problém má však iný projekt – je ním Obnovme si svoj dom, ktorý má na starosti výhradne ministerstvo kultúry.

Ministerstvo niekoľko mesiacov nezostavilo komisie a nerozdelilo peniaze, ktoré u nás zachraňujú nielen hrady a zámky, ale aj drevenice či iné kultúrne pamiatky. „My nemáme prázdniny, na ministerstve asi áno. Táto sezóna je pre nás už teraz z veľkej časti stratená. Pritom náš dlh ako spoločnosti voči kultúrnym pamiatkam činí štyri miliardy eur. Také máme zdevastované pamiatky,“ povedal hradár Rudo Mlích.

Sezóna je pritom v plnom prúde, počas predchádzajúcich rokov sa o takomto čase vykonávalo množstvo prác. „Práce na rozdiel od minulých rokov rozhodne nie sú v plnom prúde. A to je ten problém. Situácia je tento rok alarmujúca. A stále nevieme, či sa zlepší,“ povedal Mlích.

„Spolu ide o stovky pamiatok na celom Slovensku. Projekt Obnovme si svoj dom má šesť podprogramov, minulý rok sa prihlásilo 960 žiadostí. Tí všetci nevedia, čo bude. V minulosti bolo v marci – apríli už rozhodnuté, v máji prišli finančné prostriedky. Tento rok však do začiatku júna komisie ani nezasadli,“ zdôraznil Mlích.

Čo na to ministerstvo?

O stanovisko sme požiadali ministerstvo kultúry. „Všetky podprogramy budú vyhodnotené v priebehu leta, najneskôr do konca augusta. Na rok 2024 je v programe Obnovme si svoj dom, ktorý je rozdelený do šiestich podprogramov, vyčlenených 9 miliónov eur,“ napísala pre Mediaklik Petra Bačinská z odboru komunikácie ministerstva kultúry.

Tvrdia tiež, že na meškanie majú racionálne dôvody. „V programe Obnovme si svoj dom prišlo pre rok 2024 takmer tisíc žiadostí. Ministerstvo kultúry SR v druhej polovici mája vymenovalo hodnotiace komisie a zverejnilo ich zloženie. Podpora obnovy kultúrnych pamiatok patrí k prioritám súčasného vedenia ministerstva kultúry. Možno o niečo neskorší harmonogram jednotlivých krokov čiastočne vyplýva aj z predĺženia termínu na predkladanie žiadostí. Ten bol posunutý z posledného novembrového dňa na posledný deň roka 2023,“ napísalo ministerstvo.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Šimkovičová: S novým štatutárom STVR sa budem stretávať raz do týždňa

„Tento rok sa v rámci celého programu Obnovme si svoj dom rozhoduje o vyčlenení 9 miliónov eur. Zvyšných 6 miliónov eur bude alokovaných na priamu adresnú podporu obnovy kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu. K týmto prostriedkom sa pridajú aj tie, ktoré sa nestihnú vyčerpať v rámci programu Obnovme si svoj dom. Zámerom Ministerstva kultúry SR je zabezpečiť plnenie cieľov z programového vyhlásenia vlády SR a aspoň čiastočne zmierniť investičný dlh v rezorte kultúry,“ píše ministerstvo.

„V súvislosti s uvedeným chceme tiež upozorniť aj na pripravovanú účinnosť novelizovaného zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá bude v platnosti od 1. augusta 2024. V nadväznosti na ňu bude Ministerstvo kultúry SR uzatvárať zmluvy s úspešnými žiadateľmi o dotáciu až po 1. auguste 2024. Novela zákona hovorí o tom, ak zo štátneho rozpočtu boli poskytnuté fyzickým osobám alebo právnickým osobám kapitálové výdavky, tieto možno použiť na určený účel aj v troch rozpočtových rokoch bezprostredne nasledujúcich po roku, na ktorý boli rozpočtované. Uvedeným postupom umožní ministerstvo kultúry jednotlivým príjemcom dotácie z kapitálových výdavkov jej použitie o jeden rok dlhšie ako vyplýva z aktuálne platnej legislatívy,“ tvrdí rezort.

„Nevidíme preto dôvod, prečo by úspešní žiadatelia nevedeli dotácie využiť. V tomto prípade ide nielen o bežné, ale aj kapitálové výdavky. Aj v minulosti bolo bežným štandardom čerpanie až v druhej polovici roka,“ tvrdí rezort kultúry.

„Zároveň pripomíname, že dotácia z tohto programu nie je nárokovateľná. Je to dobrovoľný príspevok štátu a nikto naň nemá zákonný nárok,“ píše ministerstvo.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Ministerstvo kultúry #Martina Šimkovičová