Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Mikrovlnka je škodlivá, Zem nie je guľatá a očkovanie spôsobuje autizmus. Dezinformáciám verí viac Slovákov ako Čechov

Podľa výsledkov prieskumu dezinformáciám verí viac ľudí na Slovensku ako v Českej republike.

10.07.2024 00:00
dezinformácie Foto:
Ilustračné foto.
debata (32)

Z prieskumu agentúry MNForce vyplynulo, že tendencia veriť dezinformáciám je na Slovensku vyššia než v susednej Českej republike. Kým na Slovensku až 30 a viac percent respondentov verí, že napríklad jedlo ohrievané v mikrovlnnej trúbe je zdraviu škodlivé, alebo že stopy, ktoré zanechávajú lietadlá na oblohe, obsahujú jedovaté látky a sú vypúšťané zámerne, aby poškodzovali ľudské zdravie, v Českej republike im verí len 20 percent ľudí.

V prípade odpovede na otázky, či očkovanie spôsobuje autizmus, sú na tom respondenti oboch krajín podobne. S týmto tvrdením súhlasí okolo 20 percent. Rovnako je to aj v prípade otázky o globálnom otepľovaní, ktoré okolo 14 percent respondentov v Česku aj na Slovensku nepovažuje za reálnu hrozbu. Zhruba rovnaké výsledky prieskum preukázal aj pri otázke, či je možné, že ochorenie covid-19 sa šíri 5G sieťami. K takémuto názoru sa prikláňa viac než 10 percent Slovákov a Čechov.

Prieskum dezinformácie SK & CZ Fotogaléria - 5 fotiek Všetky fotky

Ako je to s plochosťou Zeme?

V prípade otázky, aký tvar má naša planéta, sme skončili priepastne horšie ako Česi. Hoci Slováci prevažne vyjadrujú súhlas s tvrdením, že „Zem je guľatá (má tvar rotačného elipsoidu)“, až pätina má pochybnosti o guľatosti Zeme. S výrokom jednoznačne nesúhlasí totiž 12 % respondentov a ďalších 8 % opýtaných „skôr nesúhlasí“. To je neporovnateľne viac, ako ukázal prieskum v Českej republike.

Len 36 % Slovákov sa vyjadrilo, že úplne súhlasí s faktom, že Zem je guľatá a 23 % označilo, že s týmto faktom „skôr súhlasí“. Ďalších 21 % sa nevedelo jasne vyjadriť a odpovedalo, že „nevie“. V Česku prieskum nameral priepastné rozdiely. Až 73 % respondentov úplne súhlasí s tým, že Zem je guľatá a ďalších 17 % „skôr súhlasí“. Len 7 % Čechov sa nevedelo jasne vyjadriť.

Tomu, že Zem je guľatá, neverí len 3 % Čechov. Slovákov spochybňujúcich guľatý tvar našej planéty, je až 20 %.

Foto: MNFORCE
Zem je guľatá

Prieskum realizovala agentúra MNForce metódou online dotazníka (CAWI) na reprezentativnej vzorke viac ako tisíc respondentov starších než 18 rokov v Česku a na Slovensku. Zaznamenal vyššie percento dôvery v dezinformácie pri osobách s nižším stupňom vzdelania (bez maturity), v prípade vekových kategórií sa schopnosti veriť dezinformáciám výrazne nelíšia od ostatných.

Výskumná agentúra MNForce vznikla v roku 2011 a pôsobí v Česku, na Slovensku, v Poľsku a Rakúsku. Je členom výskumných asociácií ESOMAR a DGOF.

© Autorské práva vyhradené

32 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum