Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Biden a Trump v súboji o Biely dom: Rozhodne o víťazovi internetové "meme"?

V kampani na amerického prezidenta sa tento rok dostávajú do krvného obehu sociálnych sietí "memečka". Vo veľkom ich vytvárajú aj štáby oboch hlavných kandidátov.

25.06.2024 00:00
Biden Trump
Internet je plný umelo vytvorených obrázkov Joea Bidena a Donalda Trumpa.
debata

Či už je to usmievajúci sa Joe Biden v úlohe Dark Brandona alebo tvár Donalda Trumpa zapracovaná do scény zo seriálu Hra o tróny, štáby oboch hlavných kandidátov na amerického prezidenta tento rok nasadili ako prostriedok kampane digitálne meme.

Internetový mém alebo meme (slangovo memečko) je označenie pre myšlienkový pojem, ktorý sa šíri najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Môžu mať formu slov, obrázkov, odkazov, internetových stránok, videí, hashtagov a iných. Meme nemusí byť politické alebo satirické, ale zvyšuje to pravdepodobnosť, že bude hojne zdieľané.

Podľa analýzy agentúry AP môžu byť v politickej kampani v USA údernejším a rýchlejším spôsobom, ako vyjadriť politický argument, na druhej strane však môžu kandidáta poškodiť alebo rozvíriť kontroverzie.

X/JusperMachogu Čítajte aj Nová hviezda sociálnych sietí: Ľudia popierajúci klimatickú zmenu našli svojho šampióna

V čase, keď desiatkam miliónov ľudí slúžia sociálne siete ako hlavný zdroj informácií, by súboj meme mohol výsledok novembrových prezidentských volieb ovplyvniť. Mnohí Američania nie sú z opakovania duelu medzi Bidenom a Trumpom nadšení a v dôsledku silnejúcich digitálnych návykov je ťažšie ľudí osloviť cez tlačené médiá alebo televíziu.

Kampane prezidenta z Demokratickej strany a republikánskeho exprezidenta na internete vo veľkom vytvárajú a zdieľajú obsah v snahe utvárať obraz oboch mužov. Bidenov štáb dokonca nedávno zverejnil ponuku práce na pozícii správcu stránok s takýmito memečkami. A zatiaľ čo politici dnes meme zámerne vytvárajú a preposielajú, niektoré z tých najznámejších začali neúmyselne.

Jedným z najskorších memečiek modernej éry bol nadšený výkrik guvernéra Vermontu Howarda Deana počas primárok v roku 2004, ktorý politikovi priniesol posmech a poškodil jeho už aj tak upadajúcu prezidentskú kampaň. O päť rokov neskôr, keď sa do Bieleho domu sťahoval prezident Barack Obama, mnohí stúpenci odchádzajúceho Georgea Busha mladšieho zdieľali jeho fotografiu s textom: „Už vám chýbam?“

Meme Georgea Busha mladšieho na bilborde. Foto: WordPress.com
Bush meme Meme Georgea Busha mladšieho na bilborde.

„Keď to urobíte dobre, trafíte sa do niečoho, na čom sa daná skupina zhodne alebo čo jej príde podozrivé, trafíte sa do niečoho, čo na publikum zapôsobí,“ povedala odborníčka na marketing Rebecca Ortizová, ktorá pôsobí na vysokej škole Syracuse University a zaoberala sa úlohou meme v budovaní politickej identity.

medveď Čítajte aj Človek alebo medveď – kto je viac? Odpovede bude hľadať nový dokumentárny seriál

Bidenova kampaň si vytvorila vlastnú zásobu fotiek a videí pre distribúciu na oficiálnych kanáloch spojených s prezidentom. Podľa jedného z pracovníkov štábu Bidenovi poradcovia uvažujú aj o spolupráci s nezávislými tvorcami v snahe osloviť cieľové skupiny, ktoré sa už zdajú byť prezidentovej rétorike naklonené. Dúfajú, že kampaň presvedčí niektorých nerozhodnutých voličov, keď k nim jej posolstvo doputuje od iného zdroja, ktorý už sledujú.

Trump, ktorý bol už pred kandidatúrou na prezidenta častým používateľom sociálnych sietí, už dlhší čas memečka sleduje a zdieľa, podobne ako jeho poradcovia alebo niektoré z jeho dospelých detí. Jeho najstarší syn Donald mladší ich preposiela často a na Instagrame sa označuje za „generála vo vojne meme“.

Kampaň žiadne detaily o svojom digitálnom tíme a používaní meme neposkytla. Hovorca Steven Cheung vo svojom vyjadrení zosmiešňoval Bidena za jeho prešľapy v prejavoch alebo momenty, keď sa zdal byť zmätený. „Joe Biden je chodiacim, hovoriacim meme, kedykoľvek sa prišúcha na verejnosť,“ uviedol Cheung.

Nemecko klíma Posledná generácia sídlo Scholz Čítajte aj Dunaj vyschol a alpské vrcholy sú bez snehu. Aktivisti upravili fotky pomocou AI, Google zasahuje

Bidenov tím si privlastnil postavu Dark Brandona, čím prevzal meme pravicových konšpirátorov vykresľujúcich prezidenta ako nebezpečnú silu a zároveň aj prezývku Brandon, ktorá sa na konzervatívnej scéne stala maskovanou urážkou Bidena. Dark Brandon ho pôvodne zobrazoval ako hrozbu, demokrati ale šablónu prevzali a používajú ju ako meme, ktoré zosmiešňuje konšpiračné teórie o Bidenovom údajnom vplyve na udalosti ako Super Bowl alebo prezidenta vykresľuje ako mocného hráča pri prezentovaní jeho výsledkov.

Meme Joea Bidena ako postava Dark Brandona.
Biden meme Meme Joea Bidena ako postava Dark Brandona.

Prezidentova kampaň teraz predáva rôzne predmety – odznaky, hrnčeky, dupačky aj kávu, na ktorých je Biden vyobrazený ako Dark Brandon s červenými lasermi v očiach. Trump a jeho tím zase pravidelne zdieľajú memečka, ktoré exprezidenta glorifikujú inými spôsobmi, napríklad ho ukazujú ako hrdinu zo seriálu Hra o tróny alebo lídra skupiny tancujúcich vojakov z indického filmu.

Meme Donalda Trumpa prepojené so seriálom Hra o...
Trump meme Meme Donalda Trumpa prepojené so seriálom Hra o tróny.

A tak Bidenova, ako aj Trumpova kampaň rýchlo vystrihujú potenciálne trápne zábery svojho oponenta a do pár minút ich nahrávajú na internet, kde sa dostávajú do krvného obehu sociálnych sietí a ovplyvňujú aj spravodajstvo tradičných médií.

Trumpov štáb často zdieľa obsah od tvorcov, ktorí nie sú súčasťou kampane, a nie raz sa dištancujú od príspevkov, ktoré neskôr vyvolajú pobúrenie. V roku 2016 exprezident šíril meme o svojej vtedajšej súperke Hillary Clinton, kde bol nad hromadou bankoviek obrazec pripomínajúci Davidovu hviezdu, čo evokovalo antisemitský stereotyp. Trump potom obrázok zmazal, ale dodal, že išlo o „jednoduchú hviezdu často používanú šerifmi“.

Minulý mesiac Trump zožal kritiku za zdieľanie meme vo forme videa, ktoré zahŕňalo odkaz na „zjednotený Reich“ v sérii hypotetických novinových titulkov reagujúcich na jeho znovuzvolenie. Obsah vytvorila skupina, ktorá podľa denníka The New York Times spolupracuje s Trumpovou kampaňou. Hovorí si Dilley Meme Team a prezentuje sa okrem iného ako „Trumpova mašinéria internetovej vojny“.

Koho memy majú väčší dosah, ťažko povedať. Trump však má viac sledujúcich ako Biden na Instagrame, TikToku aj X (predtým Twitter), hoci na tejto platforme nie je aktívny. Od odomknutia jeho účtu, ktorý bol zablokovaný po útoku na Kapitol zo 6. januára, pridal jediný príspevok. Obsahoval jeho policajnú fotografiu, z ktorej sa už tiež stalo meme.

Donald Trump na policajnej fotografii, z ktorej... Foto: AP
trump meme Donald Trump na policajnej fotografii, z ktorej sa stalo meme.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Prezidentská kampaň #Donald Trump #prezident Joe Biden