Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Dunaj vyschol a alpské vrcholy sú bez snehu. Aktivisti upravili fotky pomocou AI, Google zasahuje

Environmentálne hnutie uviedlo, že ho neprekvapilo konanie spoločnosti.

24.06.2024 11:21
Nemecko klíma Posledná generácia sídlo Scholz Foto:
Na snímke nápis „Sei Ehrlich!“ („Buďte úprimný!") je odstránený zo sídla spolkového kancelára Olafa Scholza po proteste environmentálnych aktivistov z Letzte Generation (Posledná generácia) v Berlíne vo štvrtok 6. júna 2024. FOTO TASR/DPA
debata (2)

Spoločnosť Google odstránila zo svojich máp desiatky záberov lokalít v Rakúsku, ktoré environmentálni aktivisti z hnutia Posledná generácia upravili pomocou umelej inteligencie tak, aby upozornili na potenciálny vplyv zmeny klímy. Zábery zachytávali napríklad vyschnutý Dunaj, jazerá bez vody a alpské vrcholy bez snehu, ako by boli vyzerať v roku 2070. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Naše pravidlá jasne zakazujú obsah, ktorý nie je založený na skutočnosti alebo presne nezobrazuje danú lokalitu. Predmetné fotografie porušujúce tieto zásady odstraňujeme,“ uviedol v sobotu pre AFP hovorca spoločnosti Google.

Temu Čítajte viac Slovenské e-shopy majú problém: Temu a Shein investujú do reklamy rekordné sumy

Environmentálne hnutie uviedlo, že ho neprekvapilo konanie spoločnosti. „Ignorujú klimatickú katastrofu, rovnako ako úrady a veľké spoločnosti,“ vyhlásila jeho hovorkyňa Marina Hagenová-Canavalová.

Skupina predtým informovala, že zábery zverejnila v Google Maps, aby upozornila turistov, využívajúcich túto službu na plánovanie svojich dovoleniek, na riziko rastúcich teplôt v dôsledku zmeny klímy.

Posledná generácia zorganizovala aj iné protestné akcie vrátane blokovania ciest, či prerušenie maratónu v Ríme. Začiatkom júna na fasádu sídla nemeckého kancelára Olafa Scholza v Berlíne namaľovali aktivisti slogan „Buď úprimný“. Hnutie taktiež avizovalo, že podnikne ďalšie kroky, a to aj prostredníctvom internetu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #AI #klimatická kríza