Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nová hviezda sociálnych sietí: Ľudia popierajúci klimatickú zmenu našli svojho šampióna

Sociálne siete majú novú hviezdu v popieraní klimatickej zmeny.

24.06.2024 00:00
X/JusperMachogu Foto:
debata (17)

Dvadsaťdeväťročný farmár Jusper Machogu z Kene sa stal neočakávaným hrdinom pre skupinu ľudí, ktorí popierajú klimatickú zmenu. Na sociálnych sieťach sa preslávil nielen ako propagátor poľnohospodárstva, ale aj ako zástanca fosílnych palív a skeptik voči klimatickej zmene, čo mu prinieslo značnú pozornosť a finančnú podporu.

AI, umelá inteligencia Čítajte aj Film napísaný umelou inteligenciou pobúril ľudí: Londýnske kino okamžite ruší jeho premietanie

Platforma pre klimatický skepticizmus

Machogu, mladý farmár z Kisie na juhozápade Kene, využíva platformu X (predtým Twitter) na zdieľanie svojho každodenného života na farme. Jeho videá, kde pleje, sadí cesnak alebo oberá avokádo, prilákali tisíce sledovateľov. Popri zverejňovaní poľnohospodárskych aktivít však začal propagovať aj kontroverzné názory o klimatickej zme­ne.

Jeho príspevky, v ktorých popiera vplyv ľudských aktivít na klimatickú zmenu a tvrdí, že teplejšie podnebie je pre život prospešné, mu priniesli tisíce dolárov v daroch. Niektoré z týchto darov pochádzajú od ľudí zo západných krajín, ktorí majú záujmy v oblasti fosílnych palív.

Fosílne palivá pre Afriku

Machogu začal svoju kampaň „Fosílne palivá pre Afriku“ koncom roka 2021 po tom, čo uskutočnil svoj vlastný výskum o klimatickej zmene. Tvrdí, že Afrika by mala využívať svoje bohaté zásoby ropy, plynu a uhlia na podporu svojho rozvoja. „Fosílne palivá potrebujeme na rozvoj našej Afriky,“ napísal na sociálnej sieti X. Tento názor zdieľajú aj niektoré africké vlády, ktoré schválili nové projekty ťažby ropy a zemného plynu napriek záväzkom znižovať závislosť od fosílnych palív.

Kritika a kontroverzia

Machoguove názory vyvolali kritiku od klimatických odborníkov a aktivistov. Joyce Kimutaiová, klimatologička z Kene, upozorňuje, že jeho názory sú výsledkom nedostatku porozumenia a nepodloženej analýzy dát. „Nejde o náboženstvo, ani o vieru. Ide o analýzu dát a o to, že v dátach vidíme preukázateľné zmeny,“ povedala Kimutaiová.

Nicholas Omonuk, klimatický aktivista z Ugandy, dodáva, že ťažba fosílnych palív nie je synonymom rastu a rozvoja. Poukazuje na deltu Nigeru v Nigérii, kde sa ropa ťaží od roku 1900, no miestni ľudia stále trpia chudobou a zdravotnými rizikami spojenými s ťažbou ropy.

Escape , Čítajte aj Len nedávno štartovala a už ohlasuje posilnený program: Nová televízia ponúkne unikátny seriál

Financovanie a podpora

Podľa BBC Verify získal Machogu za posledné dva roky viac ako 9000 dolárov na daroch. Časť týchto prostriedkov použil na vybavenie svojho nového domova, no tvrdí, že tiež pomohol miestnym rodinám vybudovaním vrtu na vodu, distribúciou plynových fliaš na varenie a pripojením ich domov k elektrickej si­eti.

Medzi jeho darcami boli aj osoby s väzbami na fosílny priemysel a skupiny propagujúce popieranie klimatickej zmeny. BBC Verify tiež zistila, že väčšina jeho podporovateľov na sociálnych sieťach pochádza z USA, Británie alebo Kanady, a často propagujú konšpiračné teórie nielen o zmene klímy, ale aj o vakcínach a pandémii covid-19.

Jusper Machogu sa stal kontroverznou postavou v debate o klimatickej zmene vďaka svojim provokatívnym názorom a sociálnym médiám. Napriek vedeckým dôkazom a odborným názorom pokračuje vo svojej kampani, čím prispieva k šíreniu dezinformácií o klimatickej zme­ne.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická zmena