Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Slovenskom kolujú podvodné videá: Zneužívajú tváre známych politikov

Technológia deepfake môže zasiahnuť osobnosti z rôznych oblastí a politických strán.

23.06.2024 00:00
hoax o Ostrihoňovej a Pellegrinim Foto:
debata

V poslednej dobe bolo zaznamenané opakované zneužívanie technológie deepfake na diskreditáciu známych osobností, vrátane prezidenta Pellegriniho a europoslankyne Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej.

Deepfake videá sa snažia navodiť dojem, že Pellegrini odporúča investičný produkt alebo vyslovuje výroky, ktoré nikdy nepovedal. Podobne, Veronika Ostrihoňová bola zmanipulovaná do hudobného klipu, aby bola zdiskreditovaná. „Deepfake video zasiahlo aj europoslankyňu Veroniku Ostrihoňovú. Autor manipulácie použil jej tvár a zasadil ju do prostredia hudobného klipu s cieľom jej diskreditácie. Súdiac podľa reakcií niektorých diskutujúcich, viacerí z nich si myslia, že ide o realitu,“ píše stránka Hoaxy a podvody.

Technológia deepfake môže zasiahnuť osobnosti z rôznych oblastí a politických strán. Preto je nevyhnutné pristupovať ku každému šokujúcemu videu kriticky a s opatrnosťou.

Deepfake je technológia, ktorá využíva umelú inteligenciu na vytváranie realistických, ale falošných obrazových a zvukových záznamov. Táto technológia môže manipulovať videá a audionahrávky tak, aby osoby na nich povedali alebo urobili niečo, čo v skutočnosti neurobili.

Deepfake sa často používa na vytváranie falošných správ, dezinformácií alebo na diskreditáciu verejných činiteľov a známych osobností. Je to pokročilý nástroj, ktorý môže byť zneužitý na šírenie nepravdivých informácií a ovplyvňovanie verejnej mienky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deepfake