Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Keď hazard, tak slovenský? Slovenskom kolujú falošné videá politikov, ktorí navádzajú na hazard

Táto situácia ukazuje, aké nebezpečné môžu byť dezinformácie a manipulácia s obsahom na internete.

13.06.2024 00:00
SR Bratislava Vláda Schôdza BAX Foto: ,
Na snímke ministerka kultúry SR Martin Šimkovičová (nominantka SNS) prichádza na 7. schôdzu vlády SR v Bratislave v pondelok 4. decembra 2023.
debata

Slovenským internetom kolujú videá od kontroverzného instagramového profilu gamble_prophet, ktorý sa zameriava na slovenských politikov a ich údajnú propagáciu hazardných hier a stávkovania. Tento profil zverejňuje videá, v ktorých politici údajne hovoria o hazardných hrách, no v skutočnosti sú tieto videá vytvorené pomocou technológie deepfake. To znamená, že umelá inteligencia vytvorila realistické hlasy a obrazy politikov, ktoré sú veľmi presvedčivé a môžu byť považované za skutočné.

Autor profilu gamble_prophet pre portál Rewind povedal, že cieľom týchto videí je satira a kritika hazardných hier a stávkovania. Videá sú vytvorené tak, aby vyzerali autenticky, čo vyvoláva otázky o etike a zodpovednosti pri používaní takýchto technológií. Mnohí ľudia si myslia, že videá sú skutočné a veria, že politici skutočne propagujú hazard, čo môže mať vážne následky na ich povesť a kariéru. Fico na videách napríklad tvrdí, že kvôli „kriplovi“ zmeškal majstrovstvá sveta. Falošné video s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou zase tvrdí, že „keď hazard, tak slovenský“. Na ďalších videách sú tváre Petra Pellegriniho, Andreja Danka, Erika Tomáša, Michala Trubana, Zuzany Čaputovej či iných.

Bad boys Čítajte viac Slovenským kinám kraľuje len jeden film: Už teraz ho ocenili tisíce Slovákov

Táto situácia ukazuje, aké nebezpečné môžu byť dezinformácie a manipulácia s obsahom na internete. Technológia deepfake umožňuje vytvárať falošné videá, ktoré sú tak presvedčivé, že je ťažké ich rozlíšiť od skutočných. To môže viesť k šíreniu nepravdivých informácií a ovplyvňovať verejnú mienku. V tomto prípade sú obete politici, ktorí sú nespravodlivo vykresľovaní ako propagátori hazardných hier.

Kontroverzia okolo profilu gamble_prophet tiež poukazuje na širší problém regulácie a kontroly obsahu na sociálnych sieťach. Sociálne médiá sú často zneužívané na šírenie dezinformácií a manipuláciu verejnosti. Hoci satira má svoje miesto v spoločnosti a môže byť účinným nástrojom kritiky, je dôležité, aby bola jasne rozlíšená od skutočnosti. V prípade deepfake videí je toto rozlíšenie často veľmi ťažké.

Reakcie na tieto videá sú zmiešané. Niektorí ľudia považujú videá za zábavné a oceňujú ich kreatívnu stránku, zatiaľ čo iní sú znepokojení ich potenciálnymi dôsledkami. Niektorí politici, ktorí sa objavili v týchto videách, už verejne odsúdili tieto praktiky a vyzvali na väčšiu reguláciu a kontrolu obsahu na sociálnych sieťach.

V konečnom dôsledku situácia okolo profilu gamble_prophet zdôrazňuje potrebu kritického myslenia a mediálnej gramotnosti. Používatelia internetu by mali byť informovaní o technológiách, ako je deepfake, a mali by byť schopní rozpoznať potenciálne manipulované alebo nepravdivé informácie. Sociálne médiá a technologické platformy by tiež mali zodpovedne pristupovať k regulácii obsahu a zabezpečiť, aby ich služby neboli zneužívané na šírenie dezinformácií.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deepfake