Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nenechajte sa nachytať! Nový typ podvodu vás môže stáť tisíce eur, cieli na brigádnikov

Nové podvody na sociálnych sieťach lákajú na rýchle a ľahko zarobené peniaze.

07.06.2024 00:00
žena, peniaze, mladá žena, bankovky Foto:
Ilustračné foto.
debata

Letné prázdniny sú ideálnym časom pre mladých ľudí, ktorí si chcú privyrobiť. Práca z domu, pri ktorej dostávate peniaze za sledovanie videí na YouTube či hodnotenie filmov, znie ako splnený sen. Odborníci však varujú pred novými podvodmi, ktoré sa začínajú šíriť aj na Slovensku a lákajú na rýchle a ľahko zarobené peniaze.

Ako vyzerá podvodná ponuka?

Predstavte si, že dostanete správu na WhatsApp alebo iMessage: „Ahoj! Som Steven, špecialista na ľudské zdroje z WarnerBros Video Company. Potrebujete mobilnú prácu na čiastočný úväzok? Zarobte viac ako 216 eur denne!“ Znie to skvele, však? Ale pozor, ide o podvod.

Podvodníci sľubujú peniaze za lajkovanie videí alebo hodnotenie filmov s vysvetlením, že potrebujú zvýšiť návštevnosť a obľúbenosť filmových diel. Aby ste mohli začať zarábať, musíte zaplatiť vstupný poplatok. „Následne dostanú malý zárobok, ale podvodníci postupne pýtajú stále väčšie poplatky. Od nášho klienta chceli v priebehu troch dní aj 20 platieb,“ vysvetľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

Foto: SLSP
podvod

Podobných podvodov je viac: „Hello, sme oddelením ľudských zdrojov projektu Group Group Black Stone… Prevádzkový čas je 60 – 120 minút a denný plat 20 – 10 000 eur. 50 najlepších denných pripojení dostane aj ďalších 50 eur bonusov…“. Podvodníci častokrát nútia ľudí nainštalovať si Telegram, cez ktorý má ich nový ,spolupracovníkʽ pokračovať v komunikácii s recepčnou vyplácajúcou odmeny.

Jeden scenár zahŕňa hodnotenie máp pre Google, druhý robí z ľudí biele kone. Podvodníci vám pošlú peniaze na váš účet s inštrukciami, aby ste ich posielali ďalej na iné účty alebo kryptoburzy. Tým sa stávate bielym koňom – nevedomým komplicom pri praní špinavých peňazí. „Klient dokáže za desať dní previesť aj 85 platieb, zvyčajne od sto do tisíc eur pri jednom prevode,“ upozorňuje Adamovský. Celkovo sa tak môžu tieto podvody vyšplhať až do desiatok tisícov eur.

Foto: SLSP
podvod

„Vyzerá to ako skvelá alternatíva dodatočného príjmu či študentskej brigády, ale faktom je, že ľudia si nielen nezarobia, ale prídu o peniaze, či sa stanú dokonca spolupáchateľmi trestného činu,“ hovorí Ján Adamovský.

Kedy zbystriť pozornosť?

Slovenská sporiteľňa poskytuje niekoľko rád, ako rozpoznať podvodnú ponuku:

  1. Cudzie telefónne číslo: Ponuka prichádza z iného ako slovenského čísla.
  2. Jazykové chyby: Komunikácia v slovenčine s gramatickými chybami.
  3. Inštalácia Telegramu: Podvodník vyžaduje nainštalovanie aplikácie Telegram.
  4. Platobné údaje: Žiadosť o zaslanie čísla platobnej karty.
  5. Vstupný poplatok: Požiadavka na zaplatenie poplatku, aby ste mohli začať „zarábať“.
  6. Odkazy na vrátenie platieb: Podvodník posiela odkazy na vrátenie chybných platieb, ktoré sú ďalšie podvody.

Dávajte si pozor na podobné ponuky a nikdy neodpovedajte na správy od neznámych odosielateľov. Predtým, než sa rozhodnete pre akúkoľvek brigádu, overte si dôveryhodnosť spoločnosti a vyhnite sa podozrivým ponukám. Ušetrite si tak peniaze a množstvo problémov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sociálne siete #podvody na internete