Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Influenceri nie sú novodobý fenomén. Týchto 5 ovplyvňovalo už našich rodičov a prarodičov

Top 5 influencerov, ktorí zásadne ovplyvňovali správanie ľudí počas 20. storočia.

07.06.2024 00:00
collage influ
debata

Napriek tomu, že naša spoločnosť pozná slovíčko „influencer“ najmä z posledného desaťročia, mechanika fungovania influencerov existovala na svete už omnoho dávnejšie. Portál Zenith Media zalovil v histórii a vybral top 5 influencerov, ktorí zásadne ovplyvňovali správanie ľudí počas 20. storočia.

žena, peniaze, mladá žena, bankovky Čítajte aj Nenechajte sa nachytať! Nový typ podvodu vás môže stáť tisíce eur, cieli na brigádnikov

The Beatles – influenceri „mop top“ účesu

Členovia skupiny The Beatles Paul McCartney,... Foto: Profimedia
beatles Členovia skupiny The Beatles Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon a George Harrison na archívnom zábere v roku 1963.

Vplyv skupiny Beatles na popovú hudbu je nepopierateľný, no ich vplyv zasahoval aj do sveta módy. Ich ikonický mop top účes sa stal symbolom celej generácie. Členovia Beatles tento typ účesu sami nevynašli a dokonca ho ani nenosili v počiatočných fázach. Bol výsledkom kreativity študentky Astrid Kirchherr, ktorej vtedajší priateľ Klaus Voormann si ním zakrýval odstávajúce uši.

Ich kamarátstvo s Beatles počas ich začiatkov v Hamburgu viedlo k prijatiu tohto účesu aj členmi kapely a stal sa neodmysliteľnou súčasťou ich imidžu. Unifikovaný účes, ktorý si vyžadoval pravidelnú „údržbu“, bol pre kaderníkov a predajcov vlasového príslušenstva vo Veľkej Británii obrovským hitom.

Marlon Brando – ambasádor motorkárskeho životného štýlu

Marlon Brando vo filme Divoch (The Wild One). Foto: Profimedia
Marlon Brando Marlon Brando vo filme Divoch (The Wild One).

Film Divoch (The Wild One) z roku 1953, v ktorom Marlon Brando hrá hlavnú úlohu „zlého chlapca“, spôsobil revolúciu v móde a životnom štýle. Brando, oblečený v koženej bunde a na motorke Triumph Thunderbird 6T, stelesňoval rebéliu a slobodu.

Tento ikonický vzhľad inšpiroval nielen Elvisa Presleyho a Jamesa Deana, ale aj množstvo mladých mužov po celom svete. Kožené bundy sa stali symbolom rebelstva, dokonca boli zakázané na školách kvôli asociácii s chuligánskym správaním. Film bol vo Veľkej Británii zakázaný na 14 rokov, čo len posilnilo jeho kultový status. Dej o gangu motorkárov bol inšpirovaný skutočnou udalosťou z roku 1947.

Princezná Diana – fashion influencerka

Princezná Diana na zábere z roku 1990. Jej ruku... Foto: Profimedia
princezná Diana Princezná Diana na zábere z roku 1990. Jej ruku zdobí zlatý náramok, po ktorom siahla vojvodkyňa Meghan počas jej návvštevy Sydney.

Princezná Diana, módna ikona 80. rokov, dokázala skĺbiť eleganciu a streetwear, čím inšpirovala ženy po celom svete. Jej unikátny a sofistikovaný štýl obliekania sa stal vzorom pre mnohé ženy, a jej módne kúsky sú dodnes predmetom diskusií a obdivu. Diana dokázala, že aj členovia kráľovskej rodiny môžu byť módnymi trendsettermi, a jej vplyv na módu je citeľný dodnes. Fotografie jej outfitov sa dostávali do médií podobne často, ako dnes fashion vlogerky pridávajú príspevky na sociálne siete.

Pelé – ambasádor Pumy

Kariérny vrchol: 19. novembra 1969 strelil Pelé... Foto: ČTK / AP / Anonymous
4. Pelé Kariérny vrchol: 19. novembra 1969 strelil Pelé svoj 1000. gól, keď skóroval z penalty proti tímu Vasco da Game na štadióne Marcana.

Futbalová legenda Pelé sa stal tvárou značky Puma počas majstrovstiev sveta v roku 1970. Jeho ikonické zaviazanie šnúrok na kopačkách značky Puma počas zápasu s Peru sa stalo symbolom šikovnej marketingovej taktiky.

Ikonické tenisky Puma, ktoré mal Pelé obuté na... Foto: Profimedia
Pelé, Puma Ikonické tenisky Puma, ktoré mal Pelé obuté na zápase s Peru.

Tento krok mal za následok prehĺbenie rivality medzi Adidasom a Pumou, čo len posilnilo ich konkurenčný boj. Ak by bol Pelé futbalista v dnešnej dobe, dozaista by mal na sociálnych sieťach obrovské množstvo followerov, podobne ako Ronaldo či Messi.

Marilyn Monroe – beauty influencerka

Milton Greene s Marilyn Monroe nafotil tisíce... Foto: Milton Greene
Marilyn Monroe Milton Greene s Marilyn Monroe nafotil tisíce záberov. Slávna hviezda jeho tvorbu veľmi obdivovala.

Marilyn Monroe, hollywoodska ikona 50. rokov, bola predchodkyňou dnešných beauty influenceriek. Jej denná rutina starostlivosti o pleť a triky s make-upom sú dodnes inšpiráciou pre mnohé ženy. Marilyn dbala na ochranu pred UV žiarením a pravidelne navštevovala dermatologickú ambulanciu Erna Lászla, ktorého kozmetické výrobky sa predávajú dodnes.

Používala odličovací olej a hydratačný krém, čo sa stalo základom pre moderné rutiny starostlivosti o pleť. Jej triky, ako napríklad používanie vazelíny pod make-up, aby pleť vyzerala sviežo, alebo trik s očnými tieňmi sú aj dnes virálne na sociálnych sieťach. Dnes by bola Marilyn asi najvplyvnejšia influencerka v beauty segmente s najväčším počtom followerov.

Bonus: Stan Mikita – influencer ohnutej čepele hokejky a nosenia hokejovej prilby

Stan Mikita. Foto: Instagram
Stan Mikita Stan Mikita.

Stan Mikita, rodák zo Slovenska, ktorý sa presťahoval do Kanady v roku 1948 ako 8-ročný, sa stal jedným z najúspešnejších hráčov NHL. Jeho náhodný objav ohnutej čepele hokejky v 60. rokoch minulého storočia priniesol revolúciu v rýchlosti a tvrdosti streľby. Tento vynález sa stal tak populárny, že NHL musela zaviesť pravidlá pre maximálny uhol zakrivenia čepele.

Okrem toho bol Mikita jedným z prvých hráčov NHL, ktorý začal pravidelne nosiť prilbu už v roku 1968, čím prispel k zvýšeniu bezpečnosti v hokeji. Stan dokonca spropagoval aj motocykle našej tuzemskej výroby počas jeho výletu do Československa v roku 1967. Skúter Tatran 125 dostal do daru a šiel si hneď dať skúšobnú jazdu.

Tieto ikony minulého storočia ukazujú, že vplyv a schopnosť ovplyvňovať ľudí nie je nič nové. Ich prínos a vplyv pretrvávajú dodnes, inšpirujú nás a formujú naše názory a štýl.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #influencer marketing