Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Koniec humoru na Slovensku? Satirická stránka Zomri sa vyjadrila, čo s ňou bude po atentáte na Fica

Dá sa na Slovensku cenzurovať humor?

25.05.2024 00:00
NR SR: Rokovanie 12. a 13. schôdze Foto: ,
Premiér Robert Fico na snímke z 14. mája počas rokovania parlamentu. Foto: SITA/Diana Černák

Stránka Zomri je na Slovensku bezkonkurenčne najväčším projektom, ktorý sa sústredí na politickú satiru. Reagujú na aktuálne udalosti a ako sa mení vláda, mení sa aj stred záujmu – práve na členoch koalície je vždy najväčšia pozornosť ľudí, médií ale aj politickej satiry.

Po atentáte na Roberta Fica sa však niečo zmenilo. Stránka Zomri sa zachovala tak, ako väčšina štandardných médií – vypla komentáre a na chvíľu sa politickej satiry vzdala. Medzičasom sa však na politickej scéne začalo otvorene hovoriť o zákaze tejto stránky, zrušiť by ju chcel najmä minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Youtuber a známy konšpirátor Danny Kollár (Daniel Bombic), na ktorého je vydaný zatykač, na svojom účte na Telegrame zverejnil fotky údajného admina Zomri aj s jeho dieťaťom.

Noviny, denníky, tlač Čítajte viac Neznámy zlodej sa v noci vlámal do redakcie novín v Bratislave

Admini stránky Zomri doteraz nereagovali na útoky na nich či na ich stránku. V piatok však zverejnili status, v ktorom naznačili, čo bude ďalej. „Je fakt ťažké sumarizovať šialenstvo posledného týždňa a ešte ťažšie analyzovať, aký zásadný vplyv to malo aj na nás. Napriek tomu, že sa skutočne snažíme posunúť ďalej, stále cítiť akúsi zvláštnu pachuť,“ píšu v statuse.

V statuse poukazujú aj na to, že nekritizujú len SNS, Hlas či Smer. „Mnohých by určite prekvapilo, že nám Progresívne Slovensko v roku 2020 dosť nadávalo, keď sme si robili žarty z toho, že sa nedostali do parlamentu. V zuboch nás pravidelne majú oddaní uctievači Richarda Sulíka, ľudovo nazývaní Svedkovia Sulíkovi, ale aj Igor Matovič, ktorý so svojou partiou neschopných prisluhovačov tri roky ničil Slovensko. To, že sa kritika, vtipy a upozorňovanie na chyby nepáči politikom, nie je vôbec výsadou strán SNS, Smer alebo Hlas. Nepáči sa tým, ktorí sa nedokážu povzniesť nad svoje ego,“ píšu.

Robertovi Ficovi popriali skoré uzdravenie a píšu, že ich atentát hlboko zasiahol a zabrzdil aj ich tvorbu. „Z nešťastia sa robia vtipy extrémne ťažko. Dá sa to, ale je to komplikované. Je pravdepodobné, že postava Roberta Fica aj po úplnom zotavení zo stránky zmizne, rovnako ako zmizla postava Antona Hrnka po jeho rodinnej tragédii. Dúfame, že nie natrvalo, ale v súčasnosti si nikto z nás nedokáže predstaviť nič, čo by toto obrovské nešťastie dokázalo prekonať,“ píšu.

„Celkový návrat do starých koľají bude asi ťažký, ale bude. Obsah Zomri však tvoria udalosti. Keď sa nič nedeje, nie sú vtipy. Keď sú politici nudní a nič nerobia, nie sú vtipy. Keďže kadencia politikov na Slovensku bola doteraz viac než výživná, asi bude čoskoro udalostí na spracovanie viac než dosť. Buďte s nami prosím trpezliví, a ak máte akékoľvek nápady, posielajte ich ako vždy do nášho inboxu. Zomri sme totiž MY všetci,“ dodávajú.

Taraba chce, aby polícia zakročila proti Zomri

Stránka Zomri neleží v žalúdku len Robertovi Ficovi či súčasnej vláde. Problém s ňou mal aj Igor Matovič, ktorého v čase koronavírusu výrazne kritizovali.

Fico postrelenie prevoz Čítajte viac Polícia po atentáte na Fica obvinila ľudí za príspevky na internete. Roky pred podobným konaním zatvárali oči

Minister životného prostredia Tomáš Taraba tvrdí, že polícia by sa mala zamerať na satirickú stránku Zomri. Po atentáte na Roberat Fica polícia obvinila hneď niekoľko ľudí, ktorí na internete schvaľovali tento čin. Stránka Zomri sa po atentáte sústredí na iné témy, najmä na hokej, a obmedzila komentáre pod príspevkami o atentáte.

„ZOMRI – už podľa názvu, by malo byť osobitným centrom záujmu orgánov činných v trestnom konaní. Historicky je škandálom, že tento nástroj hejtu, troch chlapcov s vreciami na hlavách, tu OČTK takú dobu prehliadali,“ píše na sociálnej sieti minister životného prostredia Tomáš Taraba.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #meme #atentát na Roberta Fica #Zomri #Humor a satira