Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Polícia po atentáte na Fica obvinila ľudí za príspevky na internete. Roky pred podobným konaním zatvárali oči

Polícia SR obvinila 3 osoby za to, že schvaľovali atentát na Roberta Fica.

20.05.2024 06:55
Fico postrelenie prevoz Foto: ,
Zdravotníci prevážajú na nosidlách postreleného predsedu vlády Roberta Fica do nemocnice v Banskej Bystrici 15. mája 2024.
debata (10)

Polícia SR ešte v nedeľu informovala, že obvinili 3 osoby za to, že schvaľovali atentát na Roberta Fica. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil ďalšie tri osoby za príspevky na internete. V týchto prípadoch išlo o prečin schvaľovania trestného činu,“ napísala hovorkyňa PZ Denisa Bárdyová. Ešte v sobotu informovali o obvinení ďalšieho človeka.

„Obvinené osoby mali na sociálnej sieti zverejniť príspevky, v ktorých schvaľovali konanie útočníka v Handlovej. Polícia všetky tri osoby zadržala a vykonala potrebné procesné úkony. Aktuálne sú v cele policajného zaistenia, kde čakajú na ďalší postup, o ktorom rozhodne dozor vykonávajúci prokurátor,“ píše polícia.

Fico postrelenie prevoz BBX Čítajte viac Po atentáte na Fica nenávisť na sociálnych sieťach stúpla. Väčšina médií vypla komentáre

„Na objasnení ďalších skutkov intenzívne pracujeme. Pokračujeme v analýzach nenávistných príspevkov a tých príspevkov, ktoré schvaľujú trestnú činnosť, kde môže ísť o trestný čin schvaľovania trestného činu, nebezpečného vyhrážania, ale aj ďalšie trestné činy. Ako sme už informovali, vo všetkých prípadoch budeme konať bez výnimky,“ píše Bárdyová.

Atmosféra je zlá

Po atentáte na Roberta Fica sa atmosféra na sociálnych sieťach ešte zhoršila. Slovenský IT startup elv.ai sa dlhodobo zameriava na nenávisť na sociálnych sieťach. Teraz informovali, že po atentáte na Fica sa miera nenávistných komentárov na sociálnych sieťach zvýšila až o 60 % oproti najhoršiemu dňu v histórii sledovania.

„Je prirodzené, že počas dôležitých udalostí v našej spoločnosti pozorujeme nárast aktivity na sociálnych sieťach. Rovnako dlhodobo pozorujeme, že počas volieb a športových podujatí miera toxicity pod príspevkami výrazne rastie. Útok na premiéra Fica zvýšil nenávisť na sociálnych sieťach na úroveň, ktorú sme ešte nevideli,“ povedal riaditeľ spoločnosti elv.ai Jakub Šuster.

Polícia je po atentáte na Roberta Fica v plnom nasadení, vzniesli niekoľko obvinení na ľudí, ktorí mali atentát schvaľovať. Atmosféra na sociálnych sieťach je vyostrená, už v posledných rokoch však mnohí ľudia zažívali na sociálnych sieťach napádanie a vyhrážky a polícia v takomto rozmere nezakročila.

Vojna policajtov Čítajte viac Film, ktorý ukazuje Slovensko bez cenzúry, sa teší úspechu na Netflixe. V českých kinách ale pohorel

Počas koronavírusu sa ľudia vyhrážali lekárom, nazývali ich vrahmi. Po teroristickom útoku pri Teplárni v Bratislave čelili útokom a vyhrážkam ľudia z queer komunity. Vyhrážky či hrubé urážky zažívajú aj novinári.

Polícia v spomenutých prípadoch tak inciatívna nebola, hoci mohli zakročiť ex offo (ex offo alebo ex officio je latinský výraz, ktorý znamená z úradnej moci, povinnosti, z úradného príkazu, pozn. red.).

Vyhrážky na sociálnych sieťach sú dlhodobým problémom, ktorý nie je len u nás. Množstvo ľudí sa snaží podobné príspevky nahlasovať priamo na sociálnej sieti, väčšina je však kontrolovaná len roboticky a nevie tak odhaliť kontext. Najpravdepodob­nejšou možnosťou, ako dostať príspevok k živému človeku, je nahlásiť ho na Facebooku ako nezákonný a vyplniť potrebné údaje.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica