Za polárnou žiarou ľudia na Slovensku väčšinou musia cestovať na sever Európy niekam k pólu. Tentokrát sme mali šťastie, včera sme ju mohli vidieť doma a dokonca voľným okom, písala o tom aj Pravda.
Ako už, bohužiaľ, býva zvykom, o polárnej žiare sa už v priebehu niekoľkých hodín začali šíriť konšpiračné teórie. Niektorí Slováci si jej prítomnosť na oblohe vysvetľovali ako predzvesť konca sveta, upozorňuje na to polícia.

„Aktuálne sa facebookovým priestorom šíria tvrdenia o konci Slovenskej republiky či dokonca sveta v spojitosti s nedávnym zemetrasením a polárnou žiarou, ktorú aktuálne môžeme vidieť na niektorých miestach Slovenska,“ píše polícia v statuse. „Tieto teórie má údajne potvrdzovať aj červená farba polárnej žiary,“ píšu.
Čo je polárna žiara a ako vzniká?

Polícia preto vysvetľuje, ako polárna žiara vzniká a vyvracia šialené hoaxy. Polárna žiara vzniká pri dopade nabitých častíc slnečného vetra na vrchnú časť atmosféry, s ktorou reaguje a najčastejšie je viditeľná v oblasti magnetických pólov, preto aj ten názov polárna. Občas sa môžu objaviť aj ďalej od pólov a byť viditeľná tak ako je to aj teraz na Slovensku, ale je to skôr výnimočná situácia.
Polárne žiary sa na Zemi vyskytujú hlavne v polárnych oblastiach, pretože častice slnečného vetra, – elektricky nabitá plazma s priemernou rýchlosťou približne 500 – 833 km/s (až do 3 000 000 km/h) a s hustotou približne 5 × 106 častíc na m3 v blízkosti zeme, sú vychýlené magnetickým poľom Zeme pozdĺž línií magnetického poľa a sú nachýlené k pólom. V oblasti pólov smeruje magnetické pole kolmo k povrchu Zeme, a častice môžu vstúpiť do atmosféry. Plazma po opustení Slnka potrebuje približne 2 – 4 dni na dosiahnutie Zeme pri vzdialenosti Zem – Slnko približne 150 mil. km. Polárne žiary v blízkosti severného pólu sa nazývajú Aurora borealis a v blízkosti južného pólu Aurora australis.

Tento fascinujúci jav možno vidieť aj vo vyšších zemepisných šírkach strednej Európy, ale len za mimoriadnych okolností, keď je slnečná aktivita veľmi vysoká a geomagnetická búrka silná. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavé a nepravidelné.