YouTube sľubuje umelcom ochranu: Buduje nástroj, ktorý odhalí deepfake

ČTK | 09.09.2024 10:07
youtube Foto:
Platforma YouTube pracuje tiež na samostatnom nástroji, ktorý dokáže identifikovať takzvané deepfakes.

Videoplatforma YouTube vytvára nové nástroje na ochranu umelcov proti používaniu a kopírovaniu ich hlasu a podoby umelou inteligenciou (AI), píše technologický server The Verge. Videoplatforma vyvíja nové nástroje, ktorých cieľom je poskytnúť tvorcom na platforme väčšiu kontrolu nad obsahom, ktorý kopíruje ich výtvory, hlas alebo podobu pomocou generatívnej umelej inteligencie, uviedla firma YouTube vo štvrtok vo vyhlásení.

Prvý nástroj, opisovaný ako „technológia identifikácie syntetického spevu“, umožní umelcom automaticky odhaľovať a spravovať obsah, ktorý simuluje ich spev, ktorý vznikol pomocou generatívnej AI. Firma YouTube, ktorú vlastní spoločnosť Google, uvádza, že nástroj je súčasťou existujúceho systému identifikácie autorských práv a že ho plánuje otestovať v rámci pilotného programu v budúcom roku.

Post Bellum SK Čítajte viac Toto sú skutoční národní hrdinovia: Vďaka podpore ľudí sa na ich príbehy nezabudne

Platforma YouTube pracuje tiež na samostatnom nástroji, ktorý dokáže identifikovať takzvané deepfakes – teda videá, na ktorých pomocou generatívnej AI hovoria virtuálne verzie tvorcov, hercov, hudobníkov alebo športovcov veci, ktoré v skutočnosti nikdy nevypovedali a ktoré sa nezakladajú na pravde. Tento systém je ale stále vo vývojovej fáze. Platforma YouTube neuviedla, kedy sa očakáva jeho zavedenie.

Oznámenie nasleduje po sľube YouTube z novembra minulého roka, že poskytne hudobným vydavateľstvám spôsob, ako odstrániť všetky neautorizované videá, ktoré vznikli pomocou kopírovania umelou inteligenciou. Rýchle zdokonaľovanie a dostupnosť nástrojov generatívnej umelej inteligencie vyvolalo medzi umelcami obavy z ich zneužívania na plagiátorstvo, napodobňovanie a porušovanie autorských práv.

V otvorenom liste zo začiatku tohto roka viac ako 200 hudobníkov, vrátane speváčok Billie Eilish a Katy Perry, alebo členov skupiny Pearl Jam, označilo neautorizované napodobňovanie pomocou umelej inteligencie za „útok na ľudskú kreativitu“ a požadovalo od internetovej platformy prijatie väčšej zodpovednosti v súvislosti s týmto vývojom, v rámci ochrany autorských práv.