Česká televízia kúpila od Jojky Ivetu. Je to taký slovenský Most!, hovorí scenárista Kolečko

Katarína Hrnčárová | 06.09.2023 06:00, aktualizované: 
iveta, Foto:
Milan Ondrík a Alžbeta Ferencová na zábere zo seriálu Iveta.
Seriálový hit TV Joj bude mať českú premiéru v stredu 6. septembra.

Česká televízia do jesenného vysielania zaradila seriál Iveta, ktorý na Slovensku nakrútil režisér Jan Hřebejk podľa scenára Petra Kolečka. Ten ho pre Českú televíziu predstavuje takto: „Príbeh je voľne inšpirovaný mojou ženou Anetou. Mladá žena z industriálneho mesta sa i so svojimi problémami dostane do sveta top modelingu. Niekto hovoril, že to je taký slovenský Most!, hoci si myslím, že je to inak postavené. Je to surové a v dobrom slova zmysle taký rumunský Netflix.“

Jan Hřebejk Čítajte rozhovor Režisér Hřebejk o seriáli Víťaz: Náš premiér je egocentrik a narcista ako mnohí špičkoví politici, no divákov pobaví

„Veľmi sa tešíme, že ČT prejavila záujem o najúspešnejší slovenský seriál, ktorý sme kedy vysielali a kúpila práva na vysielanie Ivety na českom území. Obchodovanie programových titulov medzi našimi trhmi je bežná a dlhodobá. Český scenárista Petr Kolečko patrí už roky medzi našich úzkych spolupracovníkov a spolu s režisérom Janom Hřebejkom práve nakrúcajú druhú sériu Ivety, ktorú odvysielame budúci rok,“ uviedla Miroslava Klempová, PR manažérka TV JOJ.

Scenárista Petr Kolečko si na Slovensku s Ivetou zopakoval úspech, ktorý v roku 2019 zaznamenal v Česku jeho seriál Most! s Martinom Hofmannom v hlavnej úlohe. Osemdielny seriál z rovnomenného baníckeho mesta si s riadnou dávkou nadsádzky zobral na paškál témy ako neznášanlivosť či xenofóbiu. Pre Kolečka to bola už šiesta spolupráca s režisérom Janom Prušinovským. Most! sa stal v Českej republike televíznym fenoménom, na Slovensku ho uviedla televízia Joj, avšak bez výraznejšieho diváckeho ohlasu. V súčasnosti ho uvádza v repríze v nedeľné večery po skončení Česko Slovensko má talent.

To sa zmenilo, keď Jojka priniesla na obrazovku Kolečkov seriál z lokálneho prostredia. Iveta sa odohráva v Trebišove na východe Slovenska a na obrazovku priniesla sociálnu satiru, kde sa bez ostychu a s nadhľadom obnažujú najrôznejšie spoločenské tabu. Osemdielny seriál uviedla na začiatku tohto roka a zožala s ním nebývalý úspech. V role Ivety sa predstavila vo svojej prvej veľkej hereckej príležitosti Alžbeta „Zea“ Ferencová, dovtedy známa predovšetkým ako speváčka a modelka. V ďalších rolách hviezdili Zuzana Mauéry, Daniel Fisher, Milan Ondrík, Natalia Germani, Peter Nádasdi, Jevgenij Libezňuk alebo Milo Kráľ.

prokurátorka, mauréry, Čítajte aj Veľká jojkárska premiéra sa blíži: Prichádza mrazivý seriál založený na skutočných udalostiach

Iveta sa stala najsledovanejším seriálom Jojky v celej jej histórii. Prvé dve časti, ktoré Jojka odvysielala za sebou, si pozrelo po započítaní trojdňovej oneskorenej sledovanosti rekordných 860-tisíc divákov. Hoci už ďalším častiam diváci ubudli, stále sa hýbali okolo 600-tisícovej hranice. Extrémne vysoké čísla dosiahla Iveta aj v obchodnej cieľovej skupine 12–54. Prvá epizóda bola rekordná so sledovanosťou 15,4 % a podielom na trhu až 38,8 %.

Uvidíme, či si Iveta nájde fanúšikov aj u našich susedov. Česká televízia bude seriál uvádzať v pôvodnom znení, len s titulkami pre nepočujúcich divákov. Prvá epizóda má premiéru v stredu 6. septembra o 22.30 hod na ČT2.

Slovenskí diváci sa môžu tešiť na pokračovanie Ivety. Jojka už nakrúca druhú sériu, ktorá by mala prísť na obrazovky budúci rok.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ