Riskne to Jojka s najdrahším seriálom Slovenska? Budú Slovania na jeseň?

Radovan Vávra, Pravda | 23.06.2020 07:00
seriál slovania, slovania, tomáš maštalír,... Foto:
Jednu z výrazných úloh si zahrá aj Tomáš Maštalír.
Koronakríza a jej ekonomické dopady spravili nielen Jojke poriadny škrt cez rozpočet. Oplatí sa jej vypustiť 4-miliónových Slovanov počas jesene?

Rok 2019 bol v znamení nakrúcania najdrahšieho seriálu v histórii Slovenska. Doteraz ešte žiadna naša televízia neinvestovala štyri milióny eur do výroby seriálu, pričom prvoplánovo nejde o stávku na istotu. Pôjde o historickú drámu, ktorá nemá u našincov žiadnu tradíciu.

Seriál vznikal v ukrajinskej koprodukcii. Drvivá väčšina záberov vznikla práve u našich východných susedov, v oblasti Zhitomir, 120 km od Kyjeva. Réžie sa ujal uznávaný Peter Bebjak a hlavný kameraman Michal Žiaran. Produkciu má na starosti Wanda Adamik Hrycová.

Jojka do výpravného seriálu s prvkami fantasy angažovala viacero známych slovenských hercov a herečiek, nebudú však chýbať ani ukrajinskí kolegovia. V rôznych úlohách sa predstaví Juraj Loj, Jana Kvantiková, Zuzana Fialová, Tomáš Maštalír, Andy Hryc, Dušan Cinkota, Richard Autner, Jana Labajová, Michal Režný.

Lákadlom má byť aj účasť českého herca Marka Vašuta a pre Slovákov, možno, menej známa tvár – Jana Kvantiková, ktorá sa objavovala v projektoch u našich západných susedov. Z ukrajinských hercov to bude mladá herečka Polina Nosykhina, Makar Tihomirov, Oleg Mosiychuk alebo Oleksandr Mavrits.

Seriál Slovania na prvých záberoch Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Jana Kvantiková a Zuzana Fialová na prvých...

Dej sa odohráva v 7. storočí nášho letopočtu, v predkresťanskom čase, keď Slovania ešte verili v mnohobožstvo a žili veľmi jednoduchým spôsobom života v malých spoločenstvách. Scenáristi sa celý rok venovali zberu materiálu, informáciám o starých Slovanoch, poznávali ich zvyky a tradície, ich bohov, aby mohli napísať seriál, ktorý je založený na reálnych podkladoch.

Avšak nasadenie takto drahého projektu si vyžaduje, aby reklamný trh, ktorý koronakríza položila na lopatky bol už zostavený. Jojka potrebuje oprieť Slovanov o reklamy. Práve preto stále visí nad nasadením otáznik. Televízia nemôže nič riskovať pri tak náročnom projekte.

„O nasadení seriálu Slovania do programovej štruktúry sa intenzívne rozprávame. O tom, kedy diváci tento veľkovýpravný seriál uvidia, budeme včas informovať,“ povedala pre Pravdu hovorkyňa Jojky Lucia Kulihová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ