Len máloktorá téma dokáže tak rozvíriť hladinu verejnej mienky ako špekulácie, či deti známych osobností dosahujú svoje pozície vďaka vlastným zásluhám, alebo sú výsledkom zvýhodňovania.
Najnovší prípad, ktorý vyvolal túto vlnu emócií, sa týka Kristíny Malachovskej, dcéry obľúbenej moderátorky Ivety Malachovskej. Jej nedávne angažmán vo verejnoprávnom rozhlase nenechalo nikoho chladným a internet sa okamžite zaplnil protichodnými názormi, od otvorených odsúdení až po rázne obhajoby.
Okamžité reakcie na známe priezvisko
Vo februári privítalo Rádio Slovensko novú posilu do rannej relácie Dobré ráno, Slovensko!. Kristína Malachovská sa stala tematickou moderátorkou, pričom sa od nej očakáva prínos nových nápadov, zaujímavých príbehov a inšpiratívnych rozhovorov.
Hoci už má za sebou moderátorské skúsenosti z STVR a pôsobila aj v oblasti marketingovej podpory, jej nový džob vyvolal rozsiahlu kritiku. Mnohí používatelia sociálnych sietí rýchlo poukázali na to, že práve „známe priezvisko“ je podľa nich hlavným dôvodom jej úspechu, čím akoby devalvovali jej vlastné schopnosti.
Táto vlna nevôle nezostala bez odozvy u Ivety Malachovskej, ktorá sa verejne postavila na obranu svojej dcéry. Skúsená moderátorka vyjadrila svoje sklamanie nad predsudkami, ktorým Kristína čelí.
„Nuž, ja viem, že budeš skvelá. Mrzí ma, že ťa stále spájajú so mnou, určite nikomu neprekáža, keď je dieťa lekára, lekárom, ale… čo už, všetkým prajem pozitívnu energiu, radosť zo života a pokoj v duši,“ odkázala Iveta na sociálnej sieti.
Jej slová však nedokázali umlčať kritikov, ktorí situáciu prirovnávali k iným profesiám. Jedna z diskutujúcich kriticky poznamenala, že zatiaľ čo dieťa lekára si musí šesť rokov tvrdo odpracovať štúdium medicíny a preukázať svoje schopnosti, Kristína je podľa nej len „protekčné dieťa“. Napriek tomu jej však popriala, aby sa jej darilo.
Kristína Malachovská prehovorila
Po intenzívnej lavíne kritiky, ktorá sa na ňu zniesla, sa napokon rozhodla prehovoriť aj samotná Kristína Malachovská. V rozsiahlom vyjadrení na sociálnej sieti otvorene opísala „humbuk“, ktorý sa strhol okolo jej nového angažmánu. S rozhorčením poukázala na nespravodlivosť, kedy ju mnohí posudzujú výhradne na základe jej priezviska, ignorujúc jej vlastné kvality.
„V Slovenskom rozhlase sú očividne ľudia, ktorí vo mne možno niečo vidia, niečo, čo hejteri nevidia, alebo možno ani nechcú vidieť,“ napísala. Dodala: „Vidíte len moje priezvisko a hneď k nemu priradíte červený výkričník a hodíte kameňom, hneď ma odsúdite, že som protekčná a nie že by som možno mohla byť šikovná, alebo mala nejaké kvality, ktoré sa niekde môžu zísť.“
Zároveň otvorene priznala, že cíti enormný tlak, ktorý je na ňu vyvíjaný ešte pred tým, ako sa stihla v novej úlohe plne etablovať. Podotkla, že každý potrebuje čas na to, aby sa v novej pozícii aklimatizoval. „Ja som za tým mikrofónom nesedela ani 2 minúty a už sa tu strhlo peklo. Ani by som sa nečudovala, keby sa prvýkrát zakokcem z tohto tlaku, čo je tu na mňa vytváraný,“ priznala.
Profesionálne ambície v tieni slávy
Kristína Malachovská sa tiež snažila rozptýliť nepresné predstavy o svojej pracovnej náplni. "Mojou hlavnou náplňou práce je pripravovať ranné témy do Dobré ráno Slovensko! Nebudem tam mať vlastnú šou! To, čo iným bez známeho mena tolerujete, mne vyčítate už len preto, že sa nejako volám,“ vysvetlila.
Svojim kritikom pripomenula aj svoj predošlý úspech z relácie Čo ja viem, kde pred tromi rokmi dosiahla neprekonaný rekord. „A pre tých z vás, ktorí si o mne myslia, že som protekčné tupelo… Síce som tam mala iné MENO, ale v hlave mám stále to isté,“ zdôraznila.
Na záver poslala jasný odkaz, že sa nenechá odradiť od svojich profesionálnych snov len preto, že je dcérou Ivety Malachovskej. „Nehnevajte sa, ale ja neprestanem robiť, čo ma baví, a pôsobiť v médiách len preto, že si moja mama vybudovala v rovnakom sektore obdivuhodnú kariéru a všetci ma proste onálepkujete. Mám právo nájsť profesné šťastie rovnako ako hocikto iný a za tým si aj pôjdem,“ vyhlásila rázne.