Prvý májový víkend prináša bohatú nádielku politických diskusií naprieč televíznymi stanicami. Diváci sa môžu v sobotu aj nedeľu tešiť na vystúpenia kľúčových predstaviteľov vládnej koalície aj opozície. Témami budú financie štátu, výstavba nemocníc, konsolidácia aj aktuálne politické napätie.
Sobota 3. mája: Richter verzus Viskupič v Sobotných dialógoch
Už v sobotu 3. mája o 12:10 ponúkne RTVS reláciu Sobotné dialógy. V štúdiu STVR sa stretnú dvaja skúsení poslanci:
- Ján Richter (Smer-SD), predseda poslaneckého klubu,
- Marián Viskupič (SaS), podpredseda strany Sloboda a Solidarita.
Nedeľa 5. mája: Politická nedeľa vo všetkých hlavných reláciách
10:00 – Politika 24 (JOJ 24)
Diskusnú reláciu Politika 24 moderuje skúsená novinárka Lenka Ježová. V nedeľu 4. mája privíta ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD). Hlavnými témami rozhovoru budú:
- konsolidácia verejných financií,
- aktuálny stav štátneho rozpočtu,
- výzvy pre rozpočtovú politiku vlády.
Relácia sa vysiela naživo na spravodajskej stanici JOJ 24 vždy v nedeľu o 10:00.
11:00 – V politike (ta3)
Televízia ta3 o 11:00 prinesie ďalšie vydanie relácie V politike, v ktorej budú hosťami:
- Erik Tomáš, minister práce (Hlas-SD),
- Marián Viskupič, poslanec NR SR (SaS).
11:55 – O 5 minút 12 (STVR)
RTVS prinesie v tradičnom čase reláciu O 5 minút 12. Moderátor privíta dvoch významných politických lídrov:
- Matúša Šutaja Eštoka, ministra vnútra a predsedu strany Hlas-SD,
- Michala Šimečku, poslanca NR SR a predsedu hnutia Progresívne Slovensko.
13:00 – Na telo (TV Markíza): Vajnory, dane aj spor o nemocnicu
Vrcholom nedeľného vysielania bude relácia Na telo na Markíze, ktorú od 13:00 tradične moderuje Karolína Lacová. Do štúdia prijali pozvanie:
- Andrej Danko, predseda SNS,
- Gábor Grendel, poslanec NR SR (Hnutie Slovensko).
Diskusia sa bude točiť okolo výstavby novej koncovej nemocnice vo Vajnoroch – blízko pozemkov ministerky Denisy Sakovej (Hlas-SD). Opozícia to označuje za „biznis storočia“, zatiaľ čo vláda tvrdí, že ide o konečne reálny krok k modernej zdravotnej infraštruktúre. Na pretrase budú aj návrhy na nové dane – z hazardu a nehnuteľností – ktoré by mohli byť súčasťou ďalšej vlny konsolidácie. Do pozornosti sa dostane aj otázka nezrušiteľnej transakčnej dane.
Televízna politika v nedeľu 4. mája bude výnimočne nabitá. Od rozpočtových otázok, cez bezpečnostnú situáciu až po výstavbu novej nemocnice vo Vajnoroch. Každá z diskusií ponúkne iný uhol pohľadu a iné politické spektrum. Diváci tak majú možnosť získať komplexný obraz o aktuálnom dianí priamo od tých, ktorí ho ovplyvňujú.