Ako informoval český portál novinky.cz, Českej televízii a Českému rozhlasu hrozí, že sa budú musieť zlúčiť a presťahovať. Znamenalo by to, že by mali jedného generálneho riaditeľa a jeden tím zahraničných spravodajcov. Rovnako by sa rapídne znížil počet ich staníc.
Práve toto je jasný plán hnutia ANO, ktorý chce presadiť predseda strany Andrej Babiš. Učinil by tak v prípade, ak by vyhral vo voľbách, ktoré sa majú konať na prelome septembra a októbra 2025.
„Jedným z prvých zákonov, ktoré presadíme, bude zlúčenie Českej televízie a Českého rozhlasu. Chceme, aby bolo vysielanie ČT a Českého rozhlasu financované zo štátneho rozpočtu. Aby sa z týchto inštitúcií stali subjekty, ktoré svojou veľkosťou a kvalitou budú zodpovedať požiadavkám divákov a poslucháčov, ako aj ekonomickej realite Českej republiky,“ povedal Andrej Babiš počas rokovania poslancov o zvýšení koncesionárskych poplatkov.
Podľa predsedu mediálneho výboru Patrika Nachera (ANO) by mala dôjsť k zníženiu počtu televíznych a rozhlasových staníc, pričom by navrhol zrušenie kanálov ČT1 a ČT2, ako aj niektorých rozhlasových programov.
Vládny návrh, ktorý je opäť predmetom diskusie v snemovni, počíta so zvýšením koncesionárskeho poplatku – pre Českú televíziu by sa mal zvýšiť o 15 korún na 150 korún mesačne a pre Český rozhlas o 10 korún na 55 korún mesačne. Napriek tomu Babiš tvrdí, že na zvyšovanie poplatkov nie je žiadny dôvod. Inštitúciám odkázal, aby nakladali s peniazmi úspornejšie.

„Neprijateľné, ďalšiu Babišovu televíziu nepotrebujeme“
Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš by si mal podľa českého ministra kultúry Martina Baxu uvedomiť, že nie všetko je možné zlúčiť „do jedného holdingu“. Reagoval tak na Babišove slová v nedeľňajšej diskusii na CNN Prima News, kde vyhlásil, že by bol za to, aby sa Česká televízia (ČT) a Český rozhlas (ČRo) zlúčili a zároveň by v prípade opätovného zostavenia vlády chcel presadiť zrušenie koncesionárskych poplatkov, informuje spravodajkyňa TASR.
„Vieme, že Andrej Babiš rád volá do redakcií a diktuje, čo majú písať. Teraz navrhuje, aby boli verejnoprávne médiá financované priamo zo štátneho rozpočtu a politici by tak mohli ovplyvňovať obsah vysielania. Neprijateľné, ďalšiu Babišovu televíziu nepotrebujeme,“ napísal v nedeľu večer na sieti X Baxa.
Minister zrejme narážal na kauzu z roku 2013, krátko po tom, ako Babiš kúpil vydavateľstvo Mafra. Len niekoľko hodín po tom, ako sľúbil, že redaktorom nebude zasahovať do práce, telefonoval do redakcie Lidových novín, ktoré do Mafry patria, a chcel vedieť, prečo v denníku chýba zmienka o tlačovej konferencii hnutia ANO. Neskôr bola zverejnená ďalšia nahrávka, ako Babiš konzultuje s vtedajším redaktorom ďalšieho denníka Mafry – Mladej fronty DNES – Markom Přibilom, aké informácie týkajúce sa Babišových politických súperov by bolo vhodné zverejniť. Expremiér Mafru v roku 2023 predal podnikateľovi Karlovi Pražákovi.
Minister v reakcii upozornil, že ak by boli verejnoprávne médiá platené zo štátneho rozpočtu, ako by to chcel Babiš, potom by ich platil doslova každý. Expremiér totiž kritizoval, že podľa pripravenej mediálnej novely by mali koncesionárske poplatky platiť aj tie domácnosti, v ktorých niekto vlastní zariadenie schopné prijímať online vysielanie, teda tablet či smartfón.
„Ak ide o nápad na zlúčenie ČT a ČRo, pán Babiš by si mal uvedomiť, že nie všetko na svete je možné zlúčiť pod jeden holding,“ napísal Baxa s narážkou na Babišov holding Agrofert, ktorý združuje viac než 250 spoločností.
Poslanec z TOP 09 Jan Jakob, ktorý je členom mediálneho výboru v Poslaneckej snemovni, v pondelok na sieti X napísal, že Babišov návrh na zlúčenie ČT a ČRo by znamenal ich faktickú likvidáciu podľa vzoru slovenského premiéra Roberta Fica. „Nejde o žiadne úspory, ale o vytvorenie inštitúcie závislej na vláde. My ideme našou mediálnou novelou opačným smerom – slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá sú pre demokraciu kľúčové,“ dodal poslanec.