Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

RTVS končí, STVR začína s vlnou protestov. Pozrite si TOP mediálne udalosti Slovenska 2024

Rok 2024 poznačili veľké mediálne udalosti, ktoré menili slovenskú scénu. Od štrajkov v Markíze a STVR až po vznik nových projektov, dianie otriaslo celou krajinou.

25.12.2024 00:00
Medialne udalosti 2024 Foto:
debata (4)

Rok 2024 sa stal pre slovenský mediálny priestor prelomovým. Niekoľko významných udalostí otriaslo verejnosťou, zamestnancami médií i politickou scénou, pričom ich dosah a následky budeme ešte dlho vnímať.

Interné konflikty v TV Markíza, štrajky v novovzniknutej STVR či kontroverzné vyjadrenia predstaviteľov kultúrnych inštitúcií ukázali, aké krehké môže byť mediálne prostredie.

Zároveň však vznikajú nové projekty a formáty, ako napríklad 360° Michala Kovačiča, ktoré dokazujú, že snaha o nezávislú žurnalistiku stále pretrváva. Prinášame prehľad udalostí, ktoré v roku 2024 najviac ovplyvnili slovenské médiá a verejnú diskusiu.

Interné konfliky a štrajk v TV Markíza

V máji 2024 vypukol v TV Markíza konflikt medzi vedením a zamestnancami spravodajstva, ktorý vyústil do štrajkovej pohotovosti. Spor sa začal zrušením politickej diskusnej relácie „Na telo“ po tom, čo moderátor Michal Kovačič vo vysielaní upozornil na údajné pokusy o cenzúru zo strany vedenia televízie.

Zamestnanci spravodajstva, podporujúci Kovačiča, požadovali návrat relácie a zaručenie redakčnej nezávislosti. Keďže vedenie ich požiadavky nesplnilo, viac ako sto zamestnancov vstúpilo do štrajkovej pohotovosti, symbolicky sa obliekli do čierneho a vyjadrili pripravenosť na ostrý štrajk, ak sa situácia nezlepší, písala vtedajšia RTVS.

Vedenie TV Markíza označilo konanie zamestnancov za porušenie profesionálnych zásad a trvalo na svojom rozhodnutí. Napriek tomu prebiehali rokovania medzi štrajkovým výborom a manažmentom televízie. Po niekoľkých dňoch dospeli obe strany k dohode, pričom vedenie súhlasilo s požiadavkami zamestnancov. Zamestnanci následne oznámili, že do ostrého štrajku nevstúpia, avšak štrajková pohotovosť zostane v platnosti, aby dohliadali na dodržiavanie dohodnutých pravidiel.

Kovačič zakladá 360°

Michal Kovačič, dlhoročný moderátor relácie „Na telo“ na TV Markíza, opustil televíziu po 16 rokoch a v novembri 2024 spustil nový online projekt s názvom 360°, písal portál Živé.

Tento projekt sa zameriava na kvalitnú kritickú žurnalistiku, investigatívu a analýzy spoločenských a politických tém. Kovačič do svojho tímu prizval skúsených novinárov, ako sú Adel Ghannam, bývalý redaktor Televíznych novín TV Markíza, a Barbora Šišoláková, exredaktorka RTVS.

Financovanie projektu bolo zabezpečené prostredníctvom crowdfundingovej kampane Donio, ktorá zaznamenala mimoriadny úspech. Prvotný cieľ 50-tisíc eur bol dosiahnutý v priebehu niekoľkých hodín, pričom celkovo sa podarilo vyzbierať takmer 600-tisíc eur.

Projekt 360° ponúka obsah zameraný na aktuálne politické témy, vrátane reportáží, rozhovorov a diskusií. Časť obsahu je dostupná zadarmo, avšak financovanie je zabezpečené najmä z predplatného.

Kovačič uviedol, že cieľom projektu je prinášať nezávislú a kritickú žurnalistiku, ktorá sa z televízneho prostredia postupne vytráca. Projekt 360° má ambíciu vyplniť túto medzeru a ponúknuť divákom kvalitný obsah dostupný pre čo najširšie publikum.

Spustenie projektu bolo sprevádzané diskusiou o demokracii, na ktorej sa zúčastnili osobnosti ako Milan Kňažko, Václav Moravec a komik Fero Joke.

Transformácia RTVS na STVR

V roku 2024 prešla Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zásadnou transformáciou na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Táto zmena, schválená Národnou radou SR, priniesla nové štruktúry a mechanizmy riadenia verejnoprávneho vysielania.

Dňa 11. marca 2024 Ministerstvo kultúry SR oznámilo plán premenovať RTVS na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Tento krok mal za cieľ modernizovať a zefektívniť verejnoprávne médium, no stretol sa s kritikou zo strany zamestnancov aj verejnosti.

Vláda SR predložila návrh zákona o STVR, ktorý bol schválený parlamentom v júni 2024. Za zákon hlasovalo 78 poslancov, pričom opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila, písal Čas.

Nová legislatíva zaviedla deväťčlennú radu STVR, z ktorej štyroch členov nominuje Ministerstvo kultúry SR. Táto rada má na starosti voľbu generálneho riaditeľa, pričom vtedajší riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a členovia Rady RTVS ukončili svoje funkcie dňom účinnosti zákona.

Transformácia vyvolala obavy o nezávislosť verejnoprávneho vysielania. Kritici, vrátane zamestnancov RTVS, opozície a medzinárodných organizácií, varovali pred možným politickým vplyvom na obsah vysielania. Európska vysielacia únia (EBU) a podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová vyjadrili znepokojenie nad možným ohrozením redakčnej nezávislosti, písal Reuters.

Štrajky v STVR

Transformácia RTVS na STVR vyvrcholila 1. júla 2024, keď STVR oficiálne začala svoju činnosť. Súčasne však došlo k zániku mandátu generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja a členov Rady RTVS, čo viedlo k dočasnému vedeniu inštitúcie. Podpredseda Národnej rady SR poverený riadením parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD) predĺžil poverenie Igora Slaninu na pozíciu zástupcu generálneho riaditeľa, čím zabezpečil kontinuitu riadenia STVR až do konca marca 2025, písali TV Noviny.

Napriek oficiálnemu spusteniu STVR pretrvávali otázky a obavy týkajúce sa budúcnosti verejnoprávneho média. Ako písal denník SME, zamestnanci a spolupracovníci vyjadrili svoje znepokojenie prostredníctvom štrajkov a protestov, požadujúc stiahnutie návrhu zákona o STVR a ukončenie politických zásahov do nezávislosti médií.

Zamestnanci STVR vyjadrili svoj nesúhlas so zmenami v STVR prostredníctvom tichého protestu. Dňa 25. apríla 2024 prišli do práce oblečení v čiernom, čím symbolicky vyjadrili smútok a obavy z ohrozenia nezávislosti inštitúcie. Protest podporili aj externí spolupracovníci a verejnosť prostredníctvom sociálnych sietí, kde zdieľali fotografie s hashtagmi #stojimpriRTVS a #ciernydenRTVS.

Zamestnanci vo svojom vyhlásení uviedli: „Nechceme robiť politiku. Chceme len každý deň prísť do práce, ktorú milujeme, a robiť ju najlepšie, ako vieme. Bez strachu, výčitiek a kompromisov.“ Obávajú sa, že politické zásahy môžu ohroziť objektivitu, nezávislosť a pravdivosť spravodajstva STVR, písali TV Noviny.

DVTV prichádza na Slovensko

V roku 2024 slovenskú mediálnu scénu výrazne ovplyvnilo rozšírenie českej internetovej televízie DVTV na Slovensko. Projekt, známy kvalitnou žurnalistikou a hĺbkovými rozhovormi, oficiálne spustil svoju slovenskú pobočku 1. júla 2024, písali Omédiách.

Hlavnou tvárou slovenskej DVTV sa stal Miroslav Frindt, dlhoročný redaktor a moderátor RTVS, ktorý opustil verejnoprávne médium po takmer štvrťstoročí pôsobenia, písala SITA.

Slovenská DVTV sa zameriava na poskytovanie nezávislého a kvalitného spravodajského obsahu prostredníctvom online platformy, pričom čerpá z úspešného modelu svojej českej predchodkyne. Projekt plánuje ponúkať exkluzívne rozhovory, analýzy a diskusie na aktuálne spoločenské a politické témy.

Financovanie projektu bolo podporené crowdfundingovou kampaňou, ktorá odštartovala v júli 2024. Prvé rozhovory a obsah pre verejnosť boli plánované na september 2024.

najzarobkovejsie vianocne filmy 2024 Čítajte viac Najziskovejší vianočný film všetkých čias? Zabudnite na Kevina, tento hit trhol všetky rekordy

Machalove reči o plochej zemi

V apríli 2024 sa Lukáš Machala, generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry, dostal do centra pozornosti po kontroverzných vyjadreniach v relácii vtedajšej RTVS Reportéri. Na otázku redaktora, či by mali vo verejnoprávnej televízii dostať priestor aj ľudia, ktorí tvrdia, že Zem je plochá, odpovedal: „Je podložené, že Zem je guľatá? Boli ste vo vesmíre? Vy ste neboli, ja tiež nie, neviem,“ písali TV Noviny.

Tieto slová vyvolali vlnu kritiky a posmechu na sociálnych sieťach. Ako písali Aktuality, na slová reagoval aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorý potvrdil, že Zem je guľatá.

Machala neskôr svoje vyjadrenia označil za provokáciu s cieľom podnietiť diskusiu o kontroverzných témach vo verejnoprávnych médiách. Napriek tomu jeho slová spochybnili jeho kompetentnosť a vyvolali otázky o vhodnosti jeho pôsobenia na ministerstve kultúry, písala Pravda.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #RTVS #štrajk #Martina Šimkovičová #TV Markíza #Lukáš Machala #Michal Kovačič #STVR