Štát prostredníctvom Rady pre mediálne služby (RpMS) spustil konzultačný proces s verejnosťou o zozname významných podujatí, ktoré bude môcť prostredníctvom televízneho vysielania sledovať podstatná časť verejnosti.
„Cieľom tvorby zoznamov významných podujatí je zabezpečiť, aby podstatná časť verejnosti (u nás najmenej 80 percent obyvateľov SR) mala reálnu možnosť za spravodlivých, primeraných a nediskriminujúcich trhových podmienok sledovať prostredníctvom tzv. kvalifikovaného vysielateľa vybrané významné podujatia, a to bez zaplatenia osobitných poplatkov (čím sa nemyslia poplatky napr. káblovým alebo satelitným operátorom),“ vysvetľuje hovorkyňa RpMS Lucia Michelčíková.
Rada do predbežného návrhu zaradila:
- letné a zimné olympijské hry,
- majstrovstvá sveta v hokeji,
- majstrovstvá sveta vo futbale,
- majstrovstvá Európy vo futbale,
- Ligu majstrov a Európsku liga UEFA,
- Tour de France
- a svetový pohár v alpskom lyžovaní.
Nové podmienky pre súkromných vysielateľov
Michelčíková pripomína, že obdobné zoznamy prijali už viaceré štáty Európskej únie a ich výslednú podobu odsúhlasuje Európska komisia. V praxi má táto právna úprava zabrániť tomu, aby vysielacie práva na podujatie zaradené do zoznamu získal taký vysielateľ, ktorý by neumožnil jeho sledovanie väčšine populácie krajiny.
„Ak aj vysielacie práva získa vysielateľ, ku ktorého vysielaniu má verejnosť obmedzený prístup, napríklad platená televízia, významné podujatie môže odvysielať len vtedy, ak k nemu umožní prístup verejnosti prostredníctvom kvalifikovaného vysielateľa, ktorému ponúkne férovú dohodu,“ dopĺňa hovorkyňa.
Návrhy môže podať aj verejnosť
V súlade s európskymi štandardami prípravy zoznamu významných podujatí vytvára Rada priestor pre širokú verejnosť vyjadriť sa k predbežnému zoznamu významných podujatí. Tá má možnosť informovať Radu v prípade, ak s predbežným zoznamom významných podujatí súhlasí, navrhuje ho rozšíriť o ďalšie podujatie, niektoré podujatie z neho vyradiť alebo upraviť rozsah konkrétnych navrhovaných podujatí (napríklad vyradiť kvalifikačné zápasy alebo doplniť zápasy o postupové miesta).
Konzultačný proces bude trvať do 15. októbra 2024. Návrhy na rozšírenie, prípadne zúženie predbežného zoznamu možno RpMS predložiť poštou alebo mailom. Hovorkyňa rady upozornila, že každý návrh musí mať odôvodnenie, rovnako sa musí týkať politického, spoločenského, kultúrneho alebo športového podujatia, ktorého výsledok má osobitný a všeobecný ohlas a je predmetom záujmu aj tej časti verejnosti, ktorá podujatia takého charakteru zvyčajne nesleduje.
„Prípadne je to podujatie, ktoré má neopakovateľný kultúrny význam alebo je významným medzinárodným podujatím a zúčastňuje sa na ňom štátna reprezentácia,“ dodáva Michelčíková.
Na konzultačnom procese participujú i ministerstvá, slovenskí vysielatelia a nositelia práv k významným podujatiam. Rada po pripomienkovaní vytvorí finálny návrh zoznamu, ktorý predloží na odsúhlasenie Európskej komisii, následne ustanoví zoznam významných podujatí všeobecne záväzným právnym predpisom.