Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Televízne politické relácie majú nového lídra. Diskutoval častejšie než Fico, Pellegrini alebo Danko

Ktorých politikov a strany sme tento rok najčastejšie videli v televíznych politických reláciách?

07.07.2024 00:00
Koalícia / SmeroHlas / SNS / Robert Fico /... Foto: ,
Predseda Smeru Robert Fico, už bývalý predseda Hlasu Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko po podpísaní Koaličnej zmluvy.
debata (13)

Dianie na Slovensku bolo v prvom polroku tohto roka turbulentné. Spoločnosťou otriasla bezprecedentná udalosť – atentát na premiéra Roberta Fica počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej. Občania si na najbližších päť rokov zvolili nového prezidenta SR Petra Pellegriniho a tiež nových zástupcov v europarlamente.

V RTVS sa štrajkovalo. Nová vláda presadila zmenu verejnoprávnej RTVS na STVR a znížila aj príspevok zo štátneho rozpočtu z 0,17 % HDP na najmenej 0,12 % HDP.

Politické diskusie televízií Markíza a JOJ trpeli bojkotom Smeru-SD, a neskôr aj ostatných vládnych strán, ktorých politici odmietali účasť v diskusiách Na telo a Na hrane.

tv, televízia, televízor, stream, streamovacia služba, obývačka, obrazovka, televízor Čítajte aj Slovenské televízie sa musia mať na pozore: Začína sa hľadanie najhoršieho seriálu sezóny

Do prehľadu sme zahrnuli päť pravidelných televíznych politických diskusií: Na telo televízie Markíza, O 5 minút 12 vysielané na Jednotke RTVS, V politike televízie TA3, Sobotné dialógy Rádia Slovensko, ktoré vysiela aj spravodajská stanica RTVS :24 a Na hrane televízie JOJ, ktoré na obrazovke Jojky skončilo na jar po prezidentských voľbách odchodom moderátorky Jany Krescanko Dibákovej.

Relácia Na telo sa s divákmi rozlúčila už koncom mája po vystúpení Michala Kovačiča v závere relácie, kde hovoril o cenzúre v spravodajstve Markízy. Televízia svoju politickú diskusiu predčasne stiahla z obrazovky a napriek protestom časti zamestnancov s moderátorom ukončila pracovný pomer. Po letnej prestávke ju chce vrátiť na obrazovky s novým moderátorom a v zmenenom formáte.

O 5 minút 12 a rozhlasové Sobotné dialógy sa s divákmi rozlúčili koncom júna a na obrazovky sa vrátia až po letnej prestávke. Divákom sa počas prázdnin naďalej prihovára len V politike na TA3.

Martina Šimkovičová Čítajte aj Šimkovičová reaguje na trestné oznámenie: Odmieta bezdôvodnú šikanu, ústavný činiteľ nie je štvaná zver

Najviditeľnejší politik tohto roka

V prvom polroku tohto roka bol najčastejším hosťom televíznych politických diskusií Matúš Šutaj Eštok, ktorý je od októbra 2023 ministrom vnútra v štvrtej vláde Roberta Fica a po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta SR sa stal aj predsedom strany Hlas-SD. V spomenutých politických reláciách diskutoval 12-krát.

Druhými najčastejšími diskutérmi boli opoziční politici – nový predseda SaS Branislav Gröhling a predseda KDH Milan Majerský. Hosťami boli zhodne 10-krát.

Osem účastí si pripísali traja politici – predseda SNS Andrej Danko, nominant SNS Roman Michelko a predseda opozičného PS Michal Šimečka. Ďalšími najviditeľnejšími politikmi boli so siedmimi účasťami minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) a poslanec Martin Dubéci z PS.

Prezidenta Zuzana Čaputová prijala pozvanie do troch diskusií – dvakrát do Na telo a raz do O 5 minút 12. Nový prezident SR Peter Pellegrini bol tesne po svojom zvolení hosťom O 5 minút 12.

Všetkých politikov, ktorý prišli do televíznych politických diskusií viac ako raz, si môžete pozrieť v tomto prehľade. Započítané sú účasti politikov v pravidelných vydaniach spomenutých relácií bez prezidentských a volebných špeciálov:

Zuzana Ťapáková Čítajte aj V jeden deň prišli o stoličku dvaja riaditelia: V STVR skončila aj bývalá šéfka Markízy

Spomedzi politických strán a hnutí mali tento rok najvyššie zastúpenie politici a političky strany Hlas-SD, ktorí boli hosťami televíznych diskusií 35-krát. O jednu účasť menej si pripísalo Progresívne Slovensko.

Treťou najpozývanejšou stranou bol Smer-SD s 29 účasťami, a to napriek bojkotu Na telo. Rovnaký počet účastí v diskusiách si pripísala aj strana SaS.

Politici SNS boli hosťami televíznych politických diskusií 24-krát a vysoký počet účastí (16) malo aj KDH. Najmenej pozývanými boli politici z hnutia Slovensko (býv. OĽaNO), ktorí do diskusií prišli 11-krát. Z Republiky neprišli alebo skôr neboli pozvaní ani raz.

Prehľad všetkých politických strán a hnutí, ktoré sa zúčastnili štandardných televíznych politických diskusií, si môžete pozrieť v tomto prehľade. Započítané sú pravidelné vydania bez prezidentských a volebných špeciálov:

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Sobotné dialógy #O 5 minút 12 #Na hrane #V politike #politické relácie #Na telo