Slovenská televízia a rozhlas (STVR) by mala byť modernou inštitúciou, ktorá si bude môcť na seba sčasti aj zarobiť a bude vedieť ohodnotiť svojich pracovníkov. Uviedol to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na schválený zákon o STVR.
Je presvedčený, že v koalícii nájdu cez leto zhodu na poverenom manažérovi telerozhlasu, v septembri sa majú zvoliť orgány inštitúcie. Záleží to podľa neho aj od toho, ako k zákonu pristúpi prezident SR Peter Pellegrini.

Prezident: Nepodľahnem mediálnym tlakom
Prezident Pellegrini uviedol, že sa bude riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká. Ako podotkol, je predčasné povedať, či zákon podpíše, musí si naštudovať jeho definitívne znenie.
„Nepodľahnem mediálnym tlakom, nepodľahnem tlakom výkrikov na sociálnych sieťach, ani žiadnym demonštráciám, ktoré nemusia úplne reálne byť v súzvuku s tým reálnym a živým textom. Ja sa budem čisto riadiť textom zákona a nie emóciou, ktorá okolo neho vzniká,“ uviedol.
Doplnil tiež, že pri príprave zákona bol ešte predsedom koaličnej strany Hlas-SD a na budúcnosť STVR má svoj pohľad. Ako tvrdí, je pre neho kľúčové, aby sa rozvíjala a prichádzali do nej investície.
„Aby sa zvyšovali platy pracovníkov, aby mali najmodernejšiu technológiu a aby jej areál v Bratislave nevyzeral ako skanzen z čias socializmu. Ak toto všetko ten zákon má priniesť, tak samozrejme aj moju podporu bude mať,“ skonštatoval.
Vrátenie zákona by zvažoval v prípade, že nájde rozpor s ústavou, alebo ak by mal pochybnosti o slobode slova. Taktiež v prípade, že by si zamestnanci nemohli normálne vykonávať svoju prácu.

Danko: STVR nie je politická trafika
Danko zopakoval, že v telerozhlase sa s peniazmi „šafárilo“. Nie je podľa neho na mieste útočiť na SNS, že si ide robiť zo STVR politickú trafiku.
Poukázal na to, že STVR bude môcť na reklame zarobiť až 50 miliónov eur. Myslí si, že tak nebude musieť telerozhlas rokovať o peniazoch od štátu. „Bude to vyváženejšie, budete slobodnejší,“ odkázal. Príjmy budú môcť podľa neho ísť na lepšie podmienky pre pracovníkov či rekonštrukciu budov.
Danko by bol za to, aby bol verejnoprávny telerozhlas povinný prenášať folklórne podujatia, regionálne či športové podujatia. Vlastníkom súkromných médií odkázal, že im ide o vyváženie trhu.
Šéf SNS tiež avizoval, že v lete majú pripraviť tzv. národný mediálny úrad, ktorý má zoskupovať médiá vrátane online médií. Chce hovoriť o tom, ako sa bude dať rozlíšiť medzi novinárom a „novinárom-politikom“, ktorý prezentuje svoj politický názor.

Šimkovičová: Sloboda a nezávislosť sa nekončí
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odmieta tvrdenia, že v STVR sa skončí sloboda a nezávislosť tvorby.
„Žiadna sloboda a nezávislosť tvorby sa v novej STVR, ako sa to snažia niektorí aktéri politického súboja prezentovať, nekončí. Kto to tvrdí, spolieha sa na to, že väčšina ľudí zákony nečíta. Naopak, nový zákon o STVR explicitne požaduje, aby programové služby STVR produkovali nestranné, vyvážené a pluralitné informácie o dianí v SR,“ poznamenala vo videu na sociálnej sieti rezortu kultúry.
Zásadné zmeny zákona o STVR:
- Generálneho riaditeľa bude voliť a odvolávať Rada STVR jednoduchou väčšinou 5:4 a jeho funkčné obdobie sa predĺži z 5 na 6 rokov. Mandát súčasného riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa predčasne skončí dňom účinnosti zákona, plynúť mu začal pred dvomi rokmi, v auguste 2022.
- Rada STVR bude mať opäť kompetenciu voliť (aj odvolávať) generálneho riaditeľa na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Rada bude tvorená, tak ako doteraz, deviatimi členmi. Štyroch členov bude menovať minister kultúry menovacím dekrétom, z toho jedného na návrh ministra financií. Zvyšných 5 členov sa bude voliť na najbližšej schôdzi NR SR väčšinou hlasov. Funkčné obdobie člena Rady bude 6 rokov.
- Vznikne Etická komisia ako nový poradný orgán Rady STVR. Zložená bude z 9 členov, jej úlohou bude zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov a iných etických princípov zamestnancov STVR a externých spolupracovníkov.
- Medzi hlavnú činnosť STVR sa zahrnie aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch, a tiež vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí najmenej 20 minút denne. Bude mať tiež povinnosť zaradiť do vysielania štátnu hymnu SR v čase od 23:30 do 00:30 hod.
Nie je dôvod na štrajky
Požiadavky zákona podľa Šimkovičovej slov nemôžu byť dôvodom na štrajky. Upozornila na to, že jeho schvaľovanie sprevádzala politická a aktivistická hystéria. Ministerstvo, vláda a aj ona osobne čelili podľa jej slov dlhodobej diskreditačnej kanonáde.
Ministerka odmietla vyjadrenia o ohrození nezávislosti a deštrukcii demokracie. Nová legislatíva podľa nej vytvára predpoklady na lepšiu osobnú realizáciu pracovníkov a spolupracovníkov telerozhlasu.
„Zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. Nežiada od nich nič iné, len skutočnú objektivitu. Tá je kľúčovou požiadavkou verejnoprávnosti, na ktorú mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS rezignovali,“ podotkla.

Michelko: Najprv Rada, potom riaditeľ
Šéf Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) priblížil, že po tom, čo bude zákon účinný, sa vyhlási výzva na kandidátov do rady, ktorí budú preverení na výbore začiatkom septembra.
V priebehu septembrovej schôdze NR SR sa majú zvoliť členovia rady, následne sa budú môcť hlásiť kandidáti na generálneho riaditeľa STVR. S projektom sa predstavia na verejnom vypočutí, voliť ho budú členovia rady.
Zákon parlament prijal vo štvrtok. Hlasovali zaň všetci zo 78 prítomných poslancov. Opozícia sa na hlasovaní nezúčastnila, zmeny v telerozhlase skritizovala. Nová legislatíva prinesie zmenu RTVS na STVR. Hovorí takisto okrem iného o tom, že riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi rezortu kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia.
Zákon má v prípade podpisu prezidentom SR nadobudnúť účinnosť 1. júla.