Najobjektívnejšie spravodajstvo má podľa verejnosti RTVS. Vyplýva to z výsledok prieskumu agentúry Median, ktorá ho realizuje pravidelne raz za kvartál. Aktuálny prieskum sa konal v mesiacoch január až marec 2024, reprezentatívnu vzorku tvorilo 2033 respondentov vo veku 14 až 79 rokov.
V odpovedi na otázku „Ktorá televízia má podľa vás najobjektívnejšie spravodajstvo?“ uviedlo 27,9 % respondentov RTVS (Jednotka, Dvojka, :24), druhé najdôveryhodnejšie spravodajstvo má TA3, ktoré označilo 17,6 % respondentov. RTVS si pozíciu najdôveryhodnejšieho spravodajstva drží od konca roku 2019, TA3 je na pozícii dvojky od konca roku 2021.
Čítajte aj RTVS definitívne končí: Parlament schválil nový zákon, zamestnanci vyšli do ulícSpravodajstvo televízie Markíza označilo ako najobjektívnejšie 16,6 % a televíziu Joj spomenulo 16,2 % opýtaných. Inú televíziu uviedlo 2,1 % respondentov. Respondenti mohli určiť len jednu televíziu, pričom 18,2 % z nich sa k otázke nevyjadrilo.
Televízne spravodajstvo RTVS označili diváci za najobjektívnejšie na Slovensku už osemnásty raz po sebe, pričom oproti predchádzajúcemu kvartálu ide o nárast o 1,3 %.
Vyjadrenie Machaja k výsledkom prieskumu
„Kontinuálny nárast divákov, ktorí považujú televízne spravodajstvo RTVS za najobjektívnejšie na Slovensku, je jasným dôkazom toho, že úloha verejnoprávneho média je v spoločnosti nezastupiteľná. Aj vzhľadom na výsledky aktuálneho prieskumu je paradoxné, že práve neobjektívnosť a nevyváženosť je hlavnou výčitkou vlády voči RTVS a argumentom na podporu jej zrušenia a vytvorenia novej inštitúcie,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Zamestnanci a spolupracovníci sekcie spravodajstva a publicistiky podľa jeho slov dôsledne dbajú na dodržiavanie princípov verejnoprávnosti a vysokých štandardov novinárskej etiky v súlade so štatútom pracovníkov a spolupracovníkov RTVS.
Koniec éry RTVS
RTVS však v súčasnej podobe končí. Parlament vo štvrtok, 20. júna 2024, prerokoval a vo večerných hodinách schválil zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Za zákon zahlasovalo 78 prítomných poslancov koalície, opoziční poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová pri predstavení návrhu zákona v pléne uviedla, že zo súčasného telerozhlasu sa vytratil základný atribút verejnoprávnosti, rezignovalo na vyváženosť a tým aj na objektívnosť najmä spravodajských a publicistických relácií.
„Unifikovali sa tvorba a názory tvorcov, ktoré sa v súčasnom období minimálne líšia od iných komerčných médií hlavného prúdu, a tým sa v podstate vytratil nejaký zmysel, zámery duálneho systému v slovenskom mediálnom priestore,“ poznamenala.
Čítajte viac Riaditeľ RTVS reaguje: Je to čierny deň pre verejnoprávnosť a mediálny priestor na SlovenskuNová legislatíva podľa ministerky zlepšuje podmienky pre výkon novinárskej profesie a všetkých tvorcov vo verejnej službe. „Nežiada od nich nič iné len a len objektivitu,“ dodala. Objektivitu označila za kľúčovú požiadavku verejnoprávnosti. „Mnohí tvorcovia a vedenie súčasnej RTVS na ňu rezignovali,“ skonštatovala. Nový zákon je podľa nej výsledkom dlhého úsilia súčasnej vlády a reakciou na silnú verejnú podporu pre reformu médií.
RTVS a mandát súčasného riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa skončí dňom účinnosti zákona o STVR, ktorý, ak ho prezident SR Peter Pellegrini podpíše a nebude vetovať, začne platiť od 1. júla 2024. „Dúfam, že verejnoprávne médium si pod novým názvom a s novým vedením udrží priazeň divákov a naďalej bude aktuálnym, nestranným, objektívnym, pravdivým a vyváženým zdrojom informácií pre všetkých ľudí na Slovensku," uviedol Machaj.