Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Koniec po 25 rokoch: Z RTVS odchádza exšéf spravodajstva. Nenechajte sa oklamať poučkami o vyvažovaní, odkázal

Na konci júna ukončí svoje pôsobenie v RTVS Miro Frindt.

13.06.2024 13:50
debata (72)
Moderátor Miroslav Frindt. Foto: RTVS
Miroslav Frindt Moderátor Miroslav Frindt.

Frindt je jednou z hlavných postáv štrajkového výboru RTVS, ktorý už niekoľko týždňov kritizuje pripravovaný zákon o RTVS, ktorý má vytvoriť novú inštitúciu STVR a skončiť by malo aj súčasné vedenie. Zároveň sa zamestnanci obávajú o nezávislosť inštitúcie samotnej, ale aj spravodajstva. Podľa nich návrh zákona má za úlohu prevziať moc nad RTVS a podriadiť sa vládnej moci.

V pondelok sa konal trojhodinový štrajk spojený s pochopom k Ministerstvu kultúry SR. Štrajkový výbor vyjadruje „dôvodné obavy, že v štruktúrach STVR sa objavia ľudia, ktorí tu už pôsobili a ich najväčšou starosťou bolo, aby sa vysielanie verejnoprávnej inštitúcie nedotklo záujmov vládnucich politikov“. Obáva sa tiež toho, „že politici budú rozhodovať o personálnych otázkach v STVR. Také niečo nemá v Európskej únii, snáď s výnimkou Maďarska, obdobu“.

Výstražný štrajk RTVS Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...

„Posledný júnový deň bude záverečný v tejto inštitúcii. Veľa ma naučila, venoval som jej 25 rokov života, v Mlynskej doline som zošedivel. Nie nebolo to ľahké rozhodovanie, nebudem machrovať, že opúšťam televíziu rád. Keby toto bolo silné verejnoprávne médium vo vyspelej demokracii, so svojimi skúsenosťami a v tomto veku by som bol na vrchole kariéry. Žiaľ, u nás to tak nie je. Musím sa zariadiť inak. Verím, že som niečo odovzdal aj vám – televíznym divákom. Kolegom v RTVS želám všetko dobré, veľa trpezlivosti a síl. Nedajte sa klamať starosvetskými poučkami o vyvažovaní, dajú sa veľmi ľahko politicky zneužiť. Spravodajstvo dnes funguje inak. RTVS budem naďalej sledovať, tešiť sa z každého verejnoprávneho programu a kolegov podporovať. Verím, že pre divákov ešte veľa urobím,“ napísal Frindt na sociálnej sieti.

Frindt do vtedajšej STV nastúpil ešte v roku 1999. Bol reportérom domáceho spravodajstva, neskôr moderoval Ranné správy, Správy a komentáre a aktuálne to je relácia Interview na spravodajskej :24. Frindt bol dočasne poverený vedením Sekcie spravodajstva a publicistiky, ktorého začiatkom roka 2023 nahradila Anna Sámelová. Tú napokon nahradila Mária Hlucháňová, ktorá sa ujala rovnakej pozície druhýkrát. Prvýkrát bola odvolaná po škandále, keď 17. novembra bol odvysielaný kongres strany Smer.

© Autorské práva vyhradené

72 debata chyba
Viac na túto tému: #zákon #RTVS #štrajk #nezávislosť #spravodajstvo #vládna moc #Frindt