Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

OBRAZOM: Prvý výstražný štrajk v histórii RTVS

Časť zamestnancov RTVS štrajkovala proti novému zákonu o STVR.

11.06.2024 10:15
debata (7)
Video
Zdroj: TASR

Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vstúpila v pondelok napoludnie do trojhodinového štrajku. Dôvodom je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa presunuli formou protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR, kde vystúpili rečníci.

Zamestnanci RTVS štrajkovali proti novému zákonu o telerozhlase:
Výstražný štrajk RTVS Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Prvý výstražný štrajk zamestnancov a...

Vedenie RTVS vyjadrilo požiadavkám zamestnancov podporu. „Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov,“ uviedol v stanovisku šéf telerozhlasu Ľuboš Machaj a manažment RTVS.

Za štrajkujúcich zamestnancov sa postavili aj viaceré filmárske asociácie. „Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie,“ uviedli asociácie.

Návrh zákona o STVR je aktuálne v parlamente. Vláda ho schválila koncom apríla. Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #STVR #štrajk v RTVS