Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vstúpila v pondelok napoludnie do trojhodinového štrajku. Dôvodom je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa presunuli formou protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR na námestí SNP, kde vystupujú rečníci. Protestné zhromaždenie potrvá do 15:30 hod. Ide o prvý štrajk v histórii RTVS.
Čítajte aj Orange tlačí na operátorov, aby vypli české stanice. Ich sledovanie je právom a v záujme našich divákov, tvrdí asociácia„Zostáva nám už len niekoľko dní na to, aby sme využili všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS. Už o pár dní bude Národná rada Slovenskej republiky v druhom čítaní rokovať o Zákone o STVR. Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ uviedol štrajkový výbor na sociálnej sieti.
RTVS: Rešpektujeme právo zamestnancov na štrajk
K štrajku zamestnancov RTVS sa dnes, v pondelok 10. júna, vyjadril aj generálny riaditeľ Ľuboš Machaj a manažment RTVS. „Manažment RTVS na čele s generálnym riaditeľom Ľubošom Machajom rešpektuje právo zamestnancov RTVS na štrajk, ktorý vychádza z ústavného práva na štrajk za spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky. Váži si slobodu názorov a oceňuje snahu zamestnancov vyjadriť svoj názor a brániť verejnoprávnosť Rozhlasu a televízie Slovenska. Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov,“ uviedla v stanovisku vedúca Odboru komunikácie RTVS Zuzana Vicelová s tým, že štrajk nebude mať dopad na vysielanie programových služieb RTVS.
Ako už v piatok 7. júna avizoval štrajkový výbor, počas trvania výstražného štrajku prerušia prácu na tri hodiny. „Do vysielania RTVS vstupovať nebudeme“, uviedli na sociálnej sieti. „Na zhromaždení zaznejú požiadavky štrajkového výboru, ktorý reprezentuje zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ informujú s tým, že na zhromaždení by mali vystúpiť aj osobnosti, ktoré za slobodu slova a demokratické hodnoty bojovali v minulosti.
RTVS v stanovisku potvrdzuje, že budú dodržané všetky zákonné povinnosti, ktoré RTVS vyplývajú zo súčasnej platnej legislatívy. „RTVS aj naďalej pokračuje v aktivitách týkajúcich sa ochrany verejnoprávnosti a vo štvrtok 13. júna sa bude na všetkých programových službách tejto téme v rôznych formách venovať,“ dodala Vicelová.
Organizátori štrajku informovali, že budú postupovať striktne podľa platnej Ústavy SR. „Cieľom štrajku je stiahnutie sporného návrhu zákona o STVR. Tento návrh zákona a výroky, ktoré ho sprevádzajú, porušujú naše ústavné právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky.“ Ak zákon prejde v pôvodnom znení, zvažujú aj ďalšie protestné akcie.
Podporu požiadavkám zamestnancov vyjadrili aj viaceré filmárske asociácie. „Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie,“ uvádzajú asociácie.
Čítajte viac Prvý štrajk v histórii RTVS: Zamestnanci telerozhlasu nebudú tri hodiny pracovať, plánujú pochodZmeny v RTVS
Návrh zákona o STVR je aktuálne v parlamente. Vláda ho schválila koncom apríla, do platnosti by mal vstúpiť 1. júla 2024. Dňom účinnosti má vo funkcii skončiť súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, rovnako má zaniknúť aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.
Nového riaditeľa by po novom mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Novým orgánom má byť deväťčlenná etická komisia, ktorej úlohou má byť sledovanie dodržiavania štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov.
Podľa predsedu mediálneho výboru Romana Michelka (nominant SNS) by mali byť generálny riaditeľ a členovia rady v súzvuku, podobne ako vláda a parlament: „Navzájom sa majú kontrolovať, inšpirovať, posúvať to médium, diskutovať o charaktere verejnoprávneho vysielania a podobne.“
Predstavitelia koalície argumentujú potrebu zmien neobjektívnosťou verejnoprávnej televízie a rozhlasu či neudržateľnosťou súčasného modelu fungovania. Opozícia, viacero mimovládnych organizácií i vedenie RTVS návrh kritizuje. Hovoria o účelových zmenách.