Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Orange tlačí na operátorov, aby vypli české stanice. Ich sledovanie je právom a v záujme našich divákov, tvrdí asociácia

Slovenskí operátori nesúhlasia s Orangeom v otázke vyradenia českých staníc.

10.06.2024 11:09
televízor, ovládač Foto:
Ilustračné foto.
debata (18)

Asociácia prevádzkovateľov káblových telekomunikácií (APKT) nesúhlasí s konaním operátora Orange Slovensko, ktorý požaduje vyradenie českých staníc z ponuky slovenských operátorov. „Je to ukážka absolútneho nepochopenia slovenského myslenia zo strany zahraničných manažmentov, ktoré nikdy nedokážu porozumieť slovensko-českej vzájomnosti. Sledovanie českých staníc je prirodzeným právom a záujmom slovenských divákov, preto ho APKT bude vždy podporovať,“ uviedol prezident APKT Robert Ťavoda.

Asociácia týmto vyhlásením reaguje na tlak mobilného operátora Orange voči českým vysielateľom, keď od nich aj súdnou cestou požaduje, aby zabránili slovenským divákom sledovať ich TV stanice. „Najnovšie to bol pokus o vyradenie staníc českej skupiny Prima z ponúk slovenských operátorov, vrátane programov českej verejnoprávnej televízie,“ dodal Ťavoda. APKT odporúča divákom, aby sledovali svoje obľúbené české stanice v ponuke iných slovenských operátorov.

Štrajkujeme za slobodu slova, RTVS Čítajte aj Machaj reaguje na štrajk v RTVS: Rešpektujeme právo na štrajk a požiadavky zamestnancov

Kauza vypínania českých televízií

Spory ohľadom šírenia vysielania českých televíznych staníc na Slovensku ožili už začiatkom minulého roka, keď komerčné televízne skupiny Markíza a JOJ vyzvali operátorov, aby obmedzili vysielanie českých televíznych kanálov na Slovensku. Vtedy sa týkali najmä staníc skupiny Prima. Ako prvý akceptoval výzvu operátor Orange, ktorý vypol šesť menších staníc zo skupiny Prima, spravodajskú CNN Prima News a tiež ČT Sport a ČT D/Art.

Skupina Prima však o slovenských divákov nechce prísť a postupne nahrádza svoje tematické stanice lokalizovanými verziami. Slovenskú verziu dostala už stanica Prima Cool, nasledovať bude Prima Love a v budúcom roku Prima Krimi a filmový kanál Prima Max, ktoré nahradia české tematické stanice skupiny Prima, ktoré sú v ponuke operátorov v súčasnosti. Súčasťou zmien je aj premenovanie stanice Prima Plus na Prima SK, ktorá prináša slovenským divákom ešte skôr premiéry programových noviniek skupiny Prima.

Začiatkom roka tému vypínania českých staníc oživila Česká televízia, ktorá slovenským operátorom doručila výzvu na okamžité vypnutie stanice ČT Sport. Tento rok nastal po zmene vo vysielaní najlukratívnejších športových podujatí, ktoré boli doposiaľ doménou RTVS. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji získala až do roku 2028 skupina JOJ, najväčšie futbalové turnaje EURO 2024 a 2028 má pod palcom skupina Markíza. RTVS zostali práva na vysielanie olympijských hier. Letné budú tento rok vo Francúzsku, zimné budú v roku 2026 v Taliansku.

Televízie si zavedením špecializovaných kanálov chránia svoje autorské práva. Slovenské komerčné televízne skupiny zaviedli pre české publikum už pred rokmi výhradne stanice Markíza International a JOJ Family. Nahradili nimi svoje materské stanice, ktoré nemali pre český región potrebnú licenciu pre vysielanie zahraničných titulov.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #operátori #Asociácia prevádzkovateľov káblových telekomunikácií #blokovanie českých televízií #APKT