Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prvý štrajk v histórii RTVS: Zamestnanci telerozhlasu nebudú tri hodiny pracovať, plánujú pochod

Štrajkový výbor organizuje na pondelok štrajk a protestné zhromaždenie.

07.06.2024 10:15
RTVS, rozhlas Foto:
Budova rozhlasu RTVS v Bratislave.
debata (79)

Zamestnanci TV Markíza len včera oznámili, že do štrajku nevstupujú a spoločne s vedením televízie považujú súčasnú situáciu za riešiteľnú cestou racionálneho dialógu. Vedenie televízie označilo rozhodnutie svojich pracovníkov za pozitívny krok.

markíza, Čítajte viac Štrajk v Markíze je zažehnaný: Vzbúrení zamestnanci zostávajú, naďalej sú v pohotovosti

O budúcej podobe Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) zatiaľ nie je rozhodnuté. Zákon o novej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania, rozhodovať o ňom budú na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 11. júna. Schôdza má byť posledným riadnym rokovaním poslancov pred tradičnou letnou prestávkou. Nový zákon by mal platiť od 1. júla 2024.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (nominant SNS) už minulý týždeň na stretnutí fanúšikov platformy InfoVojna oznámil očakávaný harmonogram schválenia zákona, vymenovania novej Rady STVR a nového riaditeľa STVR. Uviedol tiež, že „v septembri už Jančkárku a Makaru na obrazovkách STVR neuvidíme.“ Marta Jančkárová a Marek Makara sú dlhoročnými moderátormi politickej diskusie O 5 minút 12.

Marta Jančkárová, Marek Makara Čítajte viac Michelko avizuje koniec moderátorov O 5 minút 12. Majú byť súčasťou zmien v novej STVR

Štrajk za slobodu slova

Zamestnanci a spolupracovníci RTVS avizujú, že boj o nezávislosť verejnoprávnej inštitúcie nevzdávajú a Štrajkový výbor RTVS ostáva v štrajkovej pohotovosti. Po „Čiernom dni v RTVS“ organizuje v pondelok, 10. júna 2024, trojhodinový štrajk spojený s verejným zhromaždením s názvom Štrajkujeme za slobodu slova.

„Zostáva nám už len niekoľko dní na to, aby sme využili všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS. Už o pár dní bude Národná rada Slovenskej republiky v druhom čítaní rokovať o Zákone o STVR. Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ uvádzajú na sociálnej sieti.

Štrajk sa začína o 12:00 hod. protestným pochodom od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave k budove Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP, kde sa o 12:30 hod. začne protestné zhromaždenie s účasťou verejnosti. Potrvá do 15:30 hod.

„Počas trvania prvého výstražného štrajku zamestnancov a spolupracovníkov prerušíme prácu na tri hodiny. Do vysielania RTVS vstupovať nebudeme“, uvádzajú na sociálnej sieti. „Na zhromaždení zaznejú požiadavky štrajkového výboru, ktorý reprezentuje zamestnancov a spolupracovníkov RTVS,“ informujú s tým, že na zhromaždení vystúpia tiež osobnosti, ktoré za slobodu slova a demokratické hodnoty bojovali v minulosti.

Štrajkový výbor vyjadruje „dôvodné obavy, že v štruktúrach STVR sa objavia ľudia, ktorí tu už pôsobili a ich najväčšou starosťou bolo, aby sa vysielanie verejnoprávnej inštitúcie nedotklo záujmov vládnucich politikov“. Obáva sa tiež toho, „že politici budú rozhodovať o personálnych otázkach v STVR. Také niečo nemá v Európskej únii, snáď s výnimkou Maďarska, obdobu“.

Organizátori informujú, že pôjde o ústavný štrajk a budú postupovať striktne podľa platnej Ústavy SR. „Cieľom štrajku je stiahnutie sporného návrhu zákona o STVR. Tento návrh zákona a výroky, ktoré ho sprevádzajú, porušujú naše ústavné právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky. Štrajk znamená prerušenie práce. Pôjde o prvý štrajk v histórii RTVS“.

Zmeny v RTVS

Nový zákon o STVR by mal vstúpiť do platnosti 1. júla 2024. Dňom účinnosti navrhovaného nového zákona má vo funkcii skončiť súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, rovnako má zaniknúť aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

Nového riaditeľa by po novom mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Novým orgánom má byť deväťčlenná etická komisia, ktorej úlohou má byť sledovanie dodržiavania štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov.

Podľa predsedu mediálneho výboru Romana Michelka (nominant SNS) by mali byť generálny riaditeľ a členovia rady v súzvuku, podobne ako vláda a parlament: „Navzájom sa majú kontrolovať, inšpirovať, posúvať to médium, diskutovať o charaktere verejnoprávneho vysielania a podobne.“

Predstavitelia koalície argumentujú potrebu zmien neobjektívnosťou verejnoprávnej televízie a rozhlasu či neudržateľnosťou súčasného modelu fungovania. Opozícia, viacero mimovládnych organizácií i vedenie RTVS návrh kritizuje. Hovoria o účelových zmenách.

© Autorské práva vyhradené

79 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #STVR #štrajk v RTVS